Головний біль при ГРВІ

Головний біль при ГРВІ — це поширений симптом, який може виникнути з кількох причин. Згідно з дослідженням, опублікованим на науковому порталі SpringerLink, однією з причин його виникнення є набряк носових пазух. Інші можливі причини включають: запалення, викликане боротьбою організму з вірусом, зневоднення, поганий сон або напруження під час кашлю.

У цьому огляді редакція Медправди розглядає найпоширеніші причини головного болю, що виникає при ГРВІ.

Чому болить голова при ГРВІ

Найбільш ймовірні причини включають:

  • набряк носових пазух;
  • запальний процес;
  • зневоднення;
  • втома через поганий сон;
  • напруження під час кашлю.

Нижче наведено таблицю, яка допоможе визначити, чому при ГРВІ болить голова, і яких заходів можна вжити для полегшення болю.

ПричинаХарактеристики та додаткові симптомиЗаходи, які можна вжити
Запальний процесПульсуючий, загальний головний біль. Підвищена температура, нежить, кашель.Відпочинок, вживання рідини, симптоматичні препарати.
СинуситБолючість у ділянці чола, носа, вилиць. Утруднене дихання, закладеність і виділення з носа.Вдихання пари, відпочинок, промивання носа, протизапальні препарати.
МігреньОдносторонній, пульсуючий, сильний біль. Фотофобія, нудота, блювання.Спокій, темне приміщення, прийом препаратів від мігрені.
Напруження та втомаГнітючий біль, що охоплює всю голову. Напруження шиї та плечей.Відпочинок, масаж, розслаблювальні вправи.

Далі розглянемо більш детально кожну причину болючості голови при ГРВІ.

Імунна відповідь

Дорослі люди хворіють на ГРВІ в середньому 2-3 рази на рік. Коли людина піддається впливу вірусу, її імунна система запускає ланцюжок реакцій, які призводять до запалення і набряку в носовій порожнині, пазухах і горлі.

Важливою частиною імунної відповіді на вірус є вивільнення білків, які називаються цитокінами. Вони сигналізують про те, що настав час боротися з вірусною інфекцією. Згідно з даними, опублікованими в медичному журналі Ланцет, деякі цитокіни сприяють запаленню і пов’язані з головними болями на початку ГРВІ.

Синусові головні болі

Навколоносові пазухи (синуси) або придаткові пазухи носа — це повітроносні порожнини в кістках черепа, які розташовані за щоками, носом і очима. При інфекційному ураженні слизова оболонка, що вистилає носові ходи, набрякає і виробляє багато слизу, щоб очистити їх від вірусів. По мірі накопичення слизу слизові оболонки пазух запалюються. Біль може відчуватися в ділянці чола, під очима або у верхніх зубах. Також він може посилюватися, коли людина нахиляється або прокидається вранці. Застій у пазухах також може чинити тиск на трійчастий нерв, спричиняючи болючість у ділянці обличчя.

Ефективний спосіб позбутися головного болю — зменшити набряк пазух і допомогти слизу витекти з них. Хоча це може здатися нелогічним, але підтримання вологості носових ходів — найкращий спосіб позбутися закладеності, оскільки сухість носових пазух призведе лише до подальшого подразнення.

Мігрень

Головний біль, що виникає без гострого запалення, зазвичай є мігренню. Але його легко сплутати із синусовим головним болем, оскільки вони мають однакове місце розташування, і обидва подразнюють трійчастий нерв.

Важливо! Один із способів відрізнити мігрень від синусового головного болю — звернути увагу на інші симптоми. Мігрень посилюється при впливі шуму і яскравого світла, може викликати нудоту або блювання.

Результати американського дослідження показали, що хронічні проблеми з носовими пазухами і мігрень мають складний взаємозв’язок. Іноді в людини одночасно спостерігаються два або більше захворювання (коморбідні стани), при цьому постійний тиск у пазухах призводить до мігрені, оскільки відбувається подразнення трійчастого нерва.

При наявності головних болей після ГРВІ слід уточнити у лікаря, чи можуть вони бути мігренню. Визначення виду і причини больових відчуттів необхідне для вибору правильного лікування.

