Атеросклероз аорти

аорта с бляшкой и сердце

Атеросклероз аорти — захворювання, що належить до групи хронічних, воно вражає різні шари великих і середніх артерій. Найчастіше воно супроводжується запаленням (осередковим), а причиною є порушення ліпідного обміну, внаслідок чого відбувається відкладення холестерину.

У перекладі з грецької загальний термін «атеросклероз» складається з двох слів: ἀθέρος — «кашиця, м’якина», σκληρός — «твердий, щільний». Відкладення на стінках — це атеросклеротичні бляшки, накопичення яких призводить до стенозу (часткова закупорка судин) з наступною оклюзією (повна закупорка).

Існує шість підвидів захворювання, залежно від того, в якому анатомічному відділі відмічені зміни:

  • атеросклероз аорти легень (грудного відділу);
  • атеросклероз аорти черевного відділу;
  • атеросклероз аорти коронарних артерій;
  • атеросклероз мозкових судин;
  • атеросклероз периферичних та ниркових артерій.

Симптоми атеросклерозу аорти

Головна особливість (і проблема) у тому, що тривалий період часу захворювання не дається взнаки. Безсимптомний період стає причиною того, що діагноз пацієнту ставлять на етапі, коли з’являються ускладнення. Серед них — ішемічна хвороба серця, інсульт та інфаркт, аневризма. Буває, що ускладнення такого роду призводять до смерті пацієнта.

Перші ознаки атеросклерозу аорти з’являються зазвичай після 45 років і виглядають як:

  • біль у ділянці серця, лівого плеча, лівої лопатки;
  • дискомфорт у підребер’ї, печія;
  • задишка — як при ходьбі, так і в спокійному положенні (горизонтальному);
  • високий пульс;
  • запаморочення та слабкість (не тільки після навантажень, а й без них), відчуття холоду в голові;
  • нав’язлива нудота;
  • спазм судин кінцівок.

Кажучи про симптоматику прогресуючого захворювання, можна наголосити на таких ознаках атеросклерозу аорти:

  • напади стенокардії (короткочасні, після фізичної активності чи стресу);
  • кардіосклероз із болями та стомлюваністю, набряклістю та іншими симптомами;
  • прояви аритмії та серцевої недостатності.

Існують також специфічні ознаки, що вказують на певний вид захворювання. Зокрема, атеросклероз аорти черевного відділу супроводжується різними порушеннями травлення, хворобливими відчуттями в ділянках шлунково-кишкового тракту після їжі. Зазвичай у пацієнтів спостерігається різке зниження ваги, холодні кінцівки, ламкість судин.

Атеросклероз аорти — причини

Атеросклероз аорти та коронарних артерій, як і інші різновиди цього захворювання, може виникати під впливом розмаїття факторів, серед яких є й соціально-побутові, й фізіологічні. Найбільш поширеними вважаються такі причини атеросклерозу:

  • куріння, алкоголь, вживання наркотиків;
  • підвищений холестерин через порушення ліпідного обміну;
  • артеріальна гіпертензія (підвищений тиск) та цукровий діабет (усі типи);
  • малорухливий спосіб життя та його наслідок — уповільнення метаболічних процесів;
  • перевага жирної, смаженої та іншої шкідливої їжі у раціоні.

Крім цього, є й інші фактори — гендерна приналежність (віковий поріг захворюваності у жінок настає пізніше, ніж у чоловіків), генетична схильність тощо.

Декілька фактів про атеросклероз аорти та її гілок:

  • найчисельніша група ризику — люди після 60 років, проте все частіше зустрічаються пацієнти, які не досягли цього віку;
  • атеросклероз аорти та клубових артерій зустрічається навіть у дітей віком від 10 років;
  • ризик захворіти збільшується у людей після сорока років у разі, якщо вони є запеклими курцями, вживають алкоголь, мало рухаються;
  • здоровий спосіб життя та повна відмова від шкідливих звичок не є гарантією того, що людина не дізнається на власному досвіді, що таке атеросклероз аорти.

