Гепатит

Гепатит

Гепатит — це запалення печінки, що виникає при пошкодженні або інфікуванні її тканин. Печінка необхідна для видалення токсинів із крові, переробки з їжі поживних речовин і виробництва гормонів. Гепатит може порушити ці важливі процеси, спричиняючи різні проблеми зі здоров’ям.

Цей стан може бути викликаний інфекціями, зловживанням алкоголем, токсинами, деякими лікарськими препаратами та аутоімунними захворюваннями. Але найчастіше причиною виникнення є віруси. Існує п’ять основних типів вірусів, які викликають гепатит: A, B, C, D та E.

Причини виникнення

Існує кілька типів гепатиту, і всі вони мають різні причини:

  • вірусний — викликається одним із кількох вірусів гепатиту A, B, C, D та E. Найбільш поширені віруси гепатиту A, B та C;
  • алкогольний — розвивається внаслідок надмірного вживання алкоголю;
  • токсичний — викликається деякими отруйними чи хімічними речовинами, лікарськими препаратами, добавками;
  • аутоімунний — причина невідома, але роль можуть відігравати генетика та навколишнє середовище.

Гепатит А та Е зазвичай поширюються через контакт з їжею або водою, які були забруднені калом інфікованої людини. Заразитися гепатитом Е можна також, з’ївши недоварену свинину чи молюсків.

Гепатитом В, С та D можна заразитися через кров хворого. Гепатити B та D також поширюються через інші біологічні рідини. Наприклад, при використанні загальних голок у наркоманів чи незахищеному сексі. Гепатит В і С може передаватися під час пологів від зараженої матері.

Ризики різні для різних типів гепатиту. У більшості вірусних типів ризик вищий, якщо людина займається незахищеним сексом. Люди, які вживають багато алкоголю, схильні до ризику розвитку алкогольного гепатиту.

Клінічні симптоми

Деякі люди не мають проявів захворювання та не підозрюють, що інфіковані. Симптоми гепатиту С виникають через 1-3 місяці після зараження. При гострому гепатиті А і В ознаки проявляються через 0,5-6 місяців після інфікування. Прояви хронічного запалення можуть розвиватися десятиліттями.

Загальні симптоми гепатиту зазвичай включають:

  • високу температуру;
  • нездужання;
  • поганий апетит;
  • нудоту, блювання;
  • біль в животі;
  • темну сечу;
  • світлий стілець;
  • біль у суглобах;
  • жовтяницю.

Де болить гепатит? На початкових стадіях гепатит рідко спричиняє біль. 70% хворих ніколи не мають жодних прямих симптомів. Але коли хвороба починає прогресувати, людина відчуває періодичні болі в правому підребер’ї.

Діагностика

Щоб діагностувати гепатит, лікар:

  • розпитує про симптоми та історію хвороби;
  • проводить фізичний огляд;
  • призначає аналізи крові, включаючи тестування на вірусний гепатит;
  • може направити на УЗД, КТ чи МРТ;
  • може призначити біопсію печінки, щоб отримати чіткий діагноз та перевірити наявність її ушкоджень.

Стадії розвитку та перебіг хвороби

Гепатит А триває від 3 тижнів до кількох місяців. Гепатит B і С може розвиватися як у вигляді легкого захворювання, так і серйозного пожиттєвого стану.

Зазвичай хворі на гострий вірусний гепатит проходять 4 фази:

  • фаза реплікації вірусу — пацієнти зазвичай безсимптомні, а лабораторні дослідження дають позитивний результат на маркери гепатиту;
  • продромальна фаза — пацієнти зазвичай мають анорексію, нудоту, блювання, нездужання, свербіж, кропив’янку, артралгії та стомлюваність. Часто їм помилково ставлять діагноз гастроентериту чи вірусної інфекції;
  • жовтянична фаза — спостерігається темна сеча та блідий стул. У деяких пацієнтів розвивається жовтяниця та біль у правому підребер’ї зі збільшенням печінки;
  • фаза одужання — пацієнти зазвичай починають помічати зникнення симптомів, а лабораторні дослідження показують, що ферменти печінки повертаються до нормального рівня.

До якого лікаря звертатися

Лікар, який лікує гепатит — це гепатолог. Також можна звернутися за консультацією до гастроентеролога, який займається патологіями травного тракту. Вірусний гепатит може лікувати інфекціоніст, особливо його гострі форми.

