Алергія на холод

Алергія на холод – це хвороблива реакція організму людини на низькі температури: повітря, води й навіть їжі. Головна причина холодової алергії: генетична схильність та зниження імунітету, яке може бути спричинене хронічними недугами.

Найчастіше алергія на холод трапляється у вигляді кропив’янки – шкірного захворювання, при якому на окремих ділянках тіла виникають почервоніння, свербіж та водянисті пухирці, що нагадують опік кропивою. Тому алергію такого типу ще називають холодовою кропивницею.

Хто у зоні ризику?

  1. Жінки віком від 18 до 35 років.
  2. Дорослі та діти, які мають схильність до атопічного дерматиту (запалення шкіри під впливом різних алергенів).
  3. Люди з дискінезією жовчних шляхів (проблемами з виведенням жовчі), порушеннями травної системи, патологіями печінки та підшлункової залози, а також гельмінтозом.

Чи може бути алергія на холод

Іноді холодову алергію називають псевдоалергією, тобто несправжньою алергією. Чому? Річ у тому, що алергією вважається реакція організму на вплив чужорідних зовнішніх подразників. При контакті людини, чутливої до алергенів, з пилком рослин, лупою або слиною тварин, шкідливими хімікатами, пилом, різними білками тощо, її імунна система починає виробляти «протиотруту» – спеціальні антитіла. Коли цей процес стає неконтрольованим і рятувальних клітин стає занадто багато, вони здатні самі завдати шкоди, викликаючи алергічні реакції.

Що ж до холоду, то навряд чи можна вважати алергеном низькі температури. Адже холод – не речовина, яка потрапляє до організму, а фізичний чинник.

Фахівці зазначають, що механізм виникнення імунної відповіді на холод відрізняється від інших типів алергії. Він не має першої стадії, коли при попаданні в організм алергенів починають вироблятися захисні клітини.

При контакті з холодом відразу відбувається утворення медіаторів: гепарину, ацетилхоліну, серотоніну, гістаміну. Вони формують імунну відповідь на попадання алергену через розширені судини, припливи крові до деяких ділянок шкіри. Внаслідок цього з’являються висипання, набряки, інші прояви алергії. У найважчих випадках холодова алергія може спричинити анафілактичний шок (стрімкі патологічні зміни в організмі при контакті з алергеном, що закінчуються у 20% випадків смертю).

Якою буває холодова алергія

Первинна холодова алергія. Найчастіше проявляється після контакту з холодом, у вітряну і дощову погоду. Причини її появи досконало не вивчені. Як правило, вона зустрічається у молодих людей віком 18-30 років, частіше – у жінок.

Набута холодова алергія. Такий вид непереносимості низьких температур зустрічається й у дорослих, і у дітей. Проте, як показує практика, найчастіше вона виникає у неповнолітніх. Причина – не до кінця сформована імунна система. Зазвичай появі та загостренню набутої алергії сприяють інфекційні захворювання. Носії ВІЛ, особи, які перехворіли на вірусний гепатит, сифіліс, токсоплазмоз або інші інфекції, найбільш вразливі щодо алергії на холод. Набута непереносимість низьких температур буває також наслідком прийому низки лікарських засобів.

Чинники-стимулятори алергії:

  • нещодавно перенесені інфекційні хвороби;
  • захворювання ЛОР-органів, що часто повторюються;
  • наявність лікарської, харчової чи будь-якого іншого виду алергії;
  • патології ШКТ (шлунково-кишкового тракту);
  • хронічні захворювання шкіри;
  • тривалий прийом антибіотиків;
  • онкологія чи ендокринні захворювання.

Рефлекторна холодова алергія. Виникає внаслідок загального охолодження організму. Причому це може статися не тільки восени чи взимку, а й навіть у літню спеку. Імунна система може відповісти гіперреакцією на охолоджені напої, низьку температуру води у водоймі чи басейні, холодний душ, прохолодне повітря у приміщенні з кондиціонером. Внаслідок рефлекторної алергії у людей, чутливих до холоду, на тілі з’являються смуги червоного кольору.

Сімейна (генетична) холодова алергія. Як і будь-який інший тип алергії, холодова передається «у спадок» з покоління у покоління. Для неї характерні печія і плямисті висипи, які з’являються через 0,5 – 3 години після контакту з холодом. Можливі й системні прояви у вигляді ознобу, болі в суглобах, лихоманки, лейкоцитозу. Вони виникають через 20-30 годин після впливу низьких температур. Дослідження вчених підтвердили, що ці симптоми алергії на холод є генетичною особливістю імунної системи.

Симптоми алергії на холод у дорослих

  1. Почервоніння шкірного покриву та набряк.
  2. Рясні виділення при вдиханні холодного повітря, чхання.
  3. Задишка та кашель відразу при виході на мороз.
  4. Почервоніння та сльозогінність очей.
  5. Біль в області шлунку.
  6. Озноб та слабкість.
  7. Прискорене серцебиття.
  8. Біль у суглобах.
  9. Найсильнішими проявом алергії є холодова астма та анафілактичний шок.

Симптоми алергії на холод можуть виникати вже при зниженні температури навколишнього середовища до +4° С. Зазвичай це буває у вітряну вологу погоду. У відповідь на холод імунна система швидко продукує гістамін та еозинофіли, які викликають утворення пухирів розміром від 7 до 30 мм. Висипання на шкірі можуть з’явитися як протягом 2-5 хвилин після дії холоду, так і через кілька годин. Звичай у дорослих симптоми алергії на холод зберігаються протягом 1-2 годин.

