Одонтогенний гайморит

Одонтогенний гайморит або, як його можуть називати в народі — зубний гайморит — різновид гнійного синуситу, який ніяк не пов’язаний із вірусами, оскільки причиною його розвитку завжди є верхні зуби. Зазвичай, все починається із запального процесу в самому зубі або після його видалення, після чого процес іде далі. Виходячи за межі ротової порожнини, запалення (частіше гнійне) з’являється у гайморових пазухах і закріплюється там.

Причини розвитку зубного гаймориту та види захворювання

Одна з особливостей, що виділяє гайморит від зуба, полягає в тому, що запалення може бути одностороннім, а причиною розвитку захворювання завжди є чи проблемний (хворий) зуб, чи його видалення. Якщо говорити про перебіг захворювання, то починається воно із серозної форми. Найчастіше стоматологічний гайморит починається з набряку слизової оболонки, далі приєднуються закладеність однієї або обох ніздрів, посилюється вироблення секрету (слизу), розширюються капіляри, а після звужуються сполучення, що якраз і сприяє накопиченню вмісту в пазусі. На цьому етапі форма вже гнійна, вона характеризується накопиченням слизу з гноєм у пазухах, також найчастіше за цієї форми у пацієнта піднімається температура, з’являється настирливий біль під очима. 

Також цей вид гаймориту ділять за такими параметрами:

  • відкрита або перфоративна форма — здебільшого буває після видалення зуба, коли в пазуху потрапляє інфекція;
  • закрита форма — найчастіше розвивається при попаданні в пазуху частини пломби, міцетома гайморової пазухи;

Як і будь-який інший синусит, одонтогенний гайморит буває гострим і хронічним. Хронічний гнійний одонтогенний гайморит у переважній більшості випадків виникає внаслідок неправильного лікування гострого. Позбутися хроніки практично неможливо, проте для того, щоб загострення траплялися рідше, необхідно посилювати імунні функції організму, вести здоровий спосіб життя та намагатися мінімізувати можливість інфікування.

Важливо: гайморит через зуб найчастіше діагностує отоларинголог, а от лікування займається не тільки цей лікар, але ще й стоматолог. Найчастіше причиною захворювання стають 5, 6 та 7 зуби верхньої щелепи праворуч або ліворуч.

Чому розвивається правосторонній чи лівосторонній одонтогенний гайморит:

ПричинаЗ чого все починаєтьсяХто в групі ризику
Відсутність гігієни порожнини рота — повна або частковапацієнт чистить зуби нерегулярно, неправильно, а до стоматолога практично не звертається (навіть якщо зуби болять)пацієнти із запущеною формою карієсу (як діти, так і дорослі), пацієнти з діагностованим некрозом зубного нерва
Видалення зубагайморит після видалення зуба розвивається, якщо в рану потрапила інфекція, може бути і свищ, який стає прямим каналом влучення інфекції в гайморову пазуху, а ще у випадку, якщо корінь зуба входив до пазухипацієнти, які звертаються до стоматологів із сумнівною кваліфікацією
Різні захворювання ротової порожнинипацієнт ігнорує запальний процес у ротовій порожнині, не звертається до стоматологапацієнти з діагностованим карієсом, пародонтозом, кістами у яснах
Пломба, яка встановлена неправильнонайчастіше запальний процес виникає через недотримання технологій при встановленні пломби, а ще буває так, що частина пломби «провалюється» безпосередньо в гайморову пазухупацієнти, які звертаються до стоматологів із сумнівною кваліфікацією
Слабкий імунітетбактерії в ротовій порожнині не зустрічають перешкод, стають активнішими, що і призводить до розвитку запаленняВІЛ-інфіковані, люди з онкологією, після тривалої хвороби, травми чи операції

До факторів, які можуть вплинути на розвиток одонтогенного гаймориту, відносять і неправильну установку імплантів. Якщо діагностовано гайморит від зуба, як лікувати пацієнта у кожному конкретному випадку вирішує лікар, оскільки є багато факторів, що впливають на вибір схеми терапії.

Симптоми одонтогенного гаймориту та діагностика

Прояви стоматологічного гаймориту спочатку дуже схожі із симптоматикою класичного – це закладений ніс, виділення з гноєм (мають характерний вигляд і запах). Вже на другий-третій день гайморит від зуба, симптоми якого виявляються по-іншому, можна визначити за:

  • появою специфічного неприємного запаху з рота, носа;
  • болям різного характеру (гострий, ниючий, нападоподібний) в ділянці щік, під очима;
  • зубним болем (постійним та гострим, тільки верхня щелепа, може бути локалізованим з одного боку, але часто болить вся щелепа);
  • різкого стрибка температури до 38,5-39 градусів.

На додаток до вищеназваних дає зубний гайморит симптоми, які відносять до специфічних (наприклад, біль при натисканні на щоку, біль при постукуванні по зубах) та неспецифічних — це насамперед різке погіршення стану, апатія, втома та підвищена пітливість. Нерідко виникають проблеми зі сном, причому і в дітей віком, і в дорослих.

Діагностика складається зі збору анамнезу, рентгена та КТ (комп’ютерної томографії). На знімку найчастіше видно причину — гайморит через зуб, а далі лікарі вирішують, якою буде тактика хірургічного лікування.

Одонтогенний гайморит — лікування, ускладнення, профілактика

Спочатку все лікування спрямоване на те, щоб якнайшвидше усунути причини появи гноя в пазухах.

ПричинаЩо рекомендує лікарМожливі ускладнення
Проблеми із зубомвидалення, при цьому важливо, щоб його виконував досвідчений хірургпри попаданні в рану інфекції може утворитися свищ
Перфорація гайморової пазухи внаслідок влучення частини пломби або з іншої причиниоперативне втручання, головною метою якого є усунення стороннього тілапри слабкому імунітеті може розвинутись післяопераційне запалення
Гайморит без перфорації пазухипроколможлива травма носослізного каналу або очниці

Досить часто при гаймориті призначають препарати з групи антибіотиків, але вже після того, як усунути причину – видалено зуб або проведено операцію. Використовують як пеніциліновий ряд, так і цефалоспорини (наприклад, цефалексин та цефадроксил), бактеріостатик кларитроміцин та респіраторні фторхінолонаміди — все залежить від багатьох факторів, тому препарат підбирається у кожному випадку. У схему лікування обов’язково входить промивання носової порожнини (регулярне з використанням сольових або антисептичних розчинів). Призначає лікар і судинозвужувальні краплі або спреї.

Одонтогенний гайморит, лікування якого не доведено до кінця або проводиться неправильно, може призводити до таких загрозливих ускладнень, як:

  1. Очникові — неврит очного нерва, що призводить до різкого погіршення або повної втрати зору. Причини тут у тому, що інфекція потрапляє в очницю, внаслідок чого розвивається абсцес чи флегмона.
  2. Внутрішньочерепні — тут і менінгіт, і енцефаліт, і абсцес. Причиною є переміщення інфекції в головний мозок.

Профілактика цього виду гаймориту — це своєчасна санація зубів, правильний догляд за ротовою порожниною. Важливо регулярно проходити стоматологічний чек-ап, щоб не пропустити виникнення проблем у верхніх зубах.

Поширені питання

Одонтогенний гайморит — лікування антибіотиками допоможе?

Майже завжди при такому різновиді гаймориті антибіотики включають у схему лікування на другому етапі, коли причина скупчення гною в гайморовій пазусі вже усунена (видалений зуб або проведена операція з видалення чужорідного тіла з пазухи). Антибіотики підбирають у кожному конкретному випадку з урахуванням віку пацієнта, його стану, причин розвитку гаймориту тощо.

Одонтогенний гайморит, лікування без операції — у яких випадках?

Тільки у тих, коли причиною розвитку захворювання є хворий на проблемний зуб. Його видалення буде єдиним втручанням, оскільки подальша терапія буде призначена у вигляді таблеток, спреїв, крапель для носа.

Чи можна лікувати зуби при гаймориті?

Можна й потрібно. Важливо звернутися до досвідченого лікаря, щоб лікування було правильним. Також показаний прийом болезаспокійливих препаратів, а за необхідності лікар може призначити ще й полоскання ротової порожнини аптечними розчинами.

Що буде, якщо не лікувати зубний гайморит?

Якщо не звернутися до лікаря та не усунути причину одонтогенного гаймориту, інфекція може поширитися на інші придаткові пазухи — наприклад, лобову, клиноподібну тощо. Усі вони пов’язані між собою. Також можуть виникнути ускладнення органів, що розташовані поруч (очей, вух тощо).

Чого не можна робити у разі стоматологічного гаймориту?

Категорично заборонені будь-які процедури, що прогрівають — це може спровокувати різке погіршення стану та ускладнення. Вкрай небажано при такому вигляді захворювання літати літаком. Також важливо не займатися самолікуванням, а звернутися по допомогу до лікаря.

Лікарі призначають

Реклама
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Реклама
Атрофічний гастрит
Причини розвитку атрофічного гастритуСтадії розвит...
Бактеріальний синусит
Бактеріальний синусит — симптоми, причини та факто...
Реклама
FDA: диклофенак викликає порушення серця
Диклофенак — це препарат із групи НПЗЗ (нестероїдн...
Господарське мило допоможе усунути запах поту та захистить від інфікування
Господарське мило містить мийні речовини, які допо...
Реклама