

Деменція — це сукупність симптомів, викликана порушеннями, які вражають головний мозок. Вони зумовлюють зниження когнітивних функцій: мислення, пам’яті, поведінки. Це серйозний розумовий розлад, який заважає повсякденному життю. Деменція у різних людей проявляється неоднаково.
З появою перших симптомів деменції важливо отримати кваліфіковану медичну допомогу. У такому разі людина може вести активне та повноцінне життя протягом багатьох років після встановлення діагнозу.
Деменція розвивається при відмиранні нервових клітин та пошкодженні ділянок мозку, пов’язаних з навчанням, пам’яттю, прийняттям рішень та мовленням. Вона також може бути викликана блокуванням припливу крові до мозку, що позбавляє його необхідного кисню та поживних речовин, без яких мозкова тканина відмирає.
Пошкодження головного мозку призводить до різних симптомів, які залежать від ураженої зони. Деякі деменції незворотні та з часом погіршуються. Інші — пов’язані з хворобами, які впливають на мозок. Є також певні проблеми зі здоров’ям, які призводять до симптомів, схожих на слабоумство. Багато з цих станів піддаються лікуванню.
Існує кілька незворотних та прогресуючих форм деменції:
Межі між різними типами деменції нечіткі, тому часто трапляються змішані форми.
Найчастіша причина деменції — хвороба Альцгеймера. При цьому в мозку накопичуються два аномальні білки: тау-білок і амілоїдний, які порушують зв’язок між нейронами. Нервові клітини відмирають, починаючи з однієї області та поширюючись по всій тканині мозку. Симптоми включають короткочасну втрату пам’яті, сплутаність свідомості, зміни особистості та поведінки. Проблеми з мовою та ходьбою виникають на пізніших стадіях. Хворобою Альцгеймера в основному страждають дорослі люди старшого віку — до 10% старше 65 років і близько 50% старше 85 років. Приблизно від 60% до 80% людей з деменцією мають цей тип недоумства.
Судинна деменція — це другий поширений тип деменції. Вона може бути викликана інсультом або атеросклерозом, які блокують та ушкоджують судини мозку. Симптоми судинної деменції включають проблеми з пам’яттю, сплутаність свідомості, складнощі з концентрацією уваги та виконанням завдань. Зниження когнітивних функцій може виникнути раптово (після інсульту) чи поступово (після серії мікроінсультів). Фактори ризику включають підвищений артеріальний тиск, діабет та високий рівень холестерину. Приблизно від 15% до 25% людей зі слабоумством мають судинну деменцію.
Деякі деменції можна успішно вилікувати, зазвичай вони викликані наступними причинами:
До факторів ризику розвитку деменції відносяться:
У людини з деменцією відзначаються проблеми з пам’яттю, міркуванням, мовленням, координацією, настроєм, поведінкою.
До ранніх симптомів слабоумства відносяться:
Ознаки деменції, яка погіршується, включають:
Ці прояви є спільними для всіх типів деменції. У кожної людини з таким діагнозом спостерігаються різні симптоми залежно від того, яка область мозку пошкоджена.
Багато хвороб та станів можуть призвести до деменції. Крім того, деякі симптоми слабоумства подібні й для інших захворювань.
Для встановлення діагнозу деменції лікар може призначити:
Деякі стани викликають симптоми, схожі на деменцію: дефіцит вітамінів та гормонів, депресія, дія ліків, інфекції та пухлини головного мозку. Ці стани часто піддаються лікуванню.
Якщо симптоми викликані деменцією, рання діагностика допоможе отримати своєчасний доступ до підтримки, інформації та лікарських препаратів. В іншому випадку — вона буде корисна для лікування інших захворювань.
Як швидко розвивається деменція? Виділяють три стадії розвитку слабоумства:
Чи може деменція наступити різко? Так, після перенесених інфарктів, інсультів, інтоксикацій або травм слабоумство може розвинутися всього за кілька місяців.
До якого лікаря звертатися
Для діагностики та лікування деменції слід звернутися до невролога. Це лікар, який спеціалізується на захворюваннях головного мозку та нервової системи. Також діагностувати та лікувати деменцію може геріатричний психіатр, нейропсихолог та геріатр.
Деякі форми деменції піддаються лікуванню, оскільки ліки та інші лікувальні заходи допомагають подолати симптоми. Але більшість типів деменції не можна вилікувати або повернути назад, і лікування дає лише скромні результати. Незворотна деменція частково реагує на ліки, які впливають на втрату пам’яті чи проблеми з поведінкою.
Як лікувати деменцію та які препарати при цьому призначають? Ліки, схвалені для лікування найпоширеніших форм деменції, включають:
Інгібітори холінестерази та антагоніст рецептора NMDA впливають на різні хімічні процеси в мозку. Обидва класи препаратів сприяють поліпшенню та стабілізації функції пам’яті.
Інгібітори холінестерази керують хімічними речовинами, які дозволяють надсилати повідомлення між клітинами мозку, що необхідно для його правильної роботи. Мемантин діє аналогічно інгібіторам холінестерази, тільки він впливає на інший хімічний месенджер глутамат і допомагає продовжити життя нервовим клітинам. Хоча жоден із цих препаратів не зупиняє прогресування основного захворювання, та вони можуть його сповільнити.
Якщо деменцію викликають інші стани (проблеми зі сном, депресія, галюцинації, збудження), лікар призначає відповідні препарати для їхнього лікування.
Досліджено кілька харчових добавок, вітамінів, рослинних лікарських засобів та домашніх методів лікування людей із деменцією. Але немає переконливих доказів ефективності жодного з цих засобів.
Деякі дослідження припускають, що добавки з вітаміном Е можуть бути корисними при хворобі Альцгеймера. Але їх результати неоднозначні, оскільки високі дози вітаміну Е можуть бути небезпечними. Зазвичай не рекомендується приймати такі добавки, але можна включати у свій раціон продукти з високим вмістом вітаміну Е, наприклад, горіхи.
Наступні методи допоможуть зменшити збудження та сприяти розслабленню у людей з деменцією:
Мозок контролює всі функції організму. Якщо робота мозку погіршується, загальний стан здоров’я перебуває під загрозою. Багато хвороб та станів можуть виникнути внаслідок деменції.
До можливих ускладнень деменції відносяться:
Коли починається деменція, і хто найчастіше на неї страждає? Деменція вважається хворобою пізнього віку, тому що розвивається переважно у людей після 65 років. Від 5% до 8% всіх людей старше 65-річного віку мають ту чи іншу форму слабоумства, і цей показник подвоюється кожні 5 років. Близько половини людей після 85 років живуть із деменцією.
У всьому світі 55 млн осіб старше 65-річного віку страждають на деменцію. За прогнозами до 2050 року 150 млн осіб матимуть деменцію, що становитиме близько 2% населення планети. Хвороба Альцгеймера та інші види деменції посідають сьоме місце серед основних причин смерті у світі.
В Україні зареєстровано 63 тисячі випадків деменції. Щорічно хворіють понад 4,5 тисячі людей. У 40% випадків відзначається судинна деменція.
Хоча розвитку деменції не можна запобігти, здоровий спосіб життя допоможе знизити фактори ризику деяких її видів. Конкретні кроки, які можна зробити, включають: