Чим промивати ніс при гаймориті
Промивання носа — це один з простих і недорогих додаткових способів лікування гаймориту. Процедура допомагає зменшити запалення, очищаючи носову порожнину і навколоносові пазухи від слизу і подразнювальних речовин. Коли гайморові пазухи забиті, віруси, бактерії та алергени залишаються всередині них, що призводить до закладеності і навіть хронічних інфекцій пазух. Тому важливо регулярно промивати носові ходи.
У цій статті редакція Медправди розповідає, чим промивати ніс при гаймориті, і дає корисні рекомендації щодо виконання цієї процедури.
Чим промивати ніс при гаймориті в домашніх умовах
Промивання носових ходів зазвичай проводять фізіологічним або сольовим розчином. Його використання допомагає полегшити симптоми гаймориту, а також зменшити потребу в назальних спреях і антибіотиках.
Чим можна промивати ніс при гаймориті? В аптеці можна придбати фізіологічний розчин, готові сольові розчини або пакетики з сольовою сумішшю, яку потрібно розчинити в дистильованій, охолодженій кип’яченій або фільтрованій воді. Не рекомендується промивати ніс при гаймориті проточною водою.
При бажанні зробити сольовий розчин самостійно, можна скористатися наступним рецептом. Щоб приготувати розчин для промивання носа при гаймориті в домашніх умовах, необхідно взяти:
- 1/2 чайної ложки нейодованої солі;
- 1/2 чайної ложки харчової соди;
- 500 мл теплої води (дистильованої, кип’яченої або фільтрованої).
Усі компоненти слід ретельно перемішати.
Щоб доставити розчин для промивання носа при гаймориті в носові проходи, деякі люди застосовують пристрій під назвою неті-пот, але також можна використовувати спеціальну пляшечку, спринцівку або шприц. Тип пристрою, за допомогою якого здійснюється промивання, не такий важливий, як його об’єм. Суть у тому, щоб пропустити великий об’єм сольового розчину через одну ніздрю і вивести через іншу. Саме тому використання пристрою для промивання набагато корисніше, ніж застосування простого розпилювача або сольового назального спрею.
Перш ніж розпочати процедуру, слід ознайомитися з інструкцією, як правильно промивати ніс при гаймориті, і важливими правилами безпеки.
Як промивати ніс при гаймориті
Щоб очистити носову порожнину і гайморові пазухи, необхідно виконати наступні дії:
- наповнити сольовим розчином пристрій для промивання;
- нахилити голову вперед і злегка вбік над раковиною таким чином, щоб одна ніздря була трохи вищою за іншу. Ввести наконечник пристрою у верхню ніздрю і повільно влити або видавити сольовий розчин. Він має витекти з протилежної ніздрі. Під час виконання процедури необхідно дихати ротом, а не носом, або затримувати дихання;
- повторити процедуру з другою ніздрею (якщо сольовий розчин щипає ніс, слід використовувати меншу кількість солі);
- необхідно намагатися, щоб вода не потрапляла у вуха і горло. Можливо, доведеться кілька разів змінити положення голови, щоб знайти правильний кут;
- після закінчення процедури слід акуратно висякатися в серветку, щоб видалити залишки розчину і слизу;
- ретельно промити (дистильованою або охолодженою кип’яченою водою) і висушити пристрій після кожного застосування.
Як часто промивати ніс при гаймориті
При закладеності носових проходів або інших симптомів гаймориту можна почати з двох промивань на день. Якщо процедура полегшує симптоми, можна повторювати промивання до трьох-чотирьох разів на день.
Деякі люди продовжують промивати ніс при гаймориті для профілактики, навіть якщо в них немає симптомів. Але лікарі попереджають, що це може збільшити ризик розвитку гаймориту. Часте промивання також може порушувати деякі захисні функції слизової оболонки носових ходів і гайморових пазух.
Для з’ясування довгострокових побічних ефектів регулярних промивань сольовим розчином необхідні додаткові дослідження. Наразі лікарі рекомендують обмежитися використанням процедури тільки за наявності симптомів гаймориту, риносинуситу або алергії.
Як промивати ніс при гаймориті в домашніх умовах: поради щодо безпеки
При гаймориті промивання носа несе невеликий ризик зараження та інших побічних ефектів. Але цих ризиків можна легко уникнути, якщо дотримуватися кількох простих правил безпеки:
- мити руки перед промиванням носа;
- не застосовувати воду з-під крана. Згідно з даними клініки Клівленда (https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/24286-nasal-irrigation), замість неї можна використовувати дистильовану, фільтровану або попередньо прокип’ячену воду;
- після кожного застосування промивати неті-пот, спринцівку або спеціальну пляшечку гарячою, мильною і стерильною водою або проганяти через посудомийну машину. Потім їх повністю висушити;
- не використовувати холодну воду, особливо після операції на пазухах;
- не використовувати гарячу воду;
- каламутний або брудний сольовий розчин слід викидати;
- не проводити промивання носа немовлятам.
Переваги промивання при гаймориті
До переваг промивання носа при гаймориті в домашніх умовах належать:
- зменшення набряку і запалення слизової оболонки;
- вимивання алергенів;
- очищення від патологічного вмісту;
- поліпшення дихання.
Промивання носа при гаймориті та риносинуситі є практично універсальною рекомендацією. Воно дуже ефективне для полегшення симптомів і дренажу гайморових пазух. При правильному використанні ця процедура може значно поліпшити самопочуття і прискорити одужання.
Поширені питання
Так, промивання носових проходів допомагає видалити слиз, мікроби й алергени, знижує запалення і покращує дихання.
Для цієї мети застосовують фізіологічний або сольовий розчин. Процедуру виконують за допомогою спринцівки, шприца, чайничка неті-пот або інших спеціальних пристроїв.
Слід нахилитися вперед і повернути голову трохи набік. Вливати розчин в одну ніздрю так, щоб він витікав із протилежної. Потім повторити промивання з іншого боку.
Хлоргексидин використовують тільки на шкірі. Застосовувати його для промивання носових проходів не можна.
Ні, найбільш ефективними засобами для промивання носових проходів є фізрозчин і сольовий розчин, оскільки їх склад максимально наближений до складу природного носового слизу.