ГРВІ симптоми по днях

ГРВІ — це вірусні інфекції дихальних шляхів, від яких щорічно страждають мільйони людей різного віку, особливо в осінньо-зимовий період. Згідно даних, опублікованих на сайті Національної бібліотеки медицини, дорослі хворіють на ГРВІ приблизно 2–4 рази на рік, діти — до 6–10 разів на рік.

Вірусні інфекції проходять без специфічного лікування. Але багато людей хочуть знати, скільки днів хворіють на ГРВІ, і як довго заразна людина, щоб не наражати на ризик оточуючих. У цій статті ми докладно розповімо про стадії захворювання та ГРВІ симптоми по днях.

Симптоми

Респіраторні вірусні інфекції мають цілу низку симптомів, і ступінь їх тяжкості може змінюватись. Серед них виділяють:

 • біль в горлі;
 • кашель;
 • чхання;
 • нежить або закладений ніс;
 • головний біль;
 • підвищення температури;
 • легкі болі у м’язах;
 • загальне нездужання.

Ці симптоми аналогічні проявам інших респіраторних захворювань, але симптоми ГРВІ зазвичай відчуваються м’якше.

Як протікає ГРВІ

Згідно з даними медичного довідника MSD, тривалість ГРВІ по днях зазвичай займає близько 7–10 днів. Життєвий цикл вірусної інфекції можна поділити на кілька етапів.

Період між зараженням вірусом та появою симптомів називається інкубаційним. У цей час вірус розмножується у слизових оболонках господаря. Інкубаційний період триває від 1 до 3 днів, хоча ознаки можуть виникнути через 12 годин після зараження. На цьому етапі людина вже заразна, навіть за відсутності симптомів.

Після інкубації виділяють наступні стадії ГРВІ по днях:

 • день 1–5 — поява симптомів/пік. Цю фазу лікарі називають клінічним захворюванням. Симптоми зазвичай з’являються і досягають піку протягом наступних 3 днів і можуть супроводжуватися болем у горлі, осиплістю голосу, нежиттю, чханням, кашлем, субфебрильною температурою і загальним нездужанням. Висока температура частіше трапляється у дітей, ніж у дорослих;
 • день 6–7 — поступове зникнення проявів. Температура нормалізується, закладеність носа минає, кашель стає більш продуктивним (виділяється більше мокротиння). До 7–10 дня більшість хворих людей відчувають полегшення;
 • день 8–10 — одужання. Симптоми ГРВІ зникають, і людина більше не заразна. Але через 10 днів вона може все ще відчувати деякі залишкові симптоми, такі як слабкість або кашель. Існує навіть стан, відомий як постінфекційний або поствірусний кашель, який може тривати до 6–8 тижнів.

Специфічних лікарських засобів від ГРВІ немає. Зазвичай вірусні інфекції проходять самостійно. Люди одужують за допомогою відпочинку, вживання рідини та прийому Ібупрофену або Парацетамолу при високій температурі. Якщо через 10 днів прояви хвороби зберігаються або погіршуються, слід звернутися до лікаря для лікування можливих ускладнень.

Як лікувати ГРВІ

Оскільки ГРВІ — це вірусна інфекція, її не лікують антибіотиками. Але є деякі лікарські препарати та засоби, які допоможуть хворому відчути себе краще. Нижче наведено деякі поширені методи лікування симптомів.

Лікарські препарати, які допоможуть при симптомах ГРВІ, включають:

 • знеболюючі препарати — Ібупрофен і Парацетамол допомагають зменшити головний біль, а також знизити температуру. Але важливо дотримуватися дози, вказаної в інструкції, і не використовувати їх протягом тривалого часу. Не можна давати ацетилсаліцилову кислоту (Аспірин) дітям та підліткам, оскільки вона наражає їх на ризик розвитку небезпечного стану, відомого як синдром Рея;
 • протинабрякові засоби місцевого або перорального застосування — зменшують набряк, запалення та вироблення слизу в носових ходах, що полегшує закладеність носа;
 • протикашльові засоби — пригнічують кашльовий рефлекс та допомагають припинити кашель. Але слід бути обережними і не зловживати засобами, що пригнічують кашель, оскільки це природний механізм організму з видалення слизу;
 • відхаркувальні засоби — допомагають розріджувати слиз у дихальних шляхах, щоб його було легше відкашляти.

Важливо проконсультуватися з лікарем, перш ніж давати препарати від ГРВІ дітям до шести років, оскільки деякі з них мають потенційно небезпечні побічні ефекти.

Необхідно обов’язково перевіряти склад лікарських препаратів та розуміти їхнє дозування. Якщо хворий приймає інші препарати, слід проконсультуватися з лікарем перед використанням ліків від ГРВІ, щоб уникнути можливих лікарських взаємодій.

ГРВІ: як протікає у людей похилого віку?

У людей похилого віку інфекція протікає важче через вік, ослаблену імунну систему та наявність супутніх захворювань. Прояви більш виражені та включають високу температуру, кашель з мокротинням, задишку та загальне нездужання. У людей похилого віку є більш високий ризик розвитку ускладнень (пневмонія, сепсис або серцево-судинні проблеми).

Як довго може тривати температура при ГРВІ?

У середньому висока температура при ГРВІ може тривати 2-3 дні. Зазвичай підвищення температури пов’язане з боротьбою організму з інфекцією, оскільки воно сприяє поліпшенню імунної реакції. Але, якщо висока температура триває довше або супроводжується серйозними симптомами, такими як утруднене дихання або порушення свідомості, важливо звернутися до лікаря, оскільки це може вказувати на ускладнення.

Як закінчується ГРВІ?

ГРВІ може завершитися вирішенням симптомів та повним відновленням без будь-яких ускладнень. Тривалість та тяжкість захворювання можуть змінюватись в залежності від типу вірусу та імунітету людини. У більшості випадків симптоми ГРВІ можуть тривати від кількох днів до тижня або навіть трохи довше. Якщо ГРВІ супроводжується ускладненнями, такими як пневмонія (запалення легень) або іншими серйозними проблемами, може знадобитися більш інтенсивне лікування, включаючи антибіотики у разі приєднання бактеріальних інфекцій.

Як довго хворий заразний ГРВІ?

Людина заразна, починаючи з інкубаційного періоду (до появи ознак) і до зникнення симптомів. Хворий найбільш заразний у піковий період інфекції з 1 по 5 день. Ефективні заходи для профілактики включають дотримання правил гігієни, таких як миття рук, та ізоляцію за наявності симптомів.

ГРЗ: скільки днів?

Тривалість ГРЗ варіює залежно від типу захворювання, індивідуальних характеристик пацієнта та ефективності лікування. Прояви вірусних інфекцій починають покращуватись самостійно через 5–7 днів, і люди одужують повністю протягом 1–2 тижнів. Бактеріальні інфекції протікають складніше та вимагають лікування, яке може тривати кілька тижнів.

Реклама
Ущелина хребта діагностується у кожного десятого
Тиждень Spina Bifida у Великобританії був присвяче...
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Реклама
Лікування бронхіту без антибіотиків
Як вилікувати бронхіт без антибіотиківПоширені пит...
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Реклама
Кому не слід пити воду із лимоном
Дієтологи рекