Біль у спині при ГРВІ
При респіраторних вірусних інфекціях людина може відчувати безліч різних, іноді не пов’язаних між собою симптомів, — закладеність носа, головний біль, нездужання і багато інших. Одним із таких можливих симптомів є біль у спині при ГРВІ (скутість або ниючий біль).
Біль у спині, який зберігається понад кілька днів, може бути проявом серйозних захворювань. Але, якщо людина відчуває ознаки респіраторної вірусної інфекції, які супроводжуються болем у спині, тоді немає причин робити страшні висновки. До болю в спині можуть призвести навіть звичайнісінькі захворювання, включно з ГРВІ.
У цьому огляді редакція Медправди розглядає деякі причини, через які при ГРВІ болить спина. А також відповідає на запитання: що можна зробити для усунення болю і коли слід звернутися до лікаря.
Чому болить спина при ГРВІ
Біль у спині при ГРВІ може виникнути внаслідок запалення і природної імунної реакції організму на боротьбу з вірусними інфекціями. Щоб запобігти розвитку захворювань, організм використовує свої захисні сили. Під час боротьби з вірусами, що вторглися, відбувається вивільнення цитокінів, важливих білків для імунітету людини.
Американське онкологічне товариство описує роль цитокінів як «сигналів для імунної системи, щоб вона виконувала свою роботу». Цитокіни вивільняються організмом, щоб визначити місцезнаходження клітин імунної системи, призначених для боротьби з інфекціями.
Щойно цитокіни виявляють відповідні імунні клітини, вони зв’язуються з ними і спричиняють їхню активацію. Потім ці клітини прямують до інфікованих ділянок. Погане самопочуття під час ГРВІ пов’язане не з самим захворюванням, а з імунними реакціями організму, який намагається знищити вірус.
Болі, ломота в тілі та лихоманка, які людина відчуває при ГРВІ, — це ознаки боротьби організму з інфекціями. Згодом температура знижується й організм повертається до нормального стану, після чого всі болючі відчуття мають вщухнути.
Під час боротьби імунної системи з інфекціями викид цитокінів має один основний побічний ефект — запалення. Воно спричиняє набряк уражених ділянок, що призводить до здавлювання нервових закінчень і м’язів. Саме тому люди відчувають біль і нездужання, коли хворіють на ГРВІ.
Кашель і біль у спині
Одночасно із запаленням появі болю в спині може сприяти кашель. Невелике покашлювання спричиняє дискомфорт, а більш сильний кашель, особливо різкий, нападоподібний (серія послідовних важких нападів кашлю), може створювати додаткове навантаження на м’язи та зв’язки попереку.
У сукупності запалення і напруження спини, спричинене кашлем, можуть призвести до болісних відчуттів. Це відбувається не тому, що людина стикається зі специфічним захворюванням спини. Скоріше, хребет, будучи центральною частиною опорної структури і загального каркаса тіла, природним чином потрапляє під перехресний вогонь симптомів під час хвороби.
Засоби для полегшення болю в попереку під час ГРВІ
Зазвичай ГРВІ та спричинені ними болі тривають кілька днів. Щоб полегшити стан, можна скористатися такими рекомендаціями:
- прийняти знеболювальне — для зняття болю в спині більше підходять НПЗП, ніж будь-які інші знеболювальні;
- більше відпочивати — важливо спати в правильній позі і висипатися. Сон відіграє величезну роль у регуляції імунних функцій. Ці функції необхідні для одужання і зменшення запалення в організмі. Коли болить поперек під час ГРВІ, людині складно почуватися комфортно в ліжку. Але важливо розслабитися і відпочити, щоб організм міг виробити імунітет проти інфекції;
- прийняти теплу ванну — приємна тепла ванна допоможе розслабити напружені м’язи, які затерпли, що має полегшити біль у попереку;
- використовувати сухе тепло — за даними з Національної бібліотеки медицини, тепла грілка і теплове обгортання також полегшують хворобливі відчуття в спині, спричинені ГРВІ. Але слід проявляти обережність і не використовувати гарячу грілку, щоб уникнути опіків або шкірного висипу. Також не можна застосовувати теплові процедури при високій температурі;
- масаж — зменшує біль у спині при ГРВІ. Він також може побічно допомогти швидше одужати, оскільки знижує рівень кортизолу в організмі. Кортизол — це гормон стресу, який послаблює імунітет;
- пити багато води та інших рідин — вода дає змогу підтримувати вологість слизових оболонок рота, носа і горла. Ця волога допоможе позбутися мокротиння, слизу, що скупчилися, і швидше одужати від ГРВІ.
Коли слід звернутися до лікаря
Біль у спині, спричинений ГРВІ, не повинен зберігатися після одужання. Якщо після ГРВІ болить спина, або під час захворювання болючість стає особливо сильною, слід записатися на прийом до лікаря.
Біль у спині під час ГРВІ не є основним симптомом, а радше одним із багатьох проявів вірусної інфекції. Тому, якщо він стає дуже сильним або постійним, це може бути ознакою окремої проблеми або загострення вже наявного захворювання спини та/або хребта.
Поширені питання
Болючість у спині не є типовим симптомом ГРВІ, але в деяких випадках вона пов’язана з вірусними інфекціями. Наприклад, боротьба організму з вірусом і запальні процеси можуть призвести до напруження і болю в м’язах спини. Постійне напруження під час кашлю також може спричиняти больові відчуття в спині. ГРВІ можуть призводити до загального ослаблення організму, і болючість у спині може бути пов’язана з цим станом.
Кашель при ГРВІ може призвести до напруження м’язів спини, особливо якщо він продовжується тривалий час або стає сильним. Але разом із цим, грижа диска, сколіоз та інші стани хребта можуть спричиняти болючість у спині під час кашлю. Іноді біль у спині під час кашлю може виникати через проблеми в ділянці середостіння (простір між легенями), такі як запалення лімфатичних вузлів. Рефлюкс шлункової кислоти або захворювання органів травлення також можуть спричиняти больові відчуття в спині під час кашлю.
Ці болі мають різні характеристики, але іноді їх складно відрізнити один від одного. Болючість у спині при ГРВІ часто відчувається в ділянці попереку. Болі внутрішніх органів зазвичай пов’язані з конкретним органом і розташовуються у відповідній ділянці тіла. Больові відчуття в спині часто можуть супроводжуватися відчуттям напруги, скутості або болю під час руху. Болі внутрішніх органів можуть супроводжуватися іншими симптомами: нудота, блювота, зміни в сечовипусканні, болючість у животі. Тільки лікар може поставити точний діагноз, заснований на медичному обстеженні.
Для точного діагнозу необхідно пройти медичне обстеження. Але існують деякі симптоми й ознаки, які допоможуть визначити, що спричиняє болючість. Біль у легенях частіше описується як тупий, гострий або стискаючий і може посилюватися під час глибокого вдиху або видиху. Біль у спині може змінюватися під час руху або зміни положення тіла. Болі в легенях часто може супроводжувати кашель, утруднене дихання або слизові виділення з дихальних шляхів. З болями в спині може бути пов’язане відчуття оніміння, слабкості або зміна чутливості.
Якщо болить/тягне поперек, є висока температура та інші симптоми з боку сечовидільної системи (зміни в кольорі сечі, наявність крові або незвичного запаху, набряки, особливо навколо очей або в ногах), то це може бути не тільки ГРВІ, а й проблеми з нирками. Але тільки лікар може провести точну діагностику на основі медичного обстеження та аналізів.
Слід надати організму достатньо часу для відновлення. Дотримуватися постільного режиму, особливо в перші дні ГРВІ. Пити багато рідини, такої як вода, теплий чай або бульйони. Це допомагає зволожити організм і прискорити одужання. Прийняти препарати, що містять парацетамол або ібупрофен, щоб полегшити біль. Прикласти грілку або теплий компрес, що також допоможе зменшити м’язові болі. Глибоко подихати, практика глибокого дихання допоможе розслабити м’язи спини та полегшити дискомфорт. Якщо болі в спині при ГРВІ занадто сильні або тривалі, слід обов’язково проконсультуватися з лікарем. Можливо, знадобиться додаткове обстеження і лікування.