Обструктивний бронхіт

Обструктивний бронхіт — запальне захворювання бронхів, яке характеризується зменшенням їх просвіту внаслідок набряку, підвищенням секреції харкотиння та спазмами бронхів.Виділяють дві основні форми цього захворювання — гостру та хронічну. Зазвичай, найчастіше діагностують у дітей — немовлят, дошкільнят та молодших школярів. А ось обструктивний бронхіт у дорослих та літніх пацієнтів частіше носить хронічну форму.

Важливо: обструкція у перекладі з латині (obstructio) означає перешкоду, а медичний термін звучить так — синдром непрохідності респіраторного тракту. Таке явище може бути не тільки в бронхах, а на будь-якому рівні, починаючи з горлянки.

Такий тип бронхіту найчастіше зустрічається у малюків від 0 до 5 років, що безпосередньо пов’язано з недостатнім розвитком бронхолегеневої системи в цілому.

Відмінності між гострим та обструктивним бронхітом

Обструктивний бронхіт насамперед проявляється різким спазмом бронхів різної інтенсивності, а причиною йому можуть бути як інфекційні, і неінфекційні чинники.

Гострий бронхітОбструктивний бронхіт
Найчастіше температура підвищується (може сягати 39,5 оС)Температура може підвищуватися не сильно — до 37,5 оС, але у дітей частіше буває до 39,0-39,5 оС
Присутня застудна симптоматика (ломота в тілі, суглобах, біль голови тощо)Дихання стає прискореним, а труднощі з’являються на видиху
Кашель може бути як сухим (гавкаючим), так і мокримЗ’являється задишка, найчастіше вона супроводжується характерним свистом
Дихання найчастіше утруднене, з’являються болі у грудній клітиніПацієнт відчуває сильну втому
Може бути і загальна інтоксикація організму (при тяжкому перебігу захворювання)Коли бронхіт обструктивний, є не тільки кашель, але також підвищене сльозовиділення, нежить

Якщо говорити про анатомічні відмінності, то обструктивний бронхіт — це зміни у всій товщі бронхів, що призводить не тільки до звуження бронха, але також і набряклості. У результаті ураженим виявляється все бронхіальне дерево.

Симптоми обструктивного бронхіту

Ознаки обструктивного бронхіту — це насамперед напади кашлю. Зазвичай, перші з них трапляються вранці, одразу після сну — пацієнт ніяк не може прокашлятися, мокрота відхаркується важко. Трохи пізніше напади можуть з’являтися протягом усього дня, а кашель стає виснажливим. Одним із яскравих симптомів того, що у пацієнта бронхіт з обструкцією, вважається задишка, що має експіраторний характер. На пізній стадії цього захворювання може виявитися й одна з ознак дихальної недостатності — явно вимушене положення тіла при кашлі.

Гострий обструктивний бронхіт

Зазвичай, гострий обструктивний бронхіт розвивається у дітей перших трьох років життя. Захворювання стартує різко, може протікати по-різному, але частіше є симптоматика загальної інтоксикації і, звичайно, обструкція. Інші ознаки:

 • субферильна температура — підвищення температури тіла до 37,1-38,0 °C;
 • висока температура (частіше тоді, коли обструктивний бронхіт у дитини) різкий підйом до 38,5-39,5 °C;
 • головний біль та загальна слабкість;
 • диспепсичні розлади — розлади в роботі ШКТ, нерідко із супутніми болями в животі;
 • респіраторні порушення — кашель (сухий або вологий, нападоподібний або затяжний), який частіше посилюється ночами;
 • задишка навіть у спокійному стані.

Зрозуміти, що таке обструктивний бронхіт, можна навіть за зовнішніми ознаками: є спектр симптомів, які можна побачити. Насамперед це специфічне роздування крил носа при вдиху, а також задіяння в процесі дихання (як вдих, так і видих) додаткових м’язів — наприклад, м’язів шиї або черевного преса, чого в нормальному стані не буває. Також можна відзначити й зміни при диханні в ділянці грудної клітки — найчастіше відбувається втягування яремної ямки, підключичної та надключичної області тощо.

Важливо: характерною ознакою обструктивного бронхіту є свистячі сухі хрипи, які чути навіть на відстані.

Чинники, які можуть сприяти появі обструкції:

 • куріння (причому як активне, і пасивне);
 • ризики, пов’язані з професійною діяльністю — наприклад, контакти з кремнієм або кадмієм (частіше хворіють люди, задіяні в металургійній сфері, сільському господарстві, будівництві тощо);
 • життя в мегаполісі із забрудненим повітрям (найчастіше мова про двоокис сірки);
 • дефіцит антипротеазу (альфа1-антитрипсину).

