Чи можна їсти хурму при панкреатиті

хурма та підшлункова залоза

Хурма є одним із найкорисніших і поживних екзотичних плодів. Вона дозволяє збагатити організм вітамінами, яких не вистачає для зміцнення імунітету в осінньо-зимовий період. Але мало хто знає, що хурма при панкреатиті може допомогти. Для цього потрібно дотримуватися всіх рекомендацій лікарів.

Хурма при панкреатиті: лише у стадії ремісії

Панкреатит, чи запалення підшлункової залози, дуже небезпечний. Він може викликати порушення функцій цього важливого органу та некроз його тканин. Це загрожує появою інфекцій, псевдокист і навіть сепсису. Однак найчастіше панкреатит погіршує травлення та підвищує ймовірність появи цукрового діабету.

Це пов’язано безпосередньо з основними функціями підшлункової залози, ендокринної та екзокринної. У першому випадку підшлункова залоза виробляє ферменти, необхідні для розщеплення їжі в кишківнику. У другому — гормони інсулін та глюкагон, які нормалізують рівень цукру в крові. Порушення вироблення цих речовин веде до погіршення перетравлення їжі та підвищеного ризику розвитку діабету.

Розрізняють гострий та хронічний панкреатит. Гострий панкреатит проявляється раптово сильними болями, блюванням, лихоманкою. Лікарі зазначають, що у 90% випадках спостерігається відносно легкий перебіг гострого панкреатиту і лише у 10% випадках — тяжкий. Як правило, курс лікування триває 7–14 днів.

Хронічний панкреатит може розвиватися безсимптомно. Найчастіше він викликає біль у животі різної інтенсивності, які можуть тривати кілька годин і навіть днів. Однак цей стан більш підступний. Хворі часто недооцінюють його і не звертаються до лікарів. Це може призвести до погіршення проблем з травленням, спричинених дефіцитом травних ферментів. Також недолік вироблення інсуліну стає причиною розвитку спершу переддіабету, а потім — діабету. 

Щобільше, хронічний панкреатит збільшує ризик розвитку раку підшлункової залози. Вчені відзначають, що при алкогольному хронічному панкреатиті ризик раку підшлункової залози протягом 15–20 років збільшується на 4%, а при спадковому панкреатиті — до 19%.

Хворим панкреатитом лікарі радять дотримуватися суворої дієти. З раціону виключається не тільки смажена та гостра їжа, але навіть деякі овочі (цибуля, капусту, горох, квасоля) та фрукти (сливи, аґрус, смородина, авокадо). Чи можна споживати хурму при панкреатиті? Щоб відповісти на це питання, слід спочатку зрозуміти поживні властивості цього плоду.

Хурма при панкреатиті: можна лише м’якуш 

Хурма є джерелом вітамінів А і С. Усього в половині її порції міститься добова доза вітаміну А, який важливий для здоров’я зору. А вітамін С зміцнює імунітет та перешкоджає зараженню інфекційних респіраторних захворювань. Крім цих елементів, хурма багата на антиоксиданти, які знижують ризик розвитку онкологічних та серцево-судинних захворювань.

Клітковина хурми багата на дубильні речовини, які допомагають нормалізувати рівень холестерину в крові. А флавоноїди, що містяться в її шкірці, мають протидіабетичні та антиоксидантні властивості. Вони захищають від утворення кінцевих продуктів глікування (AGE) і цим знижують ризик розвитку цукрового діабету.

Корисні властивості хурми

 • Захищає організм від розвитку серцево-судинних та онкологічних захворювань;
 • нормалізує травлення;
 • має протимікробну дію: пригнічує ріст таких бактерій, як золотистий стафілокок, кишкова паличка;
 • знижує рівень холестерину у крові;
 • зміцнює судини;
 • прискорює загоєння ран;
 • підвищує тонус організму.

Недоліком хурми є вміст у ній великій кількості цукру. Це особливо небезпечно для хворих, які страждають на запалення підшлункової залози. Адже засвоєння хурми, зокрема її цукрів, потребує вироблення організмом інсуліну. А його продукує підшлункова залоза, яка у запаленому стані не може забезпечити нормальний рівень цього гормону.

Крім того, танін, що міститься в хурмі, може викликати запори й кишкову непрохідність. Це може негативно вплинути на процес травлення, який у таких хворих ослаблений. Тому хурму при панкреатиті гострої форми не можна надавати пацієнтам. Слід дочекатися ремісії.