Симптоми алергії на холод у дітей

Один із симптомів алергії на холод у дитини – риніт (запальний процес слизової оболонки носа, який ще називають нежитем). Якщо під час прогулянки в морозний день у малюка починається чхання, він дихає ротом (оскільки закладено носа), а після повернення в тепло всі неприємні відчуття пропадають, значить, швидше за все, трапляється холодова алергія.

У дітей вона може виявлятися у вигляді кон’юнктивіту або дерматиту. У другому випадку у малюка червоніють руки та обличчя, з’являється свербіж та сухість шкіри.

Лікарі рекомендують звертатися до клініки навіть якщо алергія на холод виникла у вигляді звичайного риніту або червоних плям. Це потрібно зробити, щоб вона не перейшла в хронічну форму. Як і за будь-якого іншого виду алергії, постійний вплив алергену на організм може викликати дуже серйозні наслідки, аж до анафілактичного шоку.

Як розпізнати алергію на холод

Алергію на холод легко можна прийняти за звичайну застуду, оскільки симптоми цих захворювань дуже схожі. Але є важлива деталь. При алергії дерматит, нежить чи кон’юнктивіт зникають відразу після переміщення людини у тепле приміщення. Симптоми застуди проходять довше, зазвичай кілька днів.

Холодову алергію можна переплутати й з обмороженням. Однак важливо знати, що при гіперчутливості на холод перші ознаки недуги можуть з’явитися вже через кілька хвилин після контакту з алергеном. Обмороження – результат тривалого перебування на холоді.

Діагностика алергії на холод

Дізнатися про наявність або відсутність алергії на холод можна за допомогою простого тесту:

  • помістіть на внутрішній згин ліктя чи зап’ястя маленький кубик льоду;
  • зачекайте 10-15 хвилин;
  • якщо на місці, де був лід, з’явився набряк, виникли свербіж чи почервоніння, швидше за все, ваш організм хворобливо сприймає вплив холоду.

Зрозуміло, якщо симптоми алергії проявляться швидше, тест слід зупинити. Подальші рекомендації надасть лікар-алерголог.

При діагностиці застосовується і так звана провокаційна проба. Проводиться випробування холодом. Існує кілька способів. Наприклад, людину залишають на деякий час у прохолодному приміщенні. Якщо в результаті ніяких алергічних реакцій немає, значить, організм нормально реагує на холод. Провокаційну пробу можна провести й роблячи зарядку на холоді або опустивши руки по лікоть у таз із крижаною водою.

Лікування алергії на холод

Задля терапії холодової алергії призначають антигістамінні препарати – мазі, таблетки, назальні краплі та спреї. На даний час для лікування холодової кропив’янки рекомендуються антигістамінні препарати 2-го покоління. Вони ефективно знижують симптоми алергії та, на відміну від препаратів 1-го покоління, мають триваліший період дії: до двох діб. При цьому медпрепарати 2-го покоління не мають седативної дії (сонливості, пригнічення свідомості) та тахіфілаксії (зниження лікувального ефекту при повторному застосуванні).

До антигістамінних препаратів 2-го покоління належать:

  • Лоратадин;
  • Алергодил;
  • Кларитин;
  • Цетиризин
  • Цетрин та інші.

Як захиститись від алергії на холод

Якщо температура повітря нижче –10˚С краще відмовитися від тривалих прогулянок.

За пів години до виходу на вулицю зігрійтеся чашкою гарячого чаю, кави або какао. Але відмовтеся від води та інших прохолодних напоїв.

Носіть одяг із натуральних матеріалів. На відміну від синтетичних, вони зберігають тепло і запобігають замерзанню тіла.

Виходячи з теплого приміщення на холод, намагайтеся максимально захистити відкриті ділянки шкіри. Особливо ніс, рот та підборіддя. Носіть шарфи, теплі шапки, рукавички з натуральної вовни, надягайте капюшон, який захистить від вітру. Важливо, щоб одяг, з яким контактує тіло, завжди був сухим.

Обличчя і руки потребують особливого захисту. Допоможе жирний крем, який потрібно нанести за 15-20 хвилин до виходу на мороз та гігієнічна помада. Не можна користуватися зволожувальним кремом. Він є союзником холоду. Замерзнувши, зволожувальний засіб може травмувати шкіру обличчя.

Щоб уникнути холодового риніту, час від часу проводьте масаж носа та навколоносової області.

Якщо загострилася алергія, внесіть корективи у свій раціон. Вживайте менше гострої, жирної та солоної їжі, а також прянощів, цитрусових, солодощів, горіхів, грибів та яєць. Налягайте на овочі, каші, кефір, йогурт, кисломолочний і твердий сир. Також рекомендуються продукти з високим вмістом жирних омега-3 кислот: риба, авокадо, насіння гарбуза, ріпакова та оливкова олія, соя.

Зміцнюйте імунітет.

Реклама
До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
Реклама
Ерозивний гастрит
Види ерозивного гастритуЕрозивний гастрит — симпто...
Неатрофічний гастрит
Причини розвитку неатрофічного гастритуХронічний н...
Реклама
Дієтологи назвали продукти, які слід виключити з раціону для покращення роботи кишківника
Згідно зі статистикою, запорами страждають близько...
Папіломи можуть кровоточити та стати причиною розвитку онкологічних захворювань
Папілома — це захворювання, викликане папіломавіру...
Реклама