Атеросклероз аорти: стадії

Атеросклероз аорти — що це і наскільки серйозним є захворювання? Існує шість основних стадій атеросклерозу. 

  • Перша стадія характеризується тим, що у клітинах судин накопичуються ліпіди. Це займає деякий час, але поки пацієнт не здогадується про те, що йде процес. 
  • Під час другої стадії ліпіди проникають всередину клітин, внаслідок чого жировмісні клітини проростають і деформують судини.
  • На третій стадії вперше з’являються зовнішні ознаки — ліпідна пляма або смужки, що зумовлено позаклітинним накопиченням ліпідів. Четверта стадія вирізняється формуванням так званої молодої бляшки та звуженням судин (точніше, просвіту в судині).
  • На п’ятій стадії бляшка стає фіброзною (утворюється також фіброзна капсула), а шоста — це вже високий ризик розвитку тромбу за рахунок ускладнень нестабільної вразливої бляшки (зазвичай, тріщина, надрив або повний розрив фіброзної покришки).

Є й інший поділ — більш укрупнений, що дозволяє відразу зрозуміти зміст хвороби. Ішемічна, тромбонекротична та фіброзна стадії допомагають окреслити відповідь на запитання: атеросклероз аорти — що це таке?

Атеросклероз: діагностика

Задля того, аби діагностувати атеросклероз аорти та її гілок, потрібно пройти обстеження. Найперший крок — візит до сімейного лікаря для збирання анамнезу. Під час консультації, окрім опитування пацієнта, лікар виконає аускультацію — прослуховування, що дозволить дати відповіді на важливі питання — чи є шуми, порушення пульсацій тощо. Зазвичай пацієнту призначають перелік аналізів крові, що дозволять встановити рівень ліпопротеїдів низької щільності, тригліцеридів, а також побачити показники холестерину.

Найчастіше першим дзвіночком стає атеросклероз аорти на флюорографії, а точніше, ознаки захворювання, які цілком випадково виявляються при стандартному медогляді для прийому на роботу або інших дій. Людина запитує себе: чим небезпечний атеросклероз аорти? І найправильніша дія в цьому випадку — своєчасне звернення до лікаря.

Вже за цим йдуть призначення, які покажуть справжню картину:

  • УЗДГ грудного відділу — будуть помітні ущільнення, розширення в черевному або грудному відділах, наявність кальцинозу або аневризми;
  • УЗДГ судин нирок, нижніх кінцівок аорти, сонних артерій — більш вузькоспрямоване дослідження з метою відстежити зміни більш прицільно;
  • коронографія — дослідження, що дозволяє оцінити стан коронарних артерій.

У діагностиці важливим є комплексний підхід, щоб можна було оцінити не тільки ступінь ураження судин, але й розробити індивідуальну тактику та стратегію лікування.

Як лікувати атеросклероз аорти

Лікування атеросклерозу аорти найчастіше полягає у призначенні пацієнту медикаментозної підтримки. Питання, чим лікувати атеросклероз аорти, розглядається в комплексі й залежить від стадії захворювання, наявності у пацієнта хронічних або аутоімунних хвороб.

На першому етапі лікар пояснює пацієнтові всі тонкощі атеросклерозу аорти — що це таке, наскільки серйозна стадія та які прогнози. Є також кілька груп препаратів, які призначаються у тому чи іншому випадку:

  • нікотинова кислота та препарати на її основі — ефект заснований на зниженні рівня тригліцеридів, а також холестерину в крові з паралельним підвищенням рівня ліпопротеїдів високої щільності;
  • фібрати — група препаратів, що знижують синтез жирів;
  • секвестранти жовчних кислот — мають здатність зв’язувати, а потім виводити з організму жовчні кислоти, що сприяє зниженню рівня холестерину;
  • статини — блокують підвищення рівеня ліпопротеїнів низької щільності, тим самим створюючи перешкоди для утворення холестеринових бляшок.