Етіологія вірусного обструктивного бронхіту найчастіше пов’язана з адено- та риновірусами, вірусами грипу та парагрипу (частіше 3-го типу), мікоплазмою, хламідіями та вірусом герпесу. Гострий обструктивний бронхіт у дітей або дорослих триває від 7 днів і до 3 тижнів, а якщо епізоди повторюються протягом року понад три рази, говорять про те, що захворювання набуло рецидивуючого характеру. Якщо ж епізоди повторюються протягом двох років. То пацієнту ставлять діагноз «хронічний обструктивний бронхіт».

Хронічний обструктивний бронхіт

Для цього виду бронхіту характерні сильний кашель з виділенням мокротиння та специфічним свистом, а також задишка. Остання може змінюватись від відчуття, що не вистачає повітря, до яскраво вираженої дихальної недостатності. При загостреннях змінюється і характер мокротиння — воно може бути слизово-гнійним або просто гнійним. Також у харкотинні можуть бути включення крові.

Хронічний обструктивний бронхіт, лікування якого обов’язково повинен курирувати лікар, може бути спровокований:

 • будь-якою респіраторною інфекцією;
 • різними екзогенними факторами (висока концентрація газів у повітрі, переохолодження чи перегрів, інші);
 • фізнавантаженнями, у тому числі й фізичною перевтомою;
 • пневмотораксом;
 • аритмією тощо.

Найчастіше у пацієнтів із цукровим діабетом хронічний бронхіт з обструкцією може стати продовженням декомпенсації основного захворювання. Якщо говорити про наростаючу симптоматику, то тут варто виділити не тільки субфебрилітет, але також і міалгію, високий рівень стомлюваності, пітливість. Також на хронічний тип захворювання вказують і такі симптоми:

 • довгий видих із характерним свистом;
 • залучення до процесу дихання нехарактерних для цього м’язів (наприклад, м’язів плечового пояса або черевний прес);
 • набухання вен у ділянці шиї та ключиць;
 • зміну форми нігтів (їх ще порівнюють із годинниковими скельцями).

Якщо відбувається поступове наростання гіпоксії (недостача кисню) у пацієнта може проявитися ціаноз — синюшність шкіри, слизових.

Важливо: при хронічній формі обструктивного бронхіту можуть бути ускладнення — наприклад, емфізема легень або «легеневе серце», а також амілоїдоз. Будь-який із цих станів вимагає госпіталізації та постійного спостереження.

Обструктивний бронхіт у дітей та дорослих — діагностика

І гострий, і хронічний обструктивний бронхіт, симптоми якого побачить лікар під час огляду, вимагатиме додаткової діагностики:

 • лабораторні дослідження — загальний аналіз крові (ОАК) та сечі (ОАМ), біохімія крові, імунограма, визначення газового складу крові, кислотно-основного стану (КОС);
 • рентген-знімок — дозволить виключити інші захворювання, при цьому важливо, що така форма бронхіту сприяє зміні бронхіального малюнка та інших показників;
 • бронхоскопія — дозволяє проаналізувати стан слизової бронхів, а також здійснити забір мокротиння і, при необхідності, бронхоальвеолярний лаваж, в процесі якого в бронхи водиться нейтральний розчин, а потім він витягується з метою вивчення складу;
 • бронхографія  — дослідження, яке покликане виключити бронхоектазу (наявність розширення ділянки або ділянок бронхів, що виникає внаслідок руйнування м’язового, а також еластичного шарів тканин).

Важливим етапом діагностики та одним із необхідних критеріїв оцінки стану пацієнта є дослідження функції зовнішнього дихання. Тут йдеться про проведення спірометрії (якщо необхідно, то вона доповнюється інгаляційними пробами), а також пневмотрахометрії та пікфлоуметрії. Всі ці дослідження в комплексі дозволяють отримати відповіді на важливі питання: чи порушена легенева вентиляція, який ступінь хронічного обструктивного бронхіту у пацієнта, чи обструкція оборотна і, нарешті, яка стадія захворювання на момент обстеження.

Лікування обструктивного бронхіту

Як і чим лікувати обструктивний бронхіт у дорослих і дітей  — питання, відповідь на яке дає лікар або консиліум (якщо у пацієнта, наприклад, є супутні хронічні або аутоімунні захворювання). Найчастіше лікуванням займається пульмонолог.

