Омега-6: користь та шкода для здоров’я
Ці жирні кислоти необхідні організму для нормального функціонування, проте їх надлишок може спричинити розвиток хронічних захворювань, таких як діабет. Коли омега-6 — користь, а коли омега-6 — шкода для здоров’я? Спробуймо в цьому розібратися.
Омега-6: користь величезна
Омега-6-повнонасичені жирні кислоти можна знайти в рослинних оліях, волоських горіхах, насінні гарбуза та соняшника, кунжуті, арахісі, авокадо.
Омега-6 кислоти входять до складу багатьох клітинних мембран та відіграють роль у регуляції запальних процесів. Вони підтримують імунітет, роботу травної та нервової систем, серця та нирок. Також омега-6 жирні кислоти запобігають розвитку гіпертонії та остеопорозу.
До жирних кислот омега-6 належать лінолева, гамма-ліноленова та арахідонова кислоти.
Омега-6: користь для організму
Зменшують рівень у крові ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ), або «поганого» холестерину, що знижує ризик розвитку багатьох ризиків серцево-судинних захворювань.
Регулюють склад клітинної мембрани нейронів та покращують передачу сигналів між нервовими клітинами.
Нормалізують рівень цукру в крові, що перешкоджає розвитку ожиріння та цукрового діабету типу II типу.
Дефіцит омега-6 може спричинити
- ослаблення імунітету;
- схильність до інфекційних захворювань;
- порушення роботи органів та тканин;
- ураження шкіри;
- затримку зростання;
- проблеми із фертильністю;
- зниження секреції сальних залоз;
- розвиток гіпертонії.
Омега-6: шкода може бути величезною
Лікарі наголошують, що хоча омега-6 жирні кислоти важливі для здоров’я, їх надмірне споживання пов’язане з підвищеним ризиком розвитку запальних, серцевих та аутоімунних захворювань.
Концентрація цих кислот у крові часто спостерігається у прихильників західної дієти, в якій переважають червоне м’ясо, солоні закуски, солодощі, вино. Наслідок надлишку омега-6 шкоду завдає всьому організму.
Омега-6: шкода здоров’ю
- розвиток хронічних запалень;
- розвиток онкологічних захворювань, особливо раку молочної залози;
- загострення симптомів артриту;
- поява ожиріння;
- погіршення стану шкіри;
- виникнення депресії.
Омега-6: користь без шкоди
Лікарі радять споживати омега-6 жирні кислоти в поєднанні з омега-3 жирними кислотами, які мають протизапальну та антикоагулянтну дію. Це дозволить підтримати здоровий баланс в організмі та не допустити появи побічних ефектів.
Експерти вважають, що співвідношення омега-6 і омега-3 жирних кислот має становити 4:1. Це означає, що продукти, багаті на омега-6, добре поєднувати з продуктами, які є джерелом омега-3 жирних кислот, такими як жирні сорти риби (лосось, тунець або скумбрія). Згідно з дослідженнями, співвідношення омега-6 до омеги-3 може змінюватись в діапазоні від 4:1 до 1:1. Співвідношення 1:15 або 1:17 є шкідливим і спостерігається у прихильників західної дієти.