Сухарі та їхня роль у харчуванні в разі панкреатиту

Сухарі та підшлункова залоза

Багатьом пацієнтам відомо, що сухарі при панкреатиті – це саме та перша страва, з якої потрібно починати, коли виходиш із гострої стадії захворювання. Плавний перехід за допомогою правильного харчування і дієти необхідний з огляду на те, що залоза не виробляє достатню кількість травних ферментів. Як результат – порушення травлення і нестача поживних речовин.

Причини, через які запалюється залоза, відбуваються з різних причин. Найчастіші з них:

 • алкогольне зловживання;
 • жовчнокам’яна хвороба;
 • високий рівень жирів у крові;
 • пережиті інфекції.

Сухарі як продукт харчування

Це продукт, який виготовляють із хліба або тіста шляхом висушування або обсмажування. Вони можуть бути різноманітних форм і розмірів – від тонких крекерів до товстих скибочок.

До складу зазвичай входять борошно, вода, сіль, дріжджі або розпушувачі, а також рослинна олія або олія тваринного походження. Сухарі, які продаються в магазині, містять різноманітні добавки, такі як насіння, спеції, консерванти, барвники, поліпшувачі смаку, горіхи або сухофрукти. Їх додають для того, щоб надати продукту різних смаків і текстури.

Харчова цінність і склад

Вони містять вуглеводи, білки, жири та вітаміни групи B, є джерелом енергії та допомагають забезпечувати організм клітковиною. Деякі сухарі з цільнозернового борошна більш поживні, оскільки містять усі частини зерна, включно з висівками, які багаті на клітковину, мінерали й антиоксиданти.

Сухарі з консервантами, барвниками або підсилювачами смаку стають менш корисними для здорового харчування.

Сухарі та панкреатит

У разі панкреатиту пацієнтам часто рекомендується дотримуватися дієти з низьким вмістом жирів, особливо тваринних, і легкозасвоюваними вуглеводами. Сухарі якраз відповідають цим показникам. Вони створюють мінімальне навантаження на підшлункову залозу і зменшують ризик загострення.

Потенційні ризики та обмеження

Деякі з них, особливо солодкі або жирні варіанти, приховують у собі небезпеку для пацієнтів із панкреатитом. Також, щоб не посилити запалення і загострення захворювання, важливо не перевантажити організм сухариками з сірого хліба, здобного тіста. Тому важливо бути обережним під час вибору перекусу і вживати їх у помірних кількостях.

Крім того, з’їдені натщесерце також призводять до проблем із регулярним випорожненням.

Вибір сухарів у разі панкреатиту

Під час вибору перекусу в разі панкреатиту слід звернути увагу на такі моменти:

 1. Вміст жирів. Пацієнтам рекомендується вибирати сухарі з низьким вмістом жирів. Уникайте сухарів із додаванням масла або сиру.
 2. Вміст цукру. За панкреатиту рекомендується обмежувати споживання цукру, тому вибирайте сухарі з низьким вмістом цукру.
 3. Цільнозернові. Містять більше клітковини й більше поживних речовин. Їх вживання може бути кращим для пацієнтів з панкреатитом, але в період стійкої ремісії.

Варіанти сухарів для панкреатиту

Для пацієнтів із панкреатитом можна розглянути такі варіанти:

 1. Цільнозернові. Вибирайте сухарі, до складу яких входять усі частини зерна, такі як висівки, для збільшення вмісту клітковини та поживних речовин.
 2. Без додавання олії. Уникайте снеків з великою кількістю олії, і перевагу віддайте тим, які містять мінімальну кількість жирів.
 3. Без додавання цукру. Вибирайте сухарі з низьким вмістом цукру або без додавання солодких добавок.
 4. З житнього борошна. Містять рослинні волокна, які спричиняють метеоризм, здуття, грубо впливаючи на стінки шлунка, особливо в разі гострого панкреатиту.

Уникнення небезпечних добавок

Крім вмісту жирів і цукру, пацієнтам із панкреатитом слід звертати увагу на наявність небезпечних добавок. Деякі сорти сухарів містять штучні барвники, ароматизатори, консерванти та інші хімічні добавки, які чинять негативний вплив на здоров’я. Пацієнтам рекомендується уникати сухарів з такими добавками й віддавати перевагу натуральним, безпечним варіантам.

Сухарі та харчова безпека

Харчова безпека також є важливим аспектом під час вживання сухарів. При панкреатиті травлення ослаблене, що підвищує ризик зараження харчовою інфекцією. Пацієнтам рекомендується вибирати якісні сухарі, вироблені з перевірених і безпечних інгредієнтів, а також стежити за терміном придатності продукту.

Приготування домашніх сухарів

Одним зі способів контролювати склад і якість – приготування їх у домашніх умовах. Домашні сухарі дають змогу контролювати кількість жирів, цукру тощо, а також додавати натуральні інгредієнти для поліпшення поживної цінності. Уникайте зайвого додавання олії або цукру і віддавайте перевагу використанню цільних зерен і натуральних приправ для надання смаку.

Поєднання з іншими продуктами

Як і будь-який інший продукт, їх краще вживати в поєднанні з іншими корисними продуктами. У разі панкреатиту рекомендується комбінувати сухарі з легкозасвоюваними білками, такими як курка, індичка або риба, а також з овочами та фруктами, багатими вітамінами й мінералами. Це допоможе збільшити поживну цінність раціону і забезпечити достатню кількість поживних речовин.

Обмеження споживання сухарів

Хоча вони можуть бути включені в раціон пацієнтів із панкреатитом, обмеження їх споживання може бути доцільним. Сухарі, як і інші вуглеводи, підвищують рівень цукру в крові, що небажано для пацієнтів із панкреатитом, особливо з діабетом. Пацієнтам рекомендується стежити за загальною кількістю вуглеводів у раціоні та помірно вживати снеки в поєднанні з іншими продуктами.

Індивідуальний підхід

Кожен пацієнт унікальний, і дієтотерапія має бути адаптована під його потреби та стан здоров’я. Важливо звернутися до лікаря або дієтолога для розробки індивідуального раціону, який враховує особливості панкреатиту, харчову непереносність і вподобання пацієнта. Він також допоможе встановити оптимальну кількість сухарів у раціоні та вибрати безпечні й поживні варіанти.

Висновки

Вибір сухарів у разі панкреатиту має бути усвідомленим і ґрунтуватися на рекомендаціях лікаря або дієтолога. Перевагу варто віддавати цільнозерновим і низькожирним сухарям, уникати виробів з надлишком цукру і небезпечних добавок.

Приготування продукту в домашніх умовах дасть змогу здійснювати контроль над їхньою якістю та складом. Індивідуальний підхід до дієтотерапії та поєднання сухарів з іншими корисними продуктами сприяє створенню збалансованого та поживного раціону в разі панкреатиту.

Реклама
Як нервові клітини реагують на тепло
Знання того, як клітини виявляють температуру та д...
Фарширований перець при панкреатиті
Роль фаршированого перцю в збалансованому харчуван...
Реклама
Ліки від ГРВІ
Ліки при легких ГРВІЛікарські препарати при тяжких...
ГРВІ у дітей
Поширеність респіраторних вірусівПричини частих ГР...
Реклама
Ін`єкційна косметологія та пластика: чому виникають набряки та як їх зменшити
Бажання покращити або дещо змінити зовнішність сьо...
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Зима відступила, і щодня ми відчуваємо подих весни...
Реклама