Одним із популярних препаратів-статинів є Крестор, а ось за ефективністю, як заявили після проведення дослідження в Університеті Манчестера, найкращі результати показали Розувастатин, Аторвастатин, Симвастатин. Дозування будь-якого з препаратів цієї групи, як і тривалість прийому, призначає лікар.

Початковий атеросклероз аорти має на меті не тільки медикаментозні призначення, але й інші методики — наприклад, дієта при атеросклерозі аорти. Безумовно, правильне збалансоване харчування відіграє свою роль: якщо поставлений діагноз атеросклероз аорти, дієта, рекомендована лікарями, заснована на додаванні до раціону правильних поліненасичених жирних кислот (вони є в жирній морській рибі, горіхах та насінні), виключенні шкідливих продуктів (швидкоїжі, смажених страв). Дуже корисні в цьому випадку авокадо та оливкова олія.

Зміни у харчуванні рекомендовані практично кожному пацієнтові, як і фізичні вправи при атеросклерозі аорти. Часто можна зустріти методики, які належать до народної медицини — голодування, лікування травами та іншими засобами. На жаль, немає доказів, що такі способи можуть допомогти пацієнтові відновити забиті судини. Обіцянки швидко та ефективно очистити судини, як і відновити еластичність судин, можуть призвести до ускладнень. 

На пізніх стадіях атеросклерозу аорти використовуються хірургічні методики. Наприклад, реваскуляризація, суть якої полягає у відновленні прохідності судин (стентування, шунтування судин та периферичних артерій).

Атеросклероз аорти, лікування якого буде індивідуальним виходячи зі стану пацієнта та наявності супутніх чи хронічних захворювань, перебуває у полі зору одразу кількох лікарів. Пацієнтом можуть займатися і кардіологи, і рентгенваскулярні хірурги, і хірурги-кардіологи.

Атеросклероз аорти: профілактика

Чим небезпечний атеросклероз аорти? Це захворювання може призвести до тяжких наслідків, ускладнень та передчасної смерті. Часто можна зустріти питання: атеросклероз аорти — скільки живуть пацієнти за сприятливого прогнозу і що можна зробити, щоб продовжити свої роки? Відповідь є — це правильна профілактика. Що входить до переліку таких заходів:

  1. Відмова від куріння та алкоголю. Це важливий пункт, він завжди на першому місці, оскільки такі дії завдають великої шкоди не лише судинам, а й загальному стану здоров’я.
  2. Правильний раціон — баланс користі та смаку.
  3. Своєчасна терапія супутніх, хронічних чи аутоімунних захворювань.
  4. Активний спосіб життя у міру фізичних можливостей.
  5. Відсутність стресів та нервових ситуацій у роботі та житті.

Важливо стежити за своїм здоров’ям, проте не ставати надмірно недовірливим. Щорічний профілактичний огляд та основні аналізи — допомога, що дозволяє вчасно визначити проблему та отримати консультацію лікаря.

Реклама
У Європі спостерігається зростання інфекцій, що передаються статевим шляхом
Згідно з новими даними за 2022 рік, опублікованим ...
COVID-19 вдвічі підвищує ризик серцевого нападу: дослідження
Дослідження показують, що ризик розвитку серцевого...
Реклама
Алергічний синусит
Причини розвитку алергічного синуситу — хто в груп...
Лікування синуситу в домашніх умовах
Як лікувати синусит вдомаПрофілактика синуситу в д...
Реклама
Лікар пояснив, чи можна їсти білі волокна бананів
Банани є чудовим джерелом поживних речовин: калію,...
Дієтолог пояснив, як допомагає Coca-Cola при шлунковому грипі
Шлунковий грип, також відомий як вірусний гастроен...
Реклама