Хурму при панкреатиті в стані ремісії слід їсти акуратно, щоб не перевантажити підшлункову залозу і не посилити свій стан.

Як правильно їсти хурму при панкреатиті у стані ремісії

 1. Їжте плід маленькими порціями. Спочатку дозволяється 1 ч. л. хурми на добу. Якщо стан не погіршиться, можна збільшити порцію.
 2. Вибирайте ложкою лише м’якуш хурми. Шкіра плода дуже груба і може спричинити подразнення кишківника.
 3. Відмовтеся від «медової» хурми, вона містить багато цукру і є найбільш калорійною. Віддавайте перевагу менш солодким сортам.
 4. Вибирайте лише стиглі плоди. Чим ніжніше м’якуш, тим легше переварити її шлунку.

Хурму при панкреатиті не можна споживати, якщо є такі протипоказання.

 • Алергія на фрукти;
 • схильність до підвищеного газоутворення та розвитку процесів бродіння в кишківнику;
 • синдром подразненого кишківника;
 • тривали запори, гострий геморой;
 • цистит та пієлонефрит;
 • цукровий діабет;
 • ерозивний гастрит та виразкова хвороба;
 • ускладнення після операції.

Хурма при панкреатиті: «Шарон», «Бичаче серце» та «Корольок»

Види хурми можна поділити на дві категорії. До першої відносяться ті, які мають в’язкий смак, поки не досягнуть зрілості. До другої — ті, що її не мають. Їх можна їсти як м’якими, так і твердими. Вид хурми при панкреатиті дуже важливий. Одні сорти менш солодкі, інші навпаки містять багато цукру, що утрудняє роботу підшлункової залози. Розглянемо найпопулярніші з них.

«Корольок» іноді називають «шоколадною» хурмою через коричневий колір м’якуша. Цей сорт містить невелику кількість танінів, через що не має характерного терпкого  смаку. Він також не є дуже нудним — «корольок» містить трохи цукру. І відрізняється відносно низькою калорійністю — лише близько 50–60 ккал на 100 г. Цей сорт хурми при панкреатиті стане відмінним вибором.

«Шарон» є гібридом японської хурми і яблука, тому іноді цей сорт називають «яблучною» хурмою. Він містить багато вітамінів, а також мінерали, такі як калій та магній, тому корисна для серця. Калій допомагає нормалізувати артеріальний тиск, а магній стабілізує роботу серця.

«Шарон» завжди має солодкий смак і не містить кісточок. Однак, на відміну від «королька», він містить більше цукру. У 100 г «яблучної» хурми може бути 18–30 г цукру, тоді як у «корольці» — 11%. Тому цей сорт хурми при панкреатиті вживати небажано.

«Бичаче серце». Цей популярний сорт хурми за своєю формою нагадує серце бика — звідси назва. Сорт належить до розряду в’язких, тому такий плід можна їсти тільки стиглим. Як і «Шарон», він відрізняється високим вмістом цукру: в 100 г — 18–30 г цукру. Цей сорт хурми при панкреатиті можна їсти лише стиглим та у невеликих порціях. Однак краще йому віддати перевагу «корольку».

Чи допустимо споживання хурми при панкреатиті?

Так, зазвичай можна їсти хурму при легкому панкреатиті, але з обережністю.

Які переваги може мати хурма для пацієнтів з панкреатитом?

Хурма містить багато вітамінів та антиоксидантів, які можуть підтримати здоров’я під час відновлення.

Чому слід бути обережним при споживанні хурми при панкреатиті?

Хурма містить велику кількість вуглеводів і фруктози, що може сприяти підвищенню рівня цукру в крові.

Як правильно ввести хурму до раціону при панкреатиті?

Рекомендується споживати невеликі порції хурми, виключаючи шкірку та насіння, та слідкувати за реакцією організму.

Що робити, якщо відчуття болю або дискомфорту з’являються після споживання хурми?

У разі негативної реакції слід припинити споживання хурми та проконсультуватися з лікарем для подальших рекомендацій.

Реклама
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Реклама
Атрофічний гастрит
Причини розвитку атрофічного гастритуСтадії розвит...
Бактеріальний синусит
Бактеріальний синусит — симптоми, причини та факто...
Реклама
FDA: диклофенак викликає порушення серця
Диклофенак — це препарат із групи НПЗЗ (нестероїдн...
Господарське мило допоможе усунути запах поту та захистить від інфікування
Господарське мило містить мийні речовини, які допо...
Реклама