Як впливають молочні продукти на панкреатит – огляд наукових даних

Як впливають молочні продукти на панкреатит – огляд наукових даних

Щороку на панкреатит захворює приблизно 21000 українців. Панкреатит – це досить серйозне нездужання, яке характеризується запаленням підшлункової залози. Хвороба зазвичай протікає у двох формах: гострій і хронічній. У разі гострої потрібна негайна медична допомога, а в разі хронічної очікується, що пацієнт проходитиме тривале лікування і спеціальну дієтотерапію.

Правильне харчування за хронічного панкреатиту забезпечує оптимальне надходження поживних речовин в організм таким чином, щоб послабити навантаження на пошкоджену підшлункову залозу. У цій статті ми наведемо наукові дані щодо впливу молочних продуктів на панкреатит і рекомендації щодо їхнього включення в раціон пацієнтів.

Молоко і панкреатит

Молоко – це цінне джерело поживних речовин, воно містить білки високої якості, кальцій і вітаміни групи B. Проте, воно також багате на значну кількість жирів, що чинить навантаження на підшлункову залозу, яка відповідає за вироблення ферментів для розщеплення жирів.

У зв’язку з цим, лікарі часто рекомендують обмежувати молоко в раціоні пацієнтів з панкреатитом. Втім, деякі дослідження вказують на те, що помірне споживання знежиреного молока або нежирних молочних продуктів знижує ризик розвитку панкреатиту в деяких груп людей.

Крім того, каші, приготовані на воді або знежиреному молоці, забезпечують вуглеводами, які легко засвоюються, що особливо важливо в період відновлення.

Йогурт і кефір

Ферментовані молочні продукти, такі як йогурт і кефір, багаті на пробіотики – живі мікроорганізми, які сприяють поліпшенню мікрофлори кишківника і травлення. Вони також доброчинно впливають на здоров’я кишківника, що особливо важливо для пацієнтів із панкреатитом, у яких часто виникають порушення травлення.

Крім того, йогурт і кефір мають нижчий вміст лактози порівняно зі звичайним молоком, що робить їх більш переносимими для людей із недостатністю лактази.

Від йогурту очікується, що це буде натуральний продукт без барвників і хімічних добавок.

Особливу користь лікарі відзначають від вживання кефіру, як останнім прийом їжі перед сном.

Пробіотики

У йогурті та кефірі містяться пробіотики. Вони відіграють важливу роль у підтримці здоров’я кишківника і сприятливо впливають на захворювання, пов’язані з травною системою, включно з панкреатитом.

Деякі дослідження показують, що пробіотичні бактерії допомагають знизити запалення в підшлунковій залозі та покращують функції травлення в пацієнтів із панкреатитом. Однак перш ніж приймати пробіотики, рекомендується обговорити це питання з лікарем, щоб уникнути можливих побічних ефектів і небажаних реакцій.

Біфідобактерії та лактобактерії

Біфідобактерії та лактобактерії – це дві з найвідоміших груп пробіотичних бактерій, які мешкають у шлунково-кишковому тракті людини. Дослідження показують, що ці пробіотики здатні поліпшити стан мікрофлори кишківника, що своєю чергою позитивно позначається на функціонуванні підшлункової залози.

Якщо пацієнти з панкреатитом регулярно включатимуть продукти, що містять біфідобактерії та лактобактерії, як-от йогурт і кефір, то це дасть їм змогу підтримувати здорову кишкову флору і поліпшить травлення.

Домашній сир

Домашній сир – це продукт, який багатий на білок і кальцій. Він буває жирним і знежиреним, останній вважається корисним для пацієнтів із панкреатитом. Білок –  важливий будівельний матеріал для організму, який сприяє відновленню пошкоджених тканин.

Крім того, кисломолочний сир містить менше лактози порівняно з молоком, завдяки чому у пацієнтів з недостатністю лактози менше ймовірності відчути неприємні симптоми.

Тверді сири

Сири різної консистенції та вмістом жиру також по-різному впливають на панкреатит. Наприклад, у твердих сортах сирів зазвичай менше вологи й жиру, що робить їх менш важкими для підшлункової залози. Однак деякі пацієнти починають відчувати погіршення симптомів після вживання навіть нежирних сортів сиру. Тому рекомендується вживати сири з обережністю та узгоджувати їхнє включення в раціон із лікарем.

Масло та молочні жири

Молочні жири стимулюють вироблення ферментів підшлункової залози, тому їхнє надмірне споживання посилює запалення. Пацієнтам із панкреатитом рекомендується обмежувати споживання масла та інших жирових продуктів. Натомість варто надавати перевагу рослинним оліям і невеликим порціям нежирних молочних продуктів.

Вітаміни та мінерали

Молочні продукти при панкреатиті підтримують здоров’я підшлункової залози, оскільки містять важливі вітаміни та мінерали. Наприклад, вітамін D і кальцій сприяють зміцненню кісток, а вітамін B12 необхідний для нормального функціонування нервової системи.

При панкреатиті абсорбція цих поживних речовин може бути порушена. Якщо регулярно вживати збагачені вітамінами молочні продукти, то потреба в задоволенні цих мікроелементів задовольняється.

Професійні рекомендації

Щоб отримати професійну рекомендацію, необхідно звертатися до лікаря або дієтолога, які індивідуально підходять до харчування кожного пацієнта з панкреатитом. Зазвичай вони призначають спеціальну дієту, враховуючи ступінь запалення підшлункової залози та індивідуальні потреби кожного пацієнта. Під час складання раціону також слід враховувати протипоказання до певних молочних продуктів і вподобання пацієнта.

Особливості панкреатиту в дітей

У дітей панкреатит має свої особливості. Можливі генетичні фактори, що впливають на розвиток захворювання, а також діти мають різні реакції на певні продукти. Для дітей із панкреатитом важливо суворо дотримуватися рекомендацій лікарів і дієтологів, щоб забезпечити оптимальне здоров’я підшлункової залози та нормальний розвиток.

Висновок

Молочні продукти зазвичай впливають на панкреатит залежно від їх складу і типу. Помірне споживання знежиреного молока, йогурту, сиру та кефіру, а також продуктів з пробіотиками, дуже корисне для здоров’я підшлункової залози та травної системи загалом.

Однак кожен пацієнт унікальний, і рекомендації щодо харчування мають визначатися індивідуально, з урахуванням особливостей захворювання, віку та стану здоров’я. Важливо обговорювати свій раціон з лікарем або дієтологом, щоб отримати оптимальні результати й підтримувати здоров’я підшлункової залози на належному рівні.

Реклама
Анатомія серцебиття
Серце складається із двох м'язових насосів, які за...
Аварія на Чорнобильській АЕС викликала зростання раку щитоподібної залози
Рак щитоподібної залози, що поширився серед дітей ...
Реклама
Пронос з кров'ю у дитини
Найімовірніші причини проносу з кров'ю у дітейНепе...
Пронос з кров'ю та слизом
Можливі причиниДіагностикаЛікуванняПрофілактикаПош...
Реклама
Денна сонливість може бути симптомом небезпечного захворювання
Надмірна денна сонливість (Excessive Daytime Sleep...
Контактні лінзи для очей можуть спричинити захворювання печінки та навіть раку: дослідження
Контактні лінзи є тонкими й гнучкими пластинками, ...
Реклама