Антибіотик при ГРВІ
Чи потрібні антибіотики при ГРВІ? Це питання звучить часто, а відповідь на нього неоднозначна. У більшості випадків вірусне захворювання можна вилікувати без застосування антибактеріальних препаратів, але все ж таки бувають ситуації, коли лікар призначає антибіотик. Препарати з цієї групи не такі страшні, як часто можна почути, тому під час хвороби рекомендовано дотримуватись усіх призначень педіатра чи терапевта, а не займатися самолікуванням.
Як діють антибіотики та коли їх призначають при ГРВІ
Назва групи препаратів — антибіотики — походить від двох давньогрецьких слів: ἀντί, що в перекладі звучить як «проти», і βίος — «життя». Антибіотики ділять на природні та синтетичні, але груп препаратів багато. Головна мета застосування антибіотиків — зупинити розмноження мікроорганізмів, які шкодять організму, або зовсім знищити їх.
Багато людей помилково вважають, що антибіотики шкідливі — вони погано впливають на мікрофлору кишечника або печінку, «вбивають все живе». Це неправильно, оскільки правильний прийом цих препаратів за призначенням лікаря приносить очікуваний результат. Водночас антибіотик при ГРВІ та грипі, куплений в аптеці після перегляду реклами, часто ускладнює перебіг захворювання.
Антибіотик при ГРЗ чи ГРВІ призначають тільки тоді, коли є високий ризик приєднання бактеріальної інфекції або вона вже є. Загалом на віруси препарати з групи антибактеріальних не діють. Найчастіше мова про введення у схему лікування антибіотиків при ГРВІ заходить через тиждень після початку захворювання. При цьому симптоматика не зникає, стан пацієнта не покращується, а найчастіше навпаки — температура так само тримається на рівні вище 38,5 градусів, пацієнт скаржиться на лихоманку або озноб, слабкість.
Тим часом є й візуальні способи визначити наявність бактеріальної інфекції:
- безперервна лихоманка протягом 5-7 днів;
- гнійні виділення із носа, горла.
Вірусна картина інша — тут серед симптомів найчастіше відзначають першіння в горлі, чхання, закладеність носогорла, сухий кашель, нежить із прозорими виділеннями.
Згідно з результатами масштабного дослідження ВООЗ, до 80% респондентів приймають антибіотики при ГРВІ, керуючись власними рішеннями, а не призначеннями лікаря. Неправильне застосування препаратів цієї групи призводить лише до посилення резистентності до бактерій — їхній здатності протистояти дії препаратів. Також при ГРВІ антибіотики можуть погіршити загальний стан, оскільки погано впливають на ті бактерії, які відповідають за захист організму від різноманітних патогенів.
Серед серйозних наслідків застосування препаратів антибактеріального спектра — діарея та блювання, алергічні реакції, порушення у роботі нирок, печінки. Також прийом антибіотиків без призначення лікаря загрожує тим, що згодом, при необхідності його застосування, потрібні будуть вищі дози препарату або заміна на більш сильнодіючий, оскільки вже виникла стійкість патогенних бактерій до конкретного антибіотика.
Антибіотики при ГРВІ — список препаратів, що часто призначаються
Коли приймати антибіотик при ГРВІ, а коли обійтися без нього — відповідь на це запитання може дати лікар. Серед усіх препаратів цієї групи для ГРВІ використовуються такі:
- пеніциліни;
- цефалоспорини;
- макроліди;
- фторхінолони.
Перша підгрупа вважається першою ж лінією призначення (те, що призначають спочатку) особливо, якщо людина не приймала раніше або останнім часом антибіотиків. Проте важливо переконатися, що пацієнт не має алергії на антибіотики пеніцилінового ряду. Тут часто використовуються природні антибіотики — біцилін, бензилпеніцилін, а також напівсинтетичні — ампіцилін, амоксицилін. Також є низка препаратів у підгрупі амінопеніцилінів — у них амоксицилін об’єднаний з клавулановою кислотою. Таке поєднання дає препарату кислотостійкість, підвищує ефективність, а також дозволяє скоротити курс прийому. Антибіотики від ГРВІ з цього ряду — це амоксиклав, аугментин, флемоклав солютаб, амоксиклав квіктаб. Приймають такі препарати найчастіше за схемою 250 + 125 мг (антибіотик + клавуланова кислота) кожні 8 годин, інколи ж призначають і дозування 500 + 125 мг кожні 12 годин. Курс лікування — від 5 до 7 днів, у поодиноких випадках — до 10 днів.
Антибіотики для дітей при ГРВІ призначають в іншому дозуванні, причому щоразу лікар перераховує її, виходячи з ваги маленького пацієнта.
Цефалоспориновий ряд містить так звані β-лактамні антибіотики. Всі вони засновані на одній і тій же кислоті — 7-аміноцефалоспорановій. Вся підгрупа розділена на 5 класів — кожен з них називають поколінням (препарати I, II покоління тощо), якщо говорити про препарати цієї групи, що часто призначаються, то це:
- цефазолін, цефалексин (I покоління);
- цефуроксим, зиннат, аксосеф (ІІ покоління);
- цефтріаксон, роцефін, цефепім, максипім, цефіксім, панцеф (III покоління).