Важливо: за будь-якого типу обструктивного бронхіту кількість теплого пиття збільшують удвічі порівняно зі звичайною нормою. Це дозволяє досягти розрідження мокротиння.

Головне завдання при лікуванні бронхіту з обструкцією — відновити бронхіальну прохідність, яка порушується внаслідок великої кількості в’язкого слизу (мокроти). З препаратів найчастіше призначають:

 • жарознижувальні за наявності високої температури;
 • бронхолітики та муколітики — для розрідження мокротиння та подальшого його виведення;
 • антибіотики — у разі приєднання бактеріальної інфекції або появи гною у складі мокротиння.

Найчастіше в схему лікування вводять препарати рослинного походження — сиропи, настоянки та інші, завдання яких входить поліпшення відхаркування мокротиння. Гострий обструктивний бронхіт, лікування якого розпочато вчасно, проходить протягом 7-10 днів, при цьому протікає захворювання в легкій або середньо-тяжкій формі.

Ефективним засобом у терапії бронхіту з обструкцією вважається вібраційний чи постуральний (дренажний) масаж. Важливо, щоб процедуру виконував спеціаліст, тоді вона принесе максимум користі та сприятиме полегшенню стану пацієнта — як дитини, так і дорослого. Масаж при обструктивному бронхіті має на меті прискорення виведення мокротиння з бронхів. Якщо пацієнт перебуває у задовільному стані, йому можуть рекомендувати як додатковий засіб лікування гарячу ванну для ніг або всього тіла.

Важливо: обструктивний бронхіт у дітей (лікування в домашніх умовах) потребує використання спеціальних пристроїв для видалення (відсмоктування) мокроти. Вони можуть бути як механічними (гумова груша з наконечником), так і електричними.

Не варто слухати історії «Як я вилікував обструктивний бронхіт» від сусідів, колег або навіть близьких родичів. У кожному випадку можуть бути фактори, які впливатимуть на загальний стан і на саму хворобу, а це означає, що рішення про призначення повинен приймати лікар.

Поширені питання

Що не можна при обструктивному бронхіті?

Лікування обструктивного бронхіту у дорослих та дітей виключає перегрів чи переохолодження (а отже, довгі прогулянки взимку, сауну та лазню). Також хворим рекомендують хоча б на час хвороби виключити зі свого життя куріння. Заборонено й алкоголь, при цьому жодні народні засоби за участю горілки чи інших міцних напоїв не лише не покращують стан, а й помітно погіршують його.

Обструктивний бронхіт заразний?

Так, як і будь-яке інше вірусне захворювання. Обструктивний бронхіт із кашлем, чханням та виділенням мокротиння частіше за все викликаний вірусом, який передається повітряно-краплинним шляхом.

Чи буває обструктивний бронхіт без кашлю?

Ні, не буває. У перші дні вірусного захворювання кашлю може ще не бути, але обструкція виникає внаслідок звуження бронхів, появі густого слизу та ускладненні у відхаркуванні. Саме кашель видає обструктивний бронхіт — в процесі з’являється специфічний свист.

Скільки лікується обструктивний бронхіт у дітей?

Обструктивний бронхіт у малюків може тривати від 10 днів до двох чи навіть трьох тижнів. При цьому важливо розуміти, що можуть бути ще й залишкові явища — кашель, який буде вже не таким інтенсивним, але все ж таки буде присутній ще тиждень-два після одужання. Особливо це стосується дітей-алергіків.

Чи може бути обструктивний бронхіт без температури?

Обструктивний бронхіт найчастіше протікає саме з температурою — субфебрильною або різким підвищенням. А ось без температури часто протікає пластичний бронхіт – у такому разі пацієнта мучить задишка, сильний головний біль та апатія.

Реклама
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Понад 1 мільярда людей у світі страждають на ожиріння
Нині понад 1 млрд людей у всьому світі страждають ...
Реклама
Пункція при гаймориті
Пункція при гаймориті — показання та протипоказанн...
Одонтогенний гайморит
Причини розвитку зубного гаймориту та види захворю...
Реклама
Борщ допоможе знизити кров'яний тиск та покращить здоров'я серця
Борщ — це популярна українська страва. Звичайне во...
Низький артеріальний тиск після 50 років підвищує ризик розвитку хвороби Альцгеймера: вчені
Після 50 років багато людей можуть страждати від н...
Реклама