Алергія на комах

комахи та запалені укуси

Алергія на комах (інсектна алергія) – це реакція імунної системи людини на білки, що проникають до організму після укусу комара, мошки, бджоли та інших представників класу безхребетних членистоногих.

Організм людини при попаданні в нього отрути комахи починає активно виробляти «протиотруту» – гістаміни. Але все добре, що в міру. Якщо антитіл стає занадто багато, вони здатні завдати шкоди організму, викликаючи алергічну реакцію. Відбувається розширення судин, падає тиск, з’являються сильна сверблячка, почервоніння, набряки та ризик зупинки серця. Саме схильність до надлишку гістаміну при контакті з подразниками є особливістю алергіків. Хоча практично всі мають реакцію на укуси комах, у людей з підвищеною чутливістю вона може бути вкрай небезпечною для життя та здоров’я. Статистика свідчить: від укусів бджіл та ос помирає більше людей, ніж від укусів змій.

Найбільш алергонебезпечними є:

  • джмелі та медоносні бджоли;
  • білоголові та жовті шершні, оси;
  • мурахи-перемички, мурахи-комбайни, мурахи-бульдоги та вогняні мурахи.

Хто у групі ризику

Ймовірність появи непереносимості укусів комах вище:

  • у людей з генетичною схильністю до алергії (якщо один із батьків – алергік, надчутливість до зовнішніх подразників успадковується у 50%, якщо обоє батьків страждають від сенсибілізації, – у 75%);
  • в осіб, які мають різні внутрішні захворювання;
  • під впливом поганої екології: промислові відходи сприяють підвищенню чутливості організму до зовнішніх подразників;
  • у разі порушення харчування. Наприклад, доведено, що надмірне споживання солодкого посилює прояви алергії.

Алергія на укуси комах може проявитись у будь-якому віці. Особливо вразливим організм стає періоди гормональних перетворень: під час вагітності, менструації, в пубертатному віці, при клімаксі.

Симптоми алергії на укус комахи

Прояви алергії на комах схожі на симптоми непереносимості інших подразників: пилку рослин, тварин, продуктів, лікарських засобів. Тому остаточний діагноз можна встановити тільки в лабораторних умовах шляхом тестування. До загальних симптомів алергії на комах відносять:

  • проблеми з диханням, воно стає утрудненим;
  • кропив’янка – поява пухирів на шкірному покриві, схожих з опіком кропиви, включаючи ділянки тіла, які безпосередньо не постраждали від укусу;
  • підвищена збудливість;
  • набряки як в області укусу, так і шиї, обличчя, гортані;
  • почервоніння обличчя, відчуття жару;
  • прискорення пульсу, що тягне за собою негативні наслідки для серцево-судинної системи.

Що робити

Алергічна реакція на укус комахи може бути помірною або гострою.

При помірній реакції відчувається біль, підвищується температура в місці укусу, з’являється припухлість та висипання. Щоб знизити болючі відчуття і прибрати набряк, слід накласти на уражену ділянку тіла холодний компрес (оберніть лід тканиною або просто змочіть матерію холодною водою) і прийняти знеболювальний засіб (наприклад, Ібупрофен). Якщо відчувається сильний свербіж, можна прийняти антигістамінний засіб. Також можна обробити місце укусу антигістамінною маззю. А за її відсутності – розчином соди (ч.л. на склянку води).

При гострій алергічній реакції необхідно відразу викликати швидку допомогу. Не намагайтеся дістатися медустанови самостійно: дорогою стан може погіршитися. До приїзду медиків слід укласти потерпілого так, щоб верхня частина тулуба була вище. Не можна придавлювати ранку та розтирати її. За допомогою будь-якого підручного засобу (ременя, шматка матерії, хустки, мотузки) вище на 15 см ужаленого місця накласти джгут. Якщо стає зовні помітним набряк обличчя, не можна давати потерпілому таблетку чи воду. При ковтанні можливий спазм та ядуха.

Пам’ятка для алергіка

  1. У теплу пору року довкола безліч комах, кожна з яких є потенційно небезпечною. Тому важливо завжди мати при собі антигістамінні препарати.
  2. Встановіть антимоскітні сітки на вікнах, використовуйте фумігатори, носіть закритий одяг.
  3. Використовуйте креми, спреї, лосьйони, що відлякують комах.
  4. Влітку намагайтеся не відвідувати пасіки та ринки.
  5. В особистій аптечці завжди тримайте антигістамінні мазі та гелі, щоб за необхідності швидко обробити ранку.
  6. У будь-якому випадку звертайтеся до лікаря, оскільки можливий рецидив алергічної реакції.
  7. При тяжкій алергії на укуси комах пацієнтам приписують уколи адреналіну. Він продається за рецептами у спеціальних шприцах – автоін’єкторах. Якщо хоча б раз у людини був випадок тяжкої анафілаксії (небезпечна для життя алергічна реакція), йому необхідно завжди мати при собі автоін’єктор (навіть у холодну пору року). У разі гострої потреби потерпілий може самостійно надати собі першу допомогу. Однак одного-двох уколів може виявитися недостатньо. Тому візит до медичного закладу є обов’язковим.

Запобіжні заходи

Якщо оси або бджоли далеко від вулика, вони не становлять загрози.

Поруч із бджолами поводьтеся спокійно.

Білий і світлий одяг знижує ймовірність нападу, якщо ви поряд із гніздом.

При вживанні їжі та напоїв на відкритому повітрі їх потрібно тримати прикритими.

Не можна ходити без взуття.

Якщо у вас є алергія, намагайтеся уникати роботи, яка може призвести до порушення гнізда комах; стрижки газону, обрізання кущів тощо.

Якщо поруч є комаха, потрібно повільно відходити назад і не махати руками. Якщо трапилося лихо – на вас напав рій, закрийте ніс і рот руками й швидко ховайтеся в будь-якому закритому приміщенні або в машині.

Реклама
У Європі спостерігається зростання інфекцій, що передаються статевим шляхом
Згідно з новими даними за 2022 рік, опублікованим ...
COVID-19 вдвічі підвищує ризик серцевого нападу: дослідження
Дослідження показують, що ризик розвитку серцевого...
Реклама
Алергічний синусит
Причини розвитку алергічного синуситу — хто в груп...
Лікування синуситу в домашніх умовах
Як лікувати синусит вдомаПрофілактика синуситу в д...
Реклама
Як забруднення повітря впливає на щільність кісткової тканини: дослідження
Згідно з дослідженнями, забруднення повітря може з...
Препарат проти діабету запобігає розвитку інфаркту в кожному третьому випадку: дослідження
Метформін використовують для лікування цукрового д...
Реклама