Атеросклероз та гірудотерапія: лікування та профілактика

п'явки на спині та судина з бляшкою

Гірудотерапія — відома з давніх часів методика лікування різних захворювань із застосуванням спеціальних п’явок. Назва походить від двох слів: латинського hirūdō — п’явка, давньогрецького θεραπεία — лікування, терапія. Цікаво, що ця методика має й іншу назву, мені поширену — бделотерапія. В його основі — одне давньогрецьке слово, що об’єднує відразу і п’явку, і лікування — βδέλλα. Саме друга назва вказує на те, що методика користувалася популярністю.

Лікування п’явками було описано у багатьох давніх трактатах. Зокрема, медичні п’явки шанувалися в Стародавньому Єгипті та Стародавній Греції, ними успішно користувалися лікарі Риму та Індії. У Європі розквіт гірудотерапії припав на 17-18 століття, проте найчастіше п’явок використовували для позбавлення від «дурної крові».

Лікування атеросклерозу п’явками

Пацієнти з атеросклерозом активно користуються цією методикою. П’явки належать до нетрадиційної медицини і, як відомо, можуть бути лише допоміжним способом боротьби зі складним захворюванням. Застосовують гірудотерапію на будь-якому етапі лікування судин — від початкового до профілактики після пройденого курсу лікування у стаціонарі. Важливо, аби ця методика була схвалена лікарем. 

На початкових стадіях атеросклерозу медичні п’явки здатні помітно покращити стан хворого. Терапевтична дія обумовлена особливим складом секрету п’явки. Якщо ж говорити про те, який ефект приносить гірудотерапія, то це відразу кілька важливих впливів:

  • протитромботичний та тромболітичний;
  • антикоагулянтний;
  • болезаспокійливий та гіпотензивний;
  • імуностимулюючий;
  • бактеріостатичний.

Також п’явки при атеросклерозі мають і протизапальний ефект. Крім секрету п’явок, позитивний вплив надають і укуси: вони збуджують нервові закінчення в рефлексогенних зонах, чим зумовлено загальний сприятливий вплив на організм пацієнта.

Який ефект мають п’явки на серцево-судинну систему

При лікуванні атеросклерозу п’явками можна відзначити зниження профілеративної здатності гладких клітин інтими (мова про великі судини, які уражені захворюванням). Загалом можна говорити про:

  • поступове зниження рівня холестерину (після курсу гірудотерапії);
  • помітне зміцнення стінок судин;
  • зниження в’язкості крові (розрідження);
  • покращення кровотоку (швидкості);
  • відновлення капілярів (усунення ламкості судин).

Також важливо і те, що медичні п’явки насичують тканини киснем. Гірудотерапія, зазвичай, призначається в комплексі з дієтою (безсольова, з низьким вмістом жирів та переважанням рослинної їжі), фізичними навантаженнями (ЛФК), медикаментозною підтримкою (препарати, що знижують рівень холестерину).

Протипоказання для гірудотерапії при атеросклерозі

Ця методика має низку протипоказань, які не можна не враховувати. Перед початком курсу важливо пройти обстеження. Воно включає не тільки аналізи крові й сечі (ЗАК і ЗАС), але також ЕКГ, моніторинг артеріального тиску, ліпідний профіль (тести). Також пацієнту призначають доплерографію судин.

Прямою забороною застосування медичних п’явок вважають наявність у пацієнта зниженого тиску (гіпотонії), таких захворювань, як анемія чи гемофілія. Гірудотерапія заборонена при вагітності (у будь-якому триместрі), а також за наявності будь-якого онкологічного захворювання на будь-якій стадії.

Є й несуворі заборони, скоріше рекомендації: зокрема, п’явок краще не використовувати тим пацієнтам, які нещодавно перенесли операцію або були травмовані з великою крововтратою. З цим же ж пов’язані рекомендації перенести прийом у гірудотерапевта для жінок за кілька днів до менструації, під час неї й кілька днів після.

Важливо: якщо пацієнт є алергіком, то медичні п’явки варто використовувати з великою обережністю.

Гірудотерапія: міфи та реальність

Дуже багато різної інформації про п’явок, тож часом вона відштовхує пацієнтів. Насправді одна з перших помилок стосується безпеки: медичні п’явки не мають нічого спільного з тими, які живуть у болотистій місцевості та у водоймах. Ці п’явки спеціально вирощуються в чистоті, а свербіж на місці укусу — свідчення роботи п’явки, а не потрапляння інфекції в організм людини.

Ще один міф стосується того, куди присмоктується п’явка. Існує думка, що вона сама знаходить цю точку, але ні: куди ставити п’явки при атеросклерозі вирішує людина, а точніше — гірудотерапевт. Тільки в цьому випадку буде досягнуто потрібного ефекту. 

Багато скептиків говорять про те, що середньовічний метод лікування п’явками в третьому тисячолітті не потрібен — і варикоз, і лікування судин голови, і атеросклероз нижніх кінцівок потребують виключно доказової медицини. Однак це не так: п’явки при атеросклерозі, як і при низці інших захворювань, здатні стати повноцінною складовою терапії. Також лише виграють від їх використання пацієнти з підвищеним холестерином у крові — два курси гірудотерапії на рік дозволяють знизити показники та утримувати їх на потрібному рівні. Якщо говорити про утворення атеросклеротичних бляшок, то п’явки сприяють уповільненню процесу, а при використанні цієї методики на ранніх стадіях можна помітно покращити стан, зменшити ламкість судин.

Реклама
Ущелина хребта діагностується у кожного десятого
Тиждень Spina Bifida у Великобританії був присвяче...
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Реклама
Лікування бронхіту без антибіотиків
Як вилікувати бронхіт без антибіотиківПоширені пит...
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Реклама
Як без ліків швидко та ефективно вилікувати кашель
Для лікування кашлю лікарі рекомендують пити багат...
Фахівці назвали головні причини, через які розпадаються сімейні пари
Згідно зі статистикою, середня кількість розлучень...
Реклама