Як лікувати

Лікування гепатиту залежить від його типу та форми. Щоб почуватися краще, пацієнту може знадобитися відпочинок та вживання великої кількості рідини.

Існують різні лікарські препарати для лікування різних хронічних типів гепатиту. Можливі методи лікування також включають хірургічне втручання та інші медичні процедури.

Лікування гепатиту А — специфічного лікування не існує, організм самостійно позбавляється від вірусу. Зазвичай печінка загоюється протягом півроку без довготривалих пошкоджень.

Лікування гострого гепатиту В — запалення триває недовго і проходить самостійно. Лікар може порекомендувати відпочинок, дієту та рясне пиття. У поодиноких випадках необхідне перебування у стаціонарі.

Лікування хронічного гепатиту В включає:

  • противірусні препарати — Ентекавір, Ламівудин, тенофовір Віреад приймаються внутрішньо і уповільнюють здатність вірусу пошкоджувати печінку. Можна поєднувати два препарати або приймати один з них з інтерфероном, щоб покращити реакцію на лікування;
  • ін’єкції інтерферону — Інтерферон альфа-2b є штучною версією речовини, що виробляється організмом для боротьби з інфекцією. Жінки повинні застосовувати контрацепцію під час лікування інтерфероном. Також його не слід застосовувати під час вагітності;
  • пересадка печінки — якщо печінка серйозно пошкоджена, може бути показана її трансплантація. Під час пересадки хірург видаляє пошкоджену печінку та замінює її на здорову. Більшість трансплантованої печінки надходить від померлих донорів. Хоча невелика кількість пересаджується від живих донорів, які жертвують частину своєї печінки.

Лікування хронічного гепатиту С — інфекцію лікують противірусними препаратами рибавірин, софосбувір, призначеними для виведення вірусу з організму. Вибір ліків та тривалість лікування залежать від генотипу вірусу, тяжкості існуючого ураження печінки та результатів попередньої терапії. Через прискорені темпи досліджень рекомендації щодо препаратів та схем лікування постійно змінюються.

Домашні засоби

Лікування гепатиту зазвичай спрямоване на підтримку комфорту та контроль симптомів. Пацієнту необхідно:

  • відпочивати — люди часто почуваються втомленими та хворими, у них знижується енергія;
  • отримувати достатню кількість їжі та рідини — дотримуватися збалансованої здорової дієти. Намагатися перекушувати протягом дня, а не вживати повноцінний прийом їжі. Щоб отримати достатньо калорій, потрібно їсти більше калорійних продуктів. Наприклад, пити фруктовий сік чи молоко, а не воду. Для запобігання зневодненню важливо пити багато рідини, особливо якщо виникає блювота або діарея;
  • уникати алкоголю та обмежити прийом ліків — печінка може відчувати труднощі з обробкою ліків та алкоголю, що може спричинити її пошкодження.

Ускладнення

  • Гепатит А — зазвичай люди одужують без пошкодження печінки, але іноді можливий летальний кінець.
  • Гепатит В — у 15-25% хронічно інфікованих людей розвивається цироз, печінкова недостатність або рак печінки.
  • Гепатит С — у 50% заражених людей розвивається хронічна форма. У 5-25% з них протягом 10-20 років утворюється цироз печінки.

Який гепатит найнебезпечніший В або С? За оцінками, понад 343 мільйони людей у світі живуть з хронічним гепатитом В. Люди з цим типом інфекції частіше помирають від ускладнень, пов’язаних з печінкою, ніж ті, хто інфікований гепатитом С. Вірус гепатиту В заразніший, ніж гепатит С. Він може виживати і залишатися заразним на поверхнях до 7 днів, якщо їх не очистити дезинфікуючим засобом.

Який гепатит лікується? Гепатит С лікується противірусними препаратами до досягнення стійкої вірусологічної відповіді. Це означає, що вірус не виявляється у крові людини через 3 місяці після завершення лікування.

Особливі ситуації

Діти

Лікування гепатиту залежить від причини, тяжкості хвороби, віку та загального стану здоров’я дитини. Його мета – зупинити ураження печінки та знизити симптоми.