Зневоднення

Головний біль — частий симптом зневоднення, при якому організм втрачає води більше, ніж отримує. Під час ГРВІ людині може бути важко випити достатню кількість рідини через подразнене і хворе горло, або їй може не хотітися їсти і пити. Навіть легке зневоднення при ГРВІ може спровокувати головний біль або посилити вже наявний, а також сприяти втомі.

Поганий сон

Симптоми ГРВІ, такі як нежить і кашель, можуть заважати спати вночі та переривати сон. Недостатній відпочинок і неякісний сон можуть сприяти виникненню головного болю напруги, мігрені або посилити вже наявні больові відчуття. Головний біль напруги спричиняє стягування або тиск з обох боків голови.

Кашель

Під час ГРВІ доводиться часто кашляти, чхати і сякатися. Ці напружуючі дії іноді призводять до раптового підвищення внутрішньочеревного тиску, що спричиняє головний біль. Хоча ці болючі прояви трапляються рідко і зазвичай спричинені раптовим підвищенням тиску, але іноді вони вказують на більш серйозні проблеми в головному мозку.

Важливо! Хоча головний біль від кашлю трапляється рідко і зазвичай спричинений раптовим підвищенням тиску, але іноді він вказує на більш серйозні захворювання головного мозку.

Лікування головного болю при ГРВІ зводиться до знеболювання та усунення застійних явищ. Часто достатньо застосування знеболювальних препаратів, деконгестантів (судинозвужувальних крапель та спреїв) і відхаркувальних засобів. Але також може допомогти збільшення споживання рідини, використання назальних промивань, вдихання пари і прикладання теплих компресів на лоб.

Чому так сильно при ГРВІ болить голова?

На виникнення головного болю під час ГРВІ може впливати кілька чинників: набряк слизової оболонки, збільшене вироблення слизу в носі, активація захисних механізмів організму, утворення токсинів унаслідок руйнування клітин вірусами, зневоднення, втома, погана якість сну й напруження під час кашлю.

У якому місці при ГРВІ болить голова?

Головний біль при ГРВІ може відчуватися в області чола, лобових скронях, біля очей, на потилиці.

Чому кажуть, що не можна терпіти головний біль при ГРВІ?

Головний біль при ГРВІ істотно погіршує якість життя людини, може спричинити втому, дратівливість і навіть дезорієнтацію, тож хворому важко зосереджуватися та виконувати звичайні щоденні завдання. Болючість і дискомфорт можуть заважати нормальному сну та відпочинку, що є важливим аспектом відновлення під час ГРВІ. Ігнорування цього симптому може призвести до того, що пацієнт проґавить початок більш серйозного стану або ускладнення.

Як зняти головний біль при ГРВІ?

Зняти головний біль при ГРВІ допомагають такі препарати як, наприклад, парацетамол та ібупрофен. Можуть допомогти компреси з теплою водою, легкий масаж у ділянці скронь або чола. Також рекомендується пити багато води. Гідратація (рясне пиття) важлива для підтримки нормального функціонування організму. Вода допомагає вимивати токсини і забезпечує правильне функціонування клітин.

Чи можна приймати Нурофен при головному болю?

Нурофен — це торгова назва ібупрофену, який є нестероїдним протизапальним препаратом (НПЗП). Ібупрофен має анальгетичну (болезаспокійливу), протизапальну та жарознижувальну дію. Його можна використовувати для зняття головного болю. Але слід дотримуватися зазначених на упаковці дозувань та інструкцій із застосування. Неправильне використання препаратів може призвести до небажаних побічних ефектів та ускладнень.

Реклама
Ущелина хребта діагностується у кожного десятого
Тиждень Spina Bifida у Великобританії був присвяче...
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Реклама
Лікування бронхіту без антибіотиків
Як вилікувати бронхіт без антибіотиківПоширені пит...
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Реклама
Як без ліків швидко та ефективно вилікувати кашель
Для лікування кашлю лікарі рекомендують пити багат...
Фахівці назвали головні причини, через які розпадаються сімейні пари
Згідно зі статистикою, середня кількість розлучень...
Реклама