ГРВІ після Ковіду
Останні дані свідчать про те, що після перенесеного Ковіду в імунній системі відбуваються зміни, які можуть підвищити ризик розвитку інших інфекційних захворювань. У цьому огляді редакція Медправди відповідає на питання: який вплив чинить COVID на імунітет і чи можна захворіти на ГРВІ після Ковіду.
Кругообіг вірусних інфекцій
Після пандемії COVID-19 багато людей стали часто хворіти на вірусні захворювання, такі як Ковід, ГРВІ та грип. Людина може одужати від однієї інфекції, але заразитися іншою.
Чи може це бути взаємопов’язано? Чи послаблює SARS-CoV-2 імунну систему, роблячи людину більш схильною до інших ГРЗ після Ковіду?
Існує безліч причин появи інфекційних захворювань. Тому не можна зробити поспішний висновок про те, що Ковід призводить до виникнення інших ГРВІ. Але накопичуються докази негативного впливу Ковіду на імунну систему здорової людини через кілька тижнів після зникнення симптомів.
Що відбувається, коли людина «підхоплює» ГРВІ
Після проникнення вірусу, що викликає ГРВІ, в організм імунна система знищує інфекцію, і людина одужує. Це відбувається внаслідок складного процесу, в якому задіяно безліч різних компонентів захисної системи.
Але міжнародні дані свідчать про те, що зміни в імунних клітинах після зараження SARS-CoV-2 можуть мати інші наслідки. Вони можуть вплинути на здатність боротися з іншими ГРВІ.
Дослідження впливу Ковіду на імунну систему
Австралійське дослідження показало, що SARS-CoV-2 змінює баланс імунних клітин протягом 24 тижнів після позбавлення від інфекції. У людей, які перенесли Ковід, змінилася відносна кількість і типи імунних клітин, порівняно зі здоровими людьми, які не були інфіковані.
В іншому дослідженні особлива увага приділялася дендритним клітинам — імунним клітинам, які часто вважаються «першою лінією захисту» організму від ГРВІ. Дослідники виявили меншу кількість цих клітин, що циркулюють в організмі після одужання від Ковіду. А ті, що залишилися, були менш здатні активувати лейкоцити, відомі як Т-клітини, які важливі для активації противірусного імунітету.
Наступні дослідження виявили різний вплив на Т-клітини та інші типи лейкоцитів, відомі як В-клітини (клітини, що беруть участь у виробленні антитіл).
Одне дослідження показало, що після зараження SARS-CoV-2 багато з цих клітин були активовані і «виснажені». Це говорить про те, що клітини не функціонують і не можуть адекватно боротися з ГРВІ після Ковіду. Іншими словами, тривала активація цих імунних клітин після перенесеної інфекції SARS-CoV-2 може вплинути на швидкий розвиток інших запальних захворювань.
В одному з досліджень було виявлено, що у людей, які одужали від Ковіду, спостерігаються зміни в різних типах В-клітин. У тому числі змінився метаболізм клітин, що може вплинути на їхнє функціонування. З огляду на те, що В-клітини відіграють найважливішу роль у виробленні антитіл, поки що невідомо, якими будуть наслідки.
Чи може це вплинути на вироблення антитіл проти вірусу SARS-CoV-2 або на здатність імунної системи виробляти антитіла проти інших ГРВІ? Дослідження в цьому напрямку тривають.
Лікування ГРВІ після Ковіду
Симптоми ГРВІ та COVID-19 можуть відчуватися однаково. До них належать закладеність носа, кашель, втома і біль у м’язах. Незалежно від того, який вірус викликає симптоми, якщо вони легкі, тоді й лікування однакове:
- пити багато рідини;
- більше відпочивати і спати;
- при високій температурі приймати жарознижувальні препарати парацетамол або ібупрофен.
У разі погіршення самопочуття слід обов’язково звернутися до лікаря. Щоб протистояти ГРВІ та іншим респіраторним вірусним інфекціям надалі, важливо зміцнювати імунну систему, а також зробити щеплення від COVID-19 і грипу.
Поширені питання
Ковід викликається вірусом SARS-CoV-2, який належить до сімейства коронавірусів. Хоча організм може розвивати імунітет після перенесеного захворювання, але це не виключає можливості зараження іншими вірусами, що викликають ГРВІ.
Симптоми ГРВІ після Ковіду включають нежить, біль у горлі, кашель, лихоманку та інші ознаки інфекції верхніх дихальних шляхів. Але ці прояви також можуть бути пов’язані з ускладненнями, викликаними самим вірусом SARS-CoV-2, або реакцією імунної системи на інфекцію. У разі виникнення нових або тривалих респіраторних симптомів після перенесеного COVID-19 рекомендується звернутися до лікаря для отримання консультації та оцінки стану.
ГРВІ та Ковід (спричинений вірусом SARS-CoV-2) мають схожі симптоми, і інколи важко відрізнити їх лише на основі клінічних проявів. Поставити точний діагноз допоможе тест на COVID-19.
У більшості людей після легкої форми Ковіду симптоми ГРВІ можуть зберігатися протягом від кількох днів до тижня. У тих, хто переніс важку форму COVID-19 або має інші фактори ризику, симптоми респіраторних вірусних інфекцій можуть тривати довше. У деяких випадках, особливо при наявності ускладнень, відновлення може зайняти кілька тижнів або навіть місяців.
Загальні симптоми ГРВІ можуть включати чхання, нежить, біль у горлі, кашель, головний біль, слабкість і лихоманку. Більшість випадків мають легку та помірну тяжкість, і люди зазвичай одужують без специфічного лікування. Ковід може проявлятися такими симптомами, як висока температура, сильний кашель, утруднене дихання, втрата нюху або смаку, біль у м’язах, втома. Він може протікати від легкої форми до важкої та спричиняти ускладнення, особливо у людей старшого віку із супутніми захворюваннями. Оскільки симптоми цих інфекцій схожі, без відповідного тестування складно визначити, що саме спричинило захворювання.