Лікування дитини може включати:

  • лікарські препарати — вони можуть зменшувати свербіж, лікувати вірус або контролювати аутоімунне захворювання;
  • підтримуюча терапія — включає здорове харчування і достатній відпочинок;
  • перебування у стаціонарі — у важких випадках;
  • трансплантація печінки — при термінальній стадії печінкової недостатності.

Вагітні та мами, які годують грудьми

При виявленні у вагітної гепатиту лікар контролює рівень вірусу в крові і може призначити препарати для його зниження. Протягом 12 годин після народження немовляти йому роблять ін’єкцію імуноглобуліну та звичайне щеплення від гепатиту В, яке отримують усі діти.

В даний час немає лікарських препаратів для лікування гепатиту С, схвалених для застосування при вагітності. Рибавірин, один із цих противірусних препаратів, вважається особливо небезпечним для вагітних жінок, оскільки він може спричинити вроджені дефекти і навіть смерть дитини. Гепатит С не впливає на перебіг вагітності, але існує ризик зараження новонародженого під час пологів. Тому лікар допомагає обрати найбільш безпечний спосіб пологів, зводячи до мінімуму ризик інфікування.

Немає документально підтверджених даних про те, що годування грудьми сприяє поширенню вірусного гепатиту. Однак, якщо у зараженої матері соски або навколишні ареоли потріскалися і кровоточать, їй слід тимчасово припинити годування груддю.

Люди похилого віку

Значна частина населення літнього віку не має імунітету до вірусу гепатиту А. Для груп потенційного ризику можна використовувати доступну вакцину.

У людей похилого віку з хронічним гепатитом B, які страждають на прогресуюче захворювання печінки, немає ознак тривалої реплікації вірусу. Отже, для них немає необхідності в терапії інтерфероном. Пацієнтам з ознаками реплікації вірусу і компенсованим захворюванням печінки слід запропонувати інтерферон.

Гострий гепатит С у цій віковій групі зазвичай протікає у легкій формі. Оскільки багато людей похилого віку з хронічним гепатитом С мають компенсоване захворювання печінки, їм може допомогти противірусна терапія.

Поширення

Віруси гепатиту вражають понад півмільярда людей на планеті. Гепатитом А хворіло понад 114 млн осіб, хронічним гепатитом В — понад 343 млн, а хронічним гепатитом С — понад 142 млн. Гепатити стають причиною понад мільйона смертей на рік, багато з них відбуваються через цироз або рак печінки.

Профілактика

Способи запобігання чи зниження ризику гепатиту залежать від його типу. Наприклад, відмова від частого вживання алкоголю може запобігти алкогольному гепатиту. Існують вакцини для запобігання гепатиту А і В. Виникненню аутоімунного гепатиту не можна запобігти.

Гепатити А та Е найчастіше поширюються через їжу та воду, які контактували із фекаліями інфікованої людини. Деякі способи запобігання інфекції включають:

  • ретельно мити руки після туалету та перед їдою;
  • їжа повинна бути добре термічно оброблена, та зберігатися належним чином;
  • у поїздках пити лише бутильовану воду;
  • чистити фрукти та овочі, які могли бути вимиті у недезінфікованому середовищі.

Щоб звести до мінімуму ризик передачі гепатиту B, C та D, людина повинна:

  • відкрито говорити із сексуальними партнерами про будь-які віруси, які у них можуть бути;
  • під час сексу використовувати бар’єрний метод, такий як презерватив;
  • застосовувати лише нові чисті голки для ін’єкцій;
  • не користуватися загальними зубними щітками, бритвами та манікюрними інструментами;
  • переконатися, що будь-яке обладнання для татуювання або акупунктури є стерильним.

Імунізація може запобігти гепатитам A та B, але не C. Лікування доступне для гепатитів B та C, але не для A.

Вакцинація

Вакцини проти гепатиту С не існує, але лікар може порекомендувати пройти вакцинацію проти вірусів гепатиту А та В. Це окремі віруси, які також можуть викликати ураження печінки та ускладнювати перебіг хронічного гепатиту С.

Вакцинація проти гепатиту А показана дітям та особам, які перебувають у складі груп підвищеного ризику інфікування.

В Україні введено безкоштовну рутинну вакцинацію для дітей проти гепатиту В. Повний курс імунізації включає 3 дози:

  • перша доба життя дитини;
  • у 2 місяці;
  • у 6 місяців.