Препарати із підгрупи цефалоспоринів IV та V поколінь при ГРВІ чи ГРЗ практично не призначають.
Макроліди зручні у застосуванні, також є природні та синтетичні. Серед перших найчастіше як антибіотик від ГРВІ використовують еритроміцин у різних дозах, а серед других — азитроміцин, сумамед, сафоцид, суматролід. Найчастіше вищезгадані препарати використовуються, якщо в ході захворювання у пацієнта з’являється тонзиліт або трахеїт, синусит або гайморит, ларингіт. Зазвичай, такий антибіотик призначають на 3 доби, але в окремих випадках лікар рекомендує приймати таблетки до 6 діб.
Фторхінолони – це синтетичні антибіотики, ГРВІ передбачає призначення препаратів II та III поколінь:
- ципрофлоксацин, норфлоксацин, офлоксацин;
- левофлоксацин.
Антибіотик для дорослих при ГРВІ — правила прийому
При ГРВІ лікування антибіотиками починають найчастіше на початку другого тижня захворювання, якщо симптоматика не йде, а стан хворого погіршується. Основні правила прийому цих препаратів при ГРВІ або ГРЗ:
- Препарати та дозування повинні бути призначені лікарем.
- Прийом препаратів повинен бути налагоджений одночасно (раз на добу або двічі).
- Курс лікування переривати не можна.
- На час лікування слід повністю припинити вживання алкоголю.
Таблетки завжди потрібно запивати негазованою водою. Якщо лікар рекомендує дотримуватись певної дієти, краще робити це. А ось призначати собі самостійно пробіотики чи антигістамінні при ГРВІ не варто.
Дитячий антибіотик при ГРВІ
Антибіотик для дитини при ГРВІ призначає педіатр чи сімейний лікар. За потреби дитині призначають додаткові аналізи — найчастіше це бакпосів, але також варто визначити чутливість до антибіотиків. Все це допоможе підібрати препарат з високою точністю, а значить, і покращення настане швидше.
Коли призначають антибіотики при ГРВІ дітям, обов’язково враховують вік. Зокрема, для дітей до 7 років краще форма суспензії — дати дитині ложку солодкої тягучої рідини простіше, ніж просити її проковтнути таблетку. Головні правила прийому мають пам’ятати батьки:
- Ніколи не призначати своїй дитині ліки за рекомендаціями подруг або провізора в аптеці.
- Записувати інформацію про прийом антибіотиків раніше — це допоможе при призначенні.
- Чітко дотримуватись не тільки кратності (не можна дати суспензію тричі, якщо вона призначена двічі на день), а й часу прийому.
- Не допускати пауз прийому ліків, не змінювати дозу самостійно.
- Повідомляти про будь-які зміни лікарю.
Рекомендації щодо харчування дітей лікар дає виходячи зі стану, проте є одна загальна порада: якщо дитина не хоче їсти, не потрібно змушувати її. А ось пиття має бути достатньо — можна пропонувати чай, компоти, киселі та навіть курячий бульйон.
Лікувати ГРВІ чи ГРЗ антибіотиками без причини не потрібно. Якщо лікар призначає препарат із цієї групи, краще відразу ж уточнити всі умови — кратність прийому, тривалість та інші моменти.
Поширені питання
Препарати із цієї групи призначають не завжди, а лише при проявах алергії. Також антигістамінні лікар призначає алергіку, не чекаючи появи симптоматики. Багато пацієнтів слухають провізора в аптеці та купують ліки, які лікар не призначав — для профілактики чи іншої мети.
Ні, не завжди. Антибіотик призначають дитині, якщо після 5-7 днів її стан не покращується, присутні ознаки приєднаної бактеріальної інфекції. При призначенні лікар враховує не лише анамнез та вік, а й те, які антибіотики дитина приймала раніше.
Ні, категорично не можна. При ГРВІ чи ГРЗ потрібно повністю виключити алкоголь, включаючи й ті народні рецепти, що його містять. Тепле пиво з медом, горілка з червоним перцем — такі «перевірені» рецепти можуть трохи полегшити стан відразу після прийому, але загалом тільки погіршать його. При цьому алкоголь у будь-якому вигляді нівелює дію антибіотиків.
Ні, курс препаратів розрахований на 5-7 днів, це визначає лікар. Важливо попити весь курс до кінця — так можна не тільки впоратися із захворюванням, але й не дати хвороботворним бактеріям пристосуватися до препарату.
Ні, не так. Пробіотики необов’язкові, оскільки самі собою препарати не погіршують стану мікрофлори кишечника. Набагато важливіше дотримуватися рекомендацій лікаря щодо дозування та тривалості курсу, використовувати у складанні раціону принципи здорового харчування, виключити алкоголь, жирну та копчену їжу.