Як вилікувати бронхіт за один день
Бронхіт — це запалення слизової оболонки бронхів, основним симптомом якого є кашель (сухий або вологий), дихання, що свистить, підвищена температура тіла.
У 90% випадків запалення викликають віруси (грипу, парагрипу, респіраторно-синцитіальні віруси (РСВ), коронавіруси, аденовіруси та риновіруси). У решті 10% випадків причиною розвитку бронхіту є бактерії (Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae, Bordetella pertussis), алергени чи інші подразники.
Полегшити симптоми бронхіту, який зазвичай триває протягом 10 днів, можна за допомогою домашніх засобів: рясного пиття теплих настоїв, трав’яних інгаляцій, полоскання горла соляним розчином.
Як швидко вилікувати бронхіт та не допустити розвитку ускладнень, таких як хронічний бронхіт чи пневмонія? «Медправда» спробувала відповісти на це питання.
Як швидко вилікувати бронхіт: визначте природу захворювання
Лікування бронхіту залежить від причини його виникнення та тяжкості перебігу. Розрізняють гострий, хронічний, алергічний та аспіраційний бронхіт.
Хронічний бронхіт характеризується тривалістю не менше трьох місяців на рік протягом двох років і більше.
Алергічний бронхіт, також відомий як астматичний, є запаленням бронхів у відповідь на дію алергенів: пил, плісняву, шерсть тварин або хімічні речовини.
Аспіраційний бронхіт — це запалення бронхів, яке спричиняє потрапляння сторонніх речовин у дихальні шляхи. Така запальна реакція може розвинутись, якщо вміст шлунка або рота потрапить у легені при вдиханні (аспірації).
Класифікація видів бронхіту
Причина розвитку | Вірусні та бактеріальні інфекції | Часті респіраторні інфекції; куріння; вдихання токсинів або забрудненого повітря | Вплив алергенів: пилу, пилку, вовни тварин | Попадання сторонніх тіл у легені |
Симптоми | Кашель (сухий чи вологий), біль в грудях, слабкість, іноді лихоманка | Постійний кашель, задишка, підвищена мокрота | ||
Алергічні симптоми: нежить, свербіж | Зміна голосу або захриплість | |||
Тривалість лікування | 7–14 днів | Понад 14 днів |
Для ефективного лікування бронхіту важливо не тільки дотримуватись постільного режиму та пити більше теплих рідин, але й приймати, прописані лікарем, ліки.
Якщо бронхіт спричинений бактеріями, призначають курс антибіотиків, таких як амоксицилін, азитроміцин, левофлоксацин або цефіксим. Для розрідження та полегшення мокротиння використовують муколітики, а для покращення прохідності дихальних шляхів — бронхолітики. Зменшити прояви симптомів, таких як жар, допомагають протизапальні препарати: ібупрофен і парацетамол.
Якщо бронхіт спричинений вірусами, антибіотики не призначають. Вони не тільки марні, а й потенційно небезпечні, оскільки можуть сприяти розвитку антибіотикорезистентних бактерій. При вірусному бронхіті приймають противірусні, жарознижувальні та болезаспокійливі препарати.
- Для зменшення сухого кашлю використовують протикашльові препарати.
- При вологому кашлі — муколітики та відхаркувальні засоби, які допомагають розріджувати та вивести мокротиння з бронхів.
При алергічному бронхіті важливо знизити симптоми алергії, такі як нежить, чхання та свербіж. Для цього слід виключити дію алергену та прийняти антигістамінні препарати. Для запобігання появі симптомів використовують інгаляційні кортикостероїди.
При аспіраційному бронхіті насамперед слід очистити дихальні шляхи від сторонніх речовин. Якщо є ризик розвитку інфекції, можуть бути призначені антибіотики. Для зменшення запалення у дихальних шляхах використовують протизапальні препарати.
Як швидко вилікувати бронхіт за день
Лікування бронхіту займає багато часу: гострого — до двох тижнів, хронічного — до двох місяців. Поліпшення самопочуття при алергічному або аспіраційному бронхіті також потребує часу, хоч і не такого тривалого. Важливо не тільки швидко вилікувати бронхіт, а й не допустити розвитку ускладнень. Тому лікарі не рекомендують поспішати, а досягти повного одужання хворого.
При алергічному або аспіраційному бронхіті можна досягти значного поліпшення самопочуття, якщо захистити людину від алергену або витягти з бронхів стороннє тіло, яке викликало запалення. Для того, щоб зменшити симптоми, такі як кашель та хрипи, необхідно прийняти спеціальні препарати. Це сприятиме ефективному та швидкому одужанню.
Поширені питання
Вищеописані симптоми вказують на розвиток бактеріального бронхіту. І тут необхідно провести курс лікування антибіотиками. Слід звернутися до лікаря, який проведе аускультацію грудної клітки та відповідно до клінічної картини поставить діагноз та призначить ефективну терапію.
Лікування бронхіту залежить від причини його розвитку: вірусної чи бактеріальної. При перших симптомах захворювання, таких як біль у горлі, кашель, підвищена температура тіла, слід звернутися до педіатра.
Якщо бронхіт спричинений бактеріями, лікар призначить курс антибіотиків. Якщо вірусами — то протизапальні та жарознижувальні препарати. Крім цього, поліпшити стани допоможуть полоскання горла солоною водою, інгаляції, тепле пиття.
Лікування бронхіту залежить від причини та тяжкості його перебігу. За один день неможливо вилікувати захворювання, проте можна полегшити симптоми та прискорити процес одужання. Для цього слід пити теплі напої (чай з медом та лимоном, трав’яні відвари, морси), полоскати горло, ставити теплі компреси на груди. Це допоможе зняти біль у горлі та полегшити кашель.
Більшість випадків бронхіту викликані вірусами, проти яких антибіотики є неефективними. Антибіотики використовують для лікування бронхіту лише у випадках, коли захворювання спричинене бактеріальною інфекцією. Встановити це можна після здачі мокротиння на аналіз.
Після того, як у лабораторних умовах буде встановлено збудник, лікар призначає курс антибіотиків, який триває від п’яти до 10 днів. Передчасне припинення приймання антибіотиків може призвести до рецидиву інфекції та розвитку стійкості до ліків. Таким чином, вилікувати бронхіт за допомогою антибіотиків за день неможливо. Однак приймання їх дозволяє за добу зменшити прояви симптомів, таких як жар.
Бронхіт без температури, як правило, протікає легше, ніж той, що супроводжується лихоманкою. Залежно від причин розвитку запалення (вірусний, бактеріальний, алергічний), підходи до лікування можуть змінюватись.
Для полегшення симптомів слід більше пити теплої рідини, багато відпочивати, щоб зміцнів імунітет, і дотримуватися рекомендацій лікаря. Він може порадити парові інгаляції та фізіотерапевтичні процедури для якнайшвидшого одужання.