Алергія на кішок

Алергія на кішок — це аномальна реакція імунної системи на білок Fel d 1, який виробляється слинними та підшкірними залозами кішок. Цей алерген міститься в шерсті, лупі, слині та сечі тварини. Однак основними джерелами алергену є лупа та слина.

Fel d 1 — це липкий білок, який при вилизуванні потрапляє на шерсть кішки, а при линянні розсіюється в навколишньому середовищі. Після вдихання алергену у чутливих до нього людей проявляються симптоми. Їх тяжкість залежить від індивідуальних особливостей організму та його порогових рівнів толерантності до алергенів.

Повне уникнення кішок — найкращий спосіб звести до мінімуму симптоми, але навіть у цьому випадку немає жодних гарантій. Через велику кількість домашніх і бродячих кішок навіть при звичайному перебуванні в громадському місці людина може зазнати впливу котячої лупи. Зменшити або полегшити симптоми допоможуть профілактичні заходи та лікування.

Причини алергії на котів

Наразі ВООЗ визнає вісім котячих алергенів. Однак Fel d 1 є єдиним основним та найсильнішим антигеном. Близько 90-96% людей з алергією на котів сенсибілізовано до Fel d 1, і він відповідає за 60-90% загальної алергічної реактивності.

Деякі люди вважають, що вони мають алергію на шерсть кота. Але насправді основними джерелами Fel d 1 є слина та сальні залози цих тварин. Деяка кількість також є в сечі, секреті слізних і анальних залоз. Шкірний виробіток Fel d 1 варіюється в залежності від анатомічної ділянки, при цьому повідомляється, що в області голови виробляється більша кількість, ніж в області грудей. Слина з Fel d 1 розподіляється по шерсті під час догляду (вилизування). Також догляд імовірно сприяє поширенню Fel d1 із сальних залоз.

Інтактні самці кішок виробляють більше Fel d 1, ніж кастровані самці або самки. На продуктивність не впливає колір чи довжина шерсті. Виробництво Fel d 1 може знизитися у кішок в літньому віці.

Fel d 1 разом з лупою виділяється в навколишнє середовище і легко переноситься повітрям. Крім присутності в пилу, він може залишатися в повітрі протягом тривалого часу (кілька днів). Дрібні частки легко досягають дихальних шляхів, що пояснює швидку появу клінічних симптомів після впливу. Крім цього, Fel d 1 має липку структуру, тому його поширення у громадські місця відбувається через одяг, взуття та навіть людське волосся. Вплив котячого алергену в школі може посилити симптоми алергії на котів у дітей з астмою. Fel d 1 є особливо стійким і може залишатися в приміщенні протягом як мінімум шести місяців.

Чи може алергія на кішок з’явитися згодом у дорослого? Алергічна реакція на кішок може з’явитись у будь-якому віці, навіть якщо раніше не було жодних проявів алергії на тварин. Це може статися внаслідок перемін у навколишньому середовищі, таких як зміна складу повітря, забруднення, алергени, які знаходяться у домашньому пилу тощо. Ці фактори можуть посилити реакцію імунної системи на алергени, що містяться в шерсті, слині чи сечі кішок.

Як проявляється алергія на котів

Симптоми алергічної реакції на кішок зазвичай аналогічні до проявів сезонної алергії, а також застуди або вірусної інфекції. Як зрозуміти, що алергія на кота? Якщо симптоми виникають лише тоді, коли людина знаходиться поряд із твариною, то, швидше за все, це алергічна реакція, а не застуда.

Симптоми алергії на кота можуть бути легкими, помірними чи тяжкими, в залежності від індивідуальної чутливості. Вони можуть розпочатися через кілька хвилин після дії алергену або трохи пізніше і включають:

  • чхання;
  • свербіж у носі;
  • нежить;
  • закладеність носа;
  • сверблячі та червоні очі;
  • постназальний затік (слиз стікає по задній стінці носа/горла);
  • кашель;
  • бронхоспазм (в астматиків).

На додачу до респіраторних симптомів алергія на котів може також впливати на тяжкість атопічного дерматиту в уражених осіб та ознаки синдрому подразненого кишківника у хворих на атопію.

Існує також таке поняття, як накопичувальна алергія на котів. Це термін, який описує процес, коли з кожним наступним контактом з кішкою у людини виникають більш серйозні симптоми алергічної реакції. Накопичувальна алергія може призвести до розвитку астми та алергічних реакцій на інших тварин або алергени, які раніше не викликали у людини проблем.

Чи проходить алергія на кішок? В окремих випадках симптоми алергії на кішок у дітей можуть зменшитись в міру дорослішання. До кінця не зрозуміло, чому це відбувається. Але, схоже, деякі люди з часом переростають алергію.

Лікування алергії на котів

В якості симптоматичного лікування алергії на котів лікар може порекомендувати регулярно приймати антигістамінні або протинабрякові засоби. Лікування коригується поетапно в залежності від тяжкості симптомів та реакції на терапію. Якщо ліки не допомагають, лікар може запропонувати імунотерапію.

Препарати для лікування алергії на кішок першої лінії (основні):

  • антигістамінні препарати — цетиризин Цетрин, лоратадин Кларитин;
  • інтраназальні кортикостероїди (при алергічному риніті) — флутиказон Назофан, беклометазон Беконазе, мометазон МС140, будесонід Тафен назаль;
  • інгаляційні кортикостероїди (при астмі) — флутиказон Серофло, будесонід Пульмікорт, мометазон Асманекс;
  • інгаляційні β-2-агоністи тривалої дії (при астмі) — сальметерол Серофло, формотерол Форатек;
  • інгаляційні β-2-агоністи короткої дії (при астмі) — сальбутамол Вентолін.

Підшкірна (ACIT) та під’язикова (SLIT) імунотерапія алергенами рекомендується людям, що страждають на алергічний риніт середнього та тяжкого ступеня або астму, які недостатньо контролюються фармакотерапією. Вона включає регулярні щеплення, які піддають організм впливу алергену. Мета полягає в тому, щоб навчити імунну систему не реагувати на алерген, поступово підвищуючи його рівень, поки контакт зі звичайними тригерами не матиме значно меншого ефекту.

Домашні засоби

Лікування алергії на кішок народними засобами не замінить повноцінну медикаментозну терапію. Деякі з домашніх методів, які можуть зменшити симптоми, включають:

  • носове зрошення — наповнити неті пот або спеціально сконструйовану пляшечку фізіологічним розчином і використовувати її для вимивання слизу і подразнюючих речовин з носових пазух;
  • купання кішки — скоротить кількість слини й Fel d 1 на шерсті тварини.

Психосоматика алергії на котів

Алергічна реакція на кішок не є психосоматичним розладом. Але у людей, які страждають на алергію, може виникнути психологічний дискомфорт, пов’язаний із цим станом. Наприклад, вони можуть відчувати занепокоєння та стрес, коли знаходяться поблизу кішок або навіть думають про них. Також це може бути реакцією на незручності, пов’язані з алергією. У таких випадках впоратися з негативними емоціями та покращити якість життя людини допоможе психологічна підтримка.


Реклама
До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
Реклама
Ерозивний гастрит
Види ерозивного гастритуЕрозивний гастрит — симпто...
Неатрофічний гастрит
Причини розвитку неатрофічного гастритуХронічний н...
Реклама
Вчені назвали продукти, які можуть замінити гліцин
Гліцин є однією із 20 амінокислот, з яких будуютьс...
Вчені сказали, скільки води треба пити перед сном
Для нормального функціонування клітин, тканин та о...
Реклама