Чи можна помідори в разі панкреатиту – користь і обмеження

помідор та підшлункова залоза

Чи можна помідори при панкреатиті? Пацієнти, які страждають на панкреатит, нерідко ставлять це питання, адже правильне харчування – це основа їхнього життя при захворюванні. Основна мета дієти – зняти навантаження і запалення на підшлункову залозу, а також полегшити хворобливі симптоми. Дізнаємося, чи припустимо включати у своє меню помідори при панкреатиті, їхню дію на шлунково-кишковий тракт і загальні рекомендації.

Що корисного в томатах

Томати – це низькокалорійні овочі, в яких є всі необхідні нам речовини: мінерали, вітаміни А, C, K і антиокислювачі. У складі томатів містяться мікроелементи цинк, магній, калій, йод, кремній, залізо і кальцій. Розгляньмо деякі корисні компоненти:

 1. Антиокислювачі (антиоксиданти).

Антиокислювачі лікопін і бета-каротин потрібні клітинам для захисту їх від ушкоджень вільними радикалами. Ймовірність застудних захворювань знижується за рахунок зміцнення імунної системи.

 1. Калій.

У склянці томатного соку міститься 40% добової дози калію, який корисний для підтримання серцево-судинної системи, знижує ймовірність виникнення ішемічної хвороби та інсульту. Американська асоціація серця стверджує, що ці корисні для серця властивості томатів можна отримати в будь-якому вигляді – від цільного помідора до соусів і соків на основі томатів.

 1. Вітамін К.

Томати містять вітамін для крові, який також необхідний для здоров’я кісток.

 1. Вітамін C.

Відомо, що вітамін C корисний для зміцнення захисних сил організму, робить шкіру, нігті, волосся здоровими, сприяє загоєнню ран. В одній чашці томатного соку міститься майже 27% рекомендованої добової норми цього вітаміну.

Чи корисні помідори за панкреатиту – переваги та недоліки

Додавання в раціон помідорів при панкреатиті має як позитивні, так і негативні сторони. Розглянемо аспекти які варто враховувати.

Позитивні аспекти

 1. Високий відсоток вмісту поживних речовин.

У період відновлення після загострення панкреатиту помідори будуть особливо корисні завдяки вмісту важливих вітамінів і мінералів.

 1. Низький вміст жиру та калорій.

Повним людям із панкреатитом важливо контролювати свою вагу. Помідори не містять калорій, тому підходять для щоденного раціону в період сезону.

 1. Антиокислювачі.

Антиоксиданти знижують запалення в організмі.

Негативні аспекти

 1. Кислотність.

Помідори корисні не всім. Вони містять кислоту, яка подразнює стінки шлунково-кишкового тракту. Наприклад, при кислотному рефлюксі, цей плід може спровокувати його, спричинивши цілу низку неприємних симптомів, як-от печія, здуття живота або розлад шлунка. Ба більше, як варені, так і сирі помідори посилюють симптоми рефлюксу.

 1. Лікопін.

Ця речовина відповідає за яскраво-червоне забарвлення плодів. Хоча лікопін це потужний антиоксидант, у людей із загостренням панкреатиту засвоюється важко. Щоб організм отримав велику кількість цього антиоксиданту, необхідно з’їдати шкірку помідора, бо саме в ній його концентрація найвища.

Додаткові рекомендації

Рішення про те, чи варто додавати помідори за панкреатиту до свого раціону, залежить від індивідуальних особливостей пацієнта і рекомендацій лікаря або дієтолога. Ось деякі з них:

 1. Запобіжні заходи.

Радимо починати з невеликої кількості й стежити за реакцією організму.

 1. Обробка.

Термічна обробка томатів зменшує їхню кислотність. Тушковані або варені помідори є більш легкозасвоюваними для пацієнтів із панкреатитом.

 1. Поєднання з іншими продуктами.

Помідори відмінно комбінуються з іншими продуктами, такими як курка або індичка. Подібне поєднання знижує навантаження на травну систему.

Особливості споживання помідорів у разі панкреатиту

Помідори – це одні з найпоширеніших овочів, які широко використовуються в приготуванні різних страв. Однак для пацієнтів із проблемами травлення вживання помідорів може бути суперечливим. Важливо розібратися в особливостях і обмеженнях їх споживання.

Кислотність помідорів та їхній вплив на підшлункову залозу

Однією з основних причин, чому деяким пацієнтам із панкреатитом рекомендується обмежувати споживання помідорів, є їхня кислотність. Кислота, що міститься в помідорах, подразнює стінки шлунка й підшлункову залозу, особливо в період загострення. Як підсумок – це призведе до посилення запалення і дискомфорту.

У деяких випадках кислотність помідорів навіть може спровокувати загострення панкреатиту.

Які помідори краще вживати за панкреатиту

Попри обмеження, деякі види помідорів можуть бути більш придатними. Наприклад, стиглі та солодкі помідори зазвичай містять менше кислоти, ніж зелені або недозрілі. Також, деякі сорти помідорів, як-от «Рум’яні», вирізняються нижчою кислотністю і не подразнюють стінки шлунково-кишкового тракту.

Обробка помідорів перед вживанням

Окрім термічної обробки помідорів аби зменшити їхню кислотність і зробити їх більш придатними для пацієнтів із панкреатитом, допоможе також вилучення шкірки та насіння. Саме в цих частинах овочів міститься найбільше кислоти.

Поєднання помідорів з іншими продуктами

Важливо також враховувати поєднання помідорів з іншими продуктами в приготуванні страв. Наприклад, комбінація помідорів з низькокислотними інгредієнтами, такими як рис, картопля або куряче м’ясо, дасть змогу знизити кислотність страви загалом.

Приготування салатів із помідорами найкраще здійснювати з додаванням оливкової олії та м’яких зелених овочів, таких як огірки та листовий шпинат. Це також знижує кислотність і зменшує навантаження на травну систему.

Контроль порцій і спостереження за реакцією організму

Важливо пам’ятати, що кожен пацієнт унікальний, і реакція на помідори може відрізнятися. Під час вживання помідорів рекомендується контролювати порції й уважно спостерігати за реакцією організму. Якщо після вживання помідорів виникають дискомфорт, варто тимчасово виключити їх з раціону і проконсультуватися з лікарем для індивідуальних рекомендацій.

Висновок

Помідори є поживним продуктом, який корисний для організму завдяки своєму вмісту вітамінів та мінералів. Однак, при панкреатиті необхідно враховувати їхню кислотність і можливі негативні наслідки. Пацієнти повинні обговорити свої харчові вподобання з медичними професіоналами й за необхідності адаптувати раціон для досягнення оптимального здоров’я і комфорту.

Реклама
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Реклама
Гастрит
Що таке гастритКласифікаціяВиди інфекційного гастр...
Пункція при гаймориті
Пункція при гаймориті — показання та протипоказанн...
Реклама
Експерти сказали, який риб'ячий жир корисний для здоров'я мозку
Риб'ячий жир є цінним джерелом незамінних жирних к...
Вчені пояснили, чому потрібно мити м'ясо
Інфекції сечовивідних шляхів (МП) виникають, коли ...
Реклама