Три дози вакцини захищають дитину на все життя.

Також імунізація проти гепатиту В корисна для дорослих, не щеплених у дитячому віці. Схему вакцинації та дозування препарату призначає лікар. Дорослим також потрібно ввести 3 дози вакцини.

Наразі доступні одиночні антитіла та комбінований препарат, в якому поєднуються вакцини проти гепатиту А та В, Twinrix®. Два одноантигенні препарати Engerix-B® та Recombivax HB® кон’юговані з алюмінієм. У новій вакцині Heplisav-B® застосовується імуностимулюючий ад’ювантний олігодезоксинуклеотид цитидин-фосфат-гуанозин.

Основні положення

  • Гепатит — запалення та пошкодження печінки.
  • Існують різні типи гепатиту, але найпоширенішими є вірусні A, B, C, D і E.
  • Захворювання також може бути викликане зловживанням алкоголю, токсинами, деякими ліками та хворобами.
  • Хронічний вірусний гепатит може призвести до рубцювання печінки, термінальної стадії захворювання та раку.
  • Ліки можуть застосовуватись для лікування хронічної вірусної форми.
  • Гепатитам А та В можна запобігти за допомогою вакцинації.

Лікарі призначають

  • Альфа-Інзон
  • Альфарекін супозиторії
  • Аміксин IC таблетки 60 мг
  • Аміксин ІС таблетки 125 мг
  • Антраль таблетки
  • Артіхол таблетки
  • Біоферон ліофілізат
  • Білікур
  • Бонджигар капсули
  • Вітаферон супозиторії
  • Гепа-Мерц
  • Гепабене капсули
  • Гепавал порошок
  • Гепаметіон ліофілізат
  • Гепатоімун
  • Гепатофіт збір
  • Гептор-Фармекс гранулят
  • Гептор-Фармекс концентрат
  • Гептрал порошок
  • Глутаргін таблетки
  • Глутаргін алкоклін таблетки
  • Глутоксим розчин
  • Гропівірін таблетки
  • Гропринозин таблетки
  • Кальцію глюконат таблетки
  • Кальцію глюконат-Дарниця
  • Кальцію Глюконат
  • Кальцію Глюконат Стабілізований
  • Кальцію Глюконат-Дарниця (Стабілізований)
  • Кальцію Глюконат-Здоров'Я
  • Кальцію Глюконат-Здоров'Я (Стабілізований)
  • Карбосорб
  • Кукурудзи стовпчики із приймочками
  • Лавомакс
  • Лаферобіон
  • Лаферон-Фармбіотек ліофілізат
  • Лів.52 таблетки
  • Ліволін Форте капсули
  • Ліолів-Біолік ліофілізат
  • Метіонін таблетки
  • Неовір
  • Неопринозин
  • Новірин сироп
  • Новірин таблетки
  • Оверін розчин
  • Протефлазід супозиторії
  • Протефлазід супозиторії
  • Розторопші
  • Сорбекс капсули
  • Сорбентогель (0,7 г) гель
  • Сорбентогель бебі гель
  • Тіотриазолін таблетки
  • Фламін
  • Фламін-Здоров'Я
  • Холелесан капсули
  • Холосас
  • Холосас-Санто
  • Холосас-Тернофарм сироп
  • Хофітол розчин
  • Хофітол таблетки
  • Циклоферон
  • Ентеросгель Екстракапс капсули
  • Ентеросгель паста
  • Ентеросгель паста солодка
  • Ербісол Екстра розчин
  • Ербісол Ультрафарм розчин
  • Ербісол розчин
  • Ессенціалє Н
  • Ессенціалє Форте Н
  • Есслівер Форте капсули
  • Реклама
    Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
    Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
    У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
    Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
    Реклама
    Атрофічний гастрит
    Причини розвитку атрофічного гастритуСтадії розвит...
    Бактеріальний синусит
    Бактеріальний синусит — симптоми, причини та факто...
    Реклама
    FDA: диклофенак викликає порушення серця
    Диклофенак — це препарат із групи НПЗЗ (нестероїдн...
    Господарське мило допоможе усунути запах поту та захистить від інфікування
    Господарське мило містить мийні речовини, які допо...
    Реклама