Полуниця при панкреатиті – корисні рекомендації та обмеження

полуниця та підшлункова залоза

Полуниця – це солодка, соковита й ароматна ягода, одна з популярних літніх ласощів. Ті, хто стикається зі шлунково-кишковими захворюваннями, часто цікавляться: чи можна їсти влітку полуницю при панкреатиті?

Відомо, що панкреатит – це запальне захворювання підшлункової залози. При цьому харчування відіграє важливу роль, щоб витримати цей стан. У цій статті ми розглянемо, чи можна вживати полуницю при панкреатиті, а також надамо корисні рекомендації та обмеження.

Переваги та ризики вживання полуниці за панкреатиту

Під час періоду затишшя панкреатиту існують очевидні переваги вживання полуниць. Перелічимо деякі з них:

 1. Багатство антиоксидантів.

Містить безліч антиоксидантів, таких як вітамін C, антоціани і флавоноїди. Ці сполуки допомагають боротися із запаленням і окислювальним стресом, а для пацієнтів із панкреатитом запалення є ключовим фактором.

 1. Збагачення поживними речовинами.

Полуниця – це джерело корисних вітамінів і мінералів, таких як вітамін К, марганець, фолат і калій. Ці речовини підтримують загальне здоров’я і допомагають організму відновитися після загострення панкреатиту.

 1. Допомога в контролі над вагою.

Належить до низькокалорійних продуктів, при цьому вона багата на клітковину, яка сприяє засвоєнню їжі та створює відчуття ситості. Пацієнтам із панкреатитом ягода допомагає підтримувати здорову вагу.

 1. Покращення травлення.

У 100 грамах полуниці міститься понад два грами клітковини. Хоча за гострої фази панкреатиту лікарі її не рекомендують, загалом, вона м’яка і легкозасвоювана. Її вживання сприяє легкому травленню.

 1. Ризики вживання полуниці за панкреатиту

У розпал гострого запального процесу свіжа полуниця, як і всі інші ягоди, має бути категорично забороненою всім пацієнтам із панкреатитом. Це пов’язано з тим, що в ягодах містяться природні кислоти й вітамін С, які стимулюють зайве вироблення шлункового соку і ферментів. Ці компоненти активно сприяють самоперетравленню ураженої підшлункової залози.

Окрім цього харчові волокна спричиняють бродіння в кишківнику, що проявляється пінистим і рідким випорожненням, інтенсивними кольками в животі та здуттям.

Проте збиті полуниці дозволено використовувати для приготування напіврідких киселів, але після «голодної» фази дієтотерапії. Трохи пізніше, за поліпшення самопочуття, пацієнтам дозволяються компоти, настої, желе, муси, мармелад із додаванням цих протертих ягід. При цьому звичайний цукор краще замінити на сорбіт або ксиліт.

Полуниця містить алергени. Якщо у вас є алергія на інші ягоди чи фрукти, варто бути обережним під час вживання полуниці та звернути увагу на будь-які небажані симптоми.

Ще важливо переконатися, що полуниця, яку ви вживаєте, свіжа і добре вимита. Оброблена хімією полуниця становить небезпеку навіть для здорових людей, то тим більше може погіршити стан хворих на панкреатит.

Кожна людина індивідуальна. Тому якщо в когось ягода не викликає жодних проблем, то для інших вона може бути неприйнятною.

Полуниця і панкреатит – побоювання і реальність

Коли йдеться про полуницю, виникають побоювання щодо її вмісту насіння та клітковини – чи можуть вони спричиняти подразнення в підшлунковій залозі. Однак слід зазначити, що насіння ягоди являє собою дрібні, жовтуваті крапки на поверхні ягоди. Зазвичай вони не становлять особливої проблеми для здорових людей, і їхній організм легко справляється з їх перетравленням.

При цьому існують основні рекомендації щодо вживання полуниці за панкреатиту:

 1. Помірне споживання.

Як і у випадку з будь-яким продуктом, не можна переїдати сезонну ягоду, а тим більше за панкреатиту. Кількість залежить від індивідуальних особливостей і стану здоров’я кожного пацієнта. Для точного визначення оптимальної кількості рекомендується проконсультуватися з лікарем або дієтологом.

 1. Спосіб приготування.

Вважається, що заморожена полуниця є кращою, оскільки низькі температури пом’якшують структуру ягоди й зменшують ризик подразнення підшлункової залози. Однак для кожного пацієнта краще визначити, який метод приготування буде найкращим.

 1. Поєднуваність з іншими продуктами.

Крім самих продуктів, важливо враховувати їхню сполучуваність. Полуниці краще вживати з іншими легкими, нежирними продуктами, щоб зменшити навантаження на підшлункову залозу.

Додаткові рекомендації щодо харчування в разі панкреатиту

Крім вживання полуниці, пацієнтам із панкреатитом слід звертати увагу на такі аспекти харчування:

 1. Обмеження жирів.

Їжа, багата на жири, важко засвоюється підшлунковою залозою. Тому бажано обмежити споживання жирних продуктів.

 1. Малі, але часті прийоми їжі.

Дрібні порції їжі, споживані протягом дня, полегшують роботу підшлункової залози.

 1. Пріоритет нежирних і легкозасвоюваних продуктів.

Овочі, фрукти, нежирні білки (наприклад, курка, індичка) і каші – гарний вибір для пацієнтів із панкреатитом.

 1. Виключення алкоголю і куріння.

Паління і вживання алкоголю негативно впливають на стан підшлункової залози й посилюють симптоми хвороби.

Рекомендації щодо вживання полуниці в разі панкреатиту

Перед внесенням будь-яких змін у свою дієту, включно з полуницями, рекомендується проконсультуватися з лікарем або дієтологом. Він допоможе визначити індивідуальні потреби та можливі ризики.

Якщо ви вирішите включити полуницю у свій раціон, робіть це обережно. Почніть з невеликої кількості й стежте за реакцією вашого організму.

Крім того, під час вживання полуниці, особливо свіжої, варто добре її вимити й видалити насіння, якщо воно викликає дискомфорт.

Пам’ятайте, що полуниця – це всього лише один із безлічі продуктів, які дозволяється вживати за панкреатиту в стадії ремісії. Дотримання різноманітної та збалансованої дієти є ключем до забезпечення всіх необхідних поживних речовин для підтримки здоров’я.

Висновок

Полуниця – це смачна і поживна ягода, яку можна додавати до раціону пацієнтів з панкреатитом, але залежно від стадії захворювання і за певних обмежень.

Її переваги полягають у великій кількості антиоксидантів, поживних речовинах, які дають змогу контролювати свою вагу. Однак вживання полуниці тягне за собою потенційні ризики, пов’язані з можливим подразненням і алергічними реакціями. 

При вирішенні вживати полуницю або будь-який інший продукт важливо проконсультуватися з лікарем і слідувати рекомендаціям щодо харчування для підтримання здоров’я підшлункової залози й загального добробуту.

Реклама
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Понад 1 мільярда людей у світі страждають на ожиріння
Нині понад 1 млрд людей у всьому світі страждають ...
Реклама
Пункція при гаймориті
Пункція при гаймориті — показання та протипоказанн...
Одонтогенний гайморит
Причини розвитку зубного гаймориту та види захворю...
Реклама
Борщ допоможе знизити кров'яний тиск та покращить здоров'я серця
Борщ — це популярна українська страва. Звичайне во...
Низький артеріальний тиск після 50 років підвищує ризик розвитку хвороби Альцгеймера: вчені
Після 50 років багато людей можуть страждати від н...
Реклама