Журавлина при панкреатиті – це шкода чи користь

Журавлина та підшлункова залоза

Журавлина (Vaccinium oxycoccos) – це невелика вічнозелена рослина сімейства вересових (Ericaceae). Кислий чагарник росте в болотистих і вологих місцевостях північної півкулі, включно з Європою, Північною Америкою та Азією. Журавлину вважають корисною для здоров’я ягодою, оскільки вона містить у собі біологічно активні сполуки й безліч поживних речовин.

У традиційній медицині різних культур кислі ягоди здавна використовують у медичних і профілактичних цілях. Вона містить безліч корисних мікроелементів, таких, як вітамін С, вітамін К, антоціани, флавоноїди, фолієва кислота, магній, кальцій і калій. Але чи можна вживати журавлину в разі панкреатиту? Якщо ягода має антиоксидантні, протизапальні та протимікробні властивості, і загалом корисна для організму, то яку дію вона чинить на шлунок? 

Дія журавлини в разі панкреатиту

Одним із найцікавіших застосувань журавлини є її потенційний вплив на здоров’я ШКТ. Коли людина хвора на панкреатит, важливо не погіршити й без того запалений стан підшлункової залози. Розрізняють дві стадії захворювання: гостру або хронічну. У різний період хвороби пропонується більш щадна або вільна дієта з обмеженнями. 

Коли ж ідеться про журавлину за панкреатиту, слід враховувати, якими властивостями володіє ягода і як вона впливає на стінки шлунка. Наприклад, це такі аспекти:

  1. Антиоксидантні властивості. 

Допомагає захистити клітини шлунка від ушкоджень вільними радикалами, спричинених запаленням.

  1. Протизапальні властивості.

Знімає запалення в підшлунковій залозі та сусідніх тканинах, що важливо для поліпшення стану в разі панкреатиту.

  1. Антибактеріальна дія.

Допомагає боротися з можливими інфекціями, пов’язаними з панкреатитом.

  1. Захист слизової оболонки.

Журавлина має унікальну властивість захистити слизову оболонку шлунка і підшлункової залози, що особливо важливо в разі загострень панкреатиту.

  1. Уролітіаз та ІХС.

Запобігає деяким ускладненням, пов’язаним із панкреатитом, як-от утворення каменів у нирках і проблеми із серцем (ІХС).

Додаткові дії журавлини на ШКТ

Деякі дослідження показали, що журавлина допомагає регулювати рівень цукру в крові. Це особливо важливо для людей, які страждають не тільки від панкреатиту, а й від цукрового діабету. Коли в крові опускається рівень цукру, то знижується також навантаження на підшлункову залозу і відповідно зменшується запалення.

Журавлина містить пробіотики, які сприяють росту корисних бактерій у кишківнику. Здорова мікрофлора кишківника сприяє зменшенню ризику розвитку хронічних запальних захворювань, включно з панкреатитом.

Натуральні кислоти в ягодах сприяють кращому травленню. Це може бути особливо корисно для людей з панкреатитом, у яких порушено виділення травних ферментів підшлунковою залозою.

Регулярне вживання журавлини зміцнює імунну систему завдяки високому вмісту вітаміну С та інших поживних речовин. Це допомагає організму краще справлятися з інфекціями та запаленнями, включно з тими, які пов’язані з панкреатитом.

Також журавлина знижує ризик деяких ускладнень, таких як інфекції сечовивідних шляхів.

Крім того, ягода, яку вживають у профілактичних цілях, знижує ризик розвитку панкреатиту через наявність факторів ризику, таких як алкогольне або жовчнокам’яне захворювання печінки. Якщо у своє харчування включати іноді журавлину, то це дасть змогу підтримати загальне здоров’я організму і знизити ймовірність виникнення запалення підшлункової залози.

Важливо також зазначити, що журавлину ліпше вживати в поєднанні з різноманітними іншими продуктами та фруктами, щоб забезпечити повноцінне харчування й отримати максимальну користь для здоров’я. Найбільше журавлина корисна, коли вона входить до збалансованого раціону, що складається з овочів, фруктів, злаків, білкових продуктів і здорових жирів.

Отже, як і з будь-яким харчовим продуктом, можна переборщити з вживанням журавлини. Надлишок журавлини викликає деякі побічні ефекти, такі як шлункові розлади, діарея або алергічні реакції. Тому рекомендується слідувати здоровому глузду і вживати журавлину в розумних кількостях, особливо якщо у вас вже є які-небудь проблеми зі здоров’ям.

Спосіб застосування

Крім вживання в їжу свіжих ягід, існує їх широкий вибір: 

  • сушені ягоди;
  • сік;
  • мармелад;
  • варення;
  • журавлиний екстракт. 

Вибір відповідної форми залежить від уподобань і ситуації кожної людини. Однак у разі панкреатиту рекомендується віддавати перевагу менш солодким варіантам, щоб уникнути підвищення рівня цукру в крові.

Потенційні побічні ефекти

Важливо враховувати, що вживання журавлини може спричинити алергічні реакції у деяких людей. Якщо у вас є алергія на ягоди або продукти із сімейства вересових, слід бути обережним під час вживання журавлини. 

Також необхідно зазначити, що журавлина – це не панацея, і вона не замінить традиційне лікування панкреатиту. Тим паче в період загострення її переваги стають недоліками. Органічні кислоти посилюють утворення ферментів і шлункового соку і тим самим ще більше спричиняють запалення ураженого органа. 

Крім того, в ягоді на 100 грамів міститься 3,3 грама клітковини. З цієї причини за гострої фази панкреатиту журавлина чинить проносний ефект, спричиняє сильне газоутворення і болі в кишківнику. Тому будь-які зміни в раціоні або дієтичні добавки, включно з ягодою, слід обговорити з лікарем. Це особливо важливо для людей, які страждають від панкреатиту, оскільки деякі компоненти журавлини можуть взаємодіяти з ліками або посилювати деякі симптоми.

Висновок

Журавлина – корисна ягода, яка також чинить певний цілющий вплив на здоров’я при панкреатиті. Її антиоксидантні, протизапальні та протимікробні властивості роблять її цінним доповненням до раціону для тих, хто хоче підтримувати здоров’я підшлункової залози й знизити ризик розвитку ускладнень, пов’язаних із цим захворюванням. 

Однак у жодному разі її не можна включати до свого раціону в період гострого захворювання, щоб не погіршити стан. 

У період стійкої ремісії рекомендується проконсультуватися з кваліфікованим лікарем або дієтологом для оцінки індивідуальних потреб і обмежень. За такого підходу ягода приноситиме користь та радість.

Реклама
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Реклама
Бактеріальний синусит
Бактеріальний синусит — симптоми, причини та факто...
Хронічний гастрит
Класифікація хронічного гастриту за формами, видам...
Реклама
Вітамін D допоможе при лікуванні важкої форми раку шкіри: відкриття
Меланома — це вид раку, який розвивається з клітин...
Консервовані помідори містять більше лікопіну, ніж свіжі
Багато людей уникають заморожених продуктів, вважа...
Реклама