

Алергія на алкоголь — це стан, викликаний гіперчутливістю організму по відношенню до етилового спирту (етанолу) або деяких інгредієнтів, які містяться в алкогольних напоях, таких як виноград, хміль, ячмінь, жито, пшениця та дріжджі. Реакція може бути дуже специфічною, наприклад, на певний сорт вина, або спровокованою різними видами алкоголю.
Алергія на спирт трапляється відносно рідко, але може мати серйозні медичні наслідки, включаючи смерть. Для людей з гіперчутливістю до етанолу достатньо всього 1 мл чистого спирту (еквівалентно 10 мл вина або ковтку пива), щоб спровокувати сильний висип, утруднене дихання, спазми шлунка або колапс. Алкоголь також може збільшити ймовірність тяжких алергічних реакцій (анафілаксії), спричинених іншими причинами, наприклад, продуктами харчування.
Найчастіше вірогідною причиною алергії на алкоголь є не етанол, а хімічні речовини — конгенери, які надають напою смак та аромат. Найбільше проблем викликає червоне вино, далі йдуть міцні напої, пиво та інші вина. Деякі види алкоголю (віскі, коньяк та текіла) містять більше конгенерів, тому можуть викликати більш сильну алергічну реакцію.
Деякі з основних винуватців алергії на спиртне:
Алергія на горілку можлива через вміст зернових та фруктових добавок, ароматизаторів, барвників, консервантів та інших хімічних речовин, які можуть викликати алергічну реакцію. Алергія на вино може бути спричинена різними інгредієнтами, такими як сульфіти, білки винограду та таніни.
У людини підозрюють алкогольну алергію, якщо після вживання продукту, що містить алкоголь, вона відчуває один або кілька наступних симптомів:
Алергія на алкоголь найчастіше проявляється на обличчі, руках та в дихальних шляхах, але може виникнути у будь-якій частині тіла. Це пов’язано з тим, що алергени можуть поширюватися через кров по всьому організму.
Як виглядає алергія на самогон? Алергічна реакція на самогон залежить від індивідуальних особливостей організму. Але зазвичай її прояви аналогічні симптомам алергії на інші види алкоголю.
Варто зазначити, що зміни на шкірі при алергії на алкоголь — червоні плями, почервоніння, свербіж або подразнення можуть бути спричинені не лише алергічною реакцією. Їх можуть спровокувати інші фактори, такі як безпосередній вплив алкоголю на шкіру, порушення гормонального балансу або харчова непереносимість.
При алергії на алкоголь прищі зазвичай не являються характерним симптомом. Якщо у людини виникають прищі після вживання спиртного, це може бути викликано реакцією на конкретний інгредієнт у напої, наприклад, сульфіти.
Деякі люди також можуть відчувати психологічні симптоми, такі як тривога або депресія. Проте, алергія на алкоголь не пов’язана з психосоматикою, вона є наслідком реальних фізіологічних змін, які виникають в організмі у відповідь на алерген.
Для діагностики алергії на алкогольні напої можна провести алергічні тести, які допоможуть виявити наявність реакції на конкретні компоненти:
Насамперед необхідно уникати вживання алкоголю або вибирати алкогольні напої, які не викликають алергічної реакції. Полегшити симптоми допоможуть пероральні антигістамінні препарати, наприклад таблетки при алергії на алкоголь фексофенадин Алегра. Але більш тяжкі алергічні реакції можуть вимагати ін’єкцій адреналіну та стероїдів.
Випадковий вплив етанолу може спричинити несподівані реакції. Людям, які мають високий ризик важкої алергії від алкоголю, слід завжди мати при собі автоін’єктор адреналіну (епінефрину) Епіпен, щоб надати собі швидку допомогу в надзвичайних ситуаціях.
Через скільки проходить алергія на алкоголь? Час, необхідний для зникнення реакції, може становити від кількох хвилин до кількох годин. У тяжких випадках симптоми можуть тривати довше і вимагати медичної допомоги.
Якщо у людини виникли ознаки алергічної реакції на алкоголь, перше, що треба зробити, це припинити вживання спиртного. При легких симптомах, таких як свербіж, почервоніння шкіри або невелика дихальна недостатність, можна прийняти антигістамінний препарат. Також рекомендується пити велику кількість води, щоб допомогти організму позбутися алергену.
У разі виникнення тяжких симптомів алергії на алкоголь, таких як анафілактичний шок, порушення дихальної функції, серцевий напад, необхідно викликати швидку допомогу. До прибуття медиків слід спостерігати за пацієнтом, забезпечити вільний доступ повітря та за необхідності розпочати серцево-легеневу реанімацію.
Анафілаксія завжди має розглядатися як невідкладний медичний стан. Її лікують внутрішньовенним введенням антигістамінних та стероїдних препаратів, а також ін’єкціями епінефрину (адреналіну).
Найкращий спосіб запобігти несприятливій реакції — уникати будь-яких продуктів і речовин, що включають алкоголь. Сюди входять спиртні напої, харчові продукти або лікарські препарати із вмістом етанолу. Якщо людина підозрює, що реагує на певний вид алкоголю, їй слід звузити поле пошуку до конкретних напоїв та продуктів чи їх поєднань, щоб виявити винуватців алергії та надалі їх уникати.