Алергія при вагітності

Алергія при вагітності може стати важким випробуванням для жінок, які особливо чутливі до алергенів. Від профілактики алергії та її правильного лікування залежить здоров’я не лише майбутньої мами, а й її дитини.

Чому виникає алергія

Алергія – це надмірна відповідь імунної системи на подразники. При підвищеному вмісті в організмі антитіл, які борються із «зовнішнім агресором», людина хворобливо реагує на ті речовини, які на більшість людей не мають жодного впливу.

Наприклад, ультрафіолет для багатьох – це гарна засмага, а для алергіка – червоні плями по всьому тілу. Весняне та літнє цвітіння, морепродукти, пральний порошок, вітаміни, холодна погода, пил, укуси комах та багато іншого у людини сенсибілізованої (схильної до алергії) можуть викликати кашель, чхання, набряки, висипання, пухирі та навіть анафілактичний шок або набряк Квінке (тяжкі симптоми алергії).

З кожним роком кількість людей, схильних до алергічних реакцій, зростає. Це пов’язано з появою все нових і нових продуктів хімічного походження, розширенням їх застосування, станом екології, зниженням імунітету людини під впливом різних факторів.

За статистикою, вагітні жінки становлять 5–20% від кількості людей із діагнозом «алергія». Причому частіше вона виникає у дівчат віком від 18 до 25 років.

Чи може бути алергія на вагітність

Вагітність не є причиною появи алергії. Однак підвищене фізичне навантаження та перебудова гормонального фону можуть вплинути на імунну систему. І тоді цілком можливий прояв гіперреакції на зовнішні подразники. Яким чином біологічні процеси в період вагітності впливають на виникнення алергії, ще не до кінця вивчено.

Але помічено, що випадки алергічної реакції «на вагітність» у жінок, які чекають на появу дівчаток, бувають рідше, ніж у тих, хто очікує на хлопчиків. Зазвичай алергія, яка при вагітності виникла вперше, зникає на 12-14 тижні, коли починає формуватися плацента.

Алергія при вагітності: як протікає

Вагітність по-різному впливає на жінок із підвищеною чутливістю до алергенів.

В одних алергія проявляється, як завжди, без змін. У такому разі для запобігання небажаним наслідкам слід просто виключити контакти з алергенами. При плануванні вагітності брати до уваги пору року (якщо жінка має непереносимість пилку квітучих рослин).

В інших симптоми алергії можуть посилюватись. Для їх усунення та поліпшення загального стану організму необхідний супровід лікаря-алерголога.

Але є й ті, на кого вагітність впливає сприятливо: симптоми алергії зменшуються чи зникають взагалі. Вчені пов’язують такий ефект із гормоном кортизолом, який виробляється у майбутніх мам у значній кількості та має антиалергенну дію.

Як впливає алергія на дитину

Алергія у вагітних безпосередньо не впливає на плід. Плацента надійно захищає його від негативного впливу зовнішніх факторів на імунну систему матері. Однак загальний стан організму жінки, викликаний впливом алергенів, може мати негативні наслідки для дитини:

  • якщо погіршується здоров’я матері;
  • через зміну процесу постачання плода кров’ю внаслідок прийому ліків проти алергії;
  • через вплив на дитину компонентів лікарських препаратів.

Симптоми алергії у вагітних

Сінна лихоманка (поліноз). На алергію на пилок квітучих рослин страждає майже 20% вагітних жінок. Підвищений рівень естрогену викликає у них закладеність носа, тому поліноз загострюється. Закладеність і нежить з’являються, як правило, з 12 тижня вагітності.

Екзема. Вагітність у більшості випадків сприятливо впливає на атопічний дерматит. Симптоми зникають чи стають менш вираженими. Однак у деяких випадках спостерігається загострення запальних процесів на шкірі.

Бронхіальна астма. Імовірність появи цього захворювання у тих, хто раніше від нього страждав, дуже мала. Однак у кожної п’ятої вагітної з діагнозом «бронхіальна астма» спостерігається загострення, яке з’являється з 24-го по 36 тиждень. Хвороба небезпечна тим, що може спричинити нестачу кисню у плода. Тому важливим є спостереження у лікаря та лікування симптомів.

Висипання (кропив’янка). Висипання у вагітних нерідко виникає на нервовому ґрунті. Найчастіше – під час першої вагітності. Якщо висипання невелике і не дуже турбує, достатньо привести емоційний стан у порядок і проблема зникне сама собою. У будь-якому разі, слід звернутися до лікаря.

Анафілактичний шок. У період вагітності імунна система має схильність до тяжкої алергічної реакції – анафілактичного шоку. Тому необхідно бути особливо обережною: всіляко уникати контакту з алергенами та звертатися до лікаря-алерголога при перших симптомах алергії.

Як лікувати алергію при вагітності

Вагітність – найвідповідальніший період у житті жінки. Тому важливо перебувати під наглядом фахівців. Це повною мірою стосується й алергії. У жодному разі не можна займатися самолікуванням. Лікар повинен визначити спосіб безпечного дослідження причин алергії та призначити лікарські препарати, які не завдадуть шкоди ні матері, ні дитині.

Багато звичних препаратів від алергії при вагітності протипоказані:

  • Супрастин: дослідження не проводилися, але були ускладнення у новонароджених, матері яких застосовували цей препарат;
  • Димедрол: при дозах понад 50 мг на пізніх термінах може спричинити скорочення матки;
  • Тавегіл: не рекомендовано приймати протягом усієї вагітності, за винятком випадків, коли йдеться про загрозу життю жінки та відсутність можливості замінити цей препарат;
  • Кларитин: прийом допускається, якщо очікуваний лікувальний ефект вищий за потенційний ризик для розвитку плода.

Профілактика алергії під час вагітності

  1. Виключити з раціону майбутньої мами високоалергенні продукти: рибу та морепродукти, яйця, шоколад, полуницю, горіхи, помідори, селеру, молоко, мед, сою, малину, готові соки, а також мариновані та копчені продукти. Якщо вагітна ніколи не мала алергії, «небезпечні» продукти вживати можна, але в невеликих кількостях і при цьому уважно стежити за реакцією організму.
  2. Обмежити користування косметикою та побутовою хімією, особливо нових зразків, які імунна система ще «не знає».
  3. Цілком виключити контакт із подразниками, на які раніше вже була алергічна реакція.
  4. Якомога частіше пилососити килими, провітрювати кімнати, вибивати подушки, проводити вологе прибирання.

Обов’язкова умова – здоровий спосіб життя. Інгредієнти тютюнового диму можуть спричинити алергію. До того ж доведено, що після кожної викуреної сигарети у матці відбувається спазм судин. Це спричиняє порушення постачання плоду поживними речовинами та киснем на період від 20 до 30 хвилин.

Реклама
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Реклама
Атрофічний гастрит
Причини розвитку атрофічного гастритуСтадії розвит...
Бактеріальний синусит
Бактеріальний синусит — симптоми, причини та факто...
Реклама
FDA: диклофенак викликає порушення серця
Диклофенак — це препарат із групи НПЗЗ (нестероїдн...
Господарське мило допоможе усунути запах поту та захистить від інфікування
Господарське мило містить мийні речовини, які допо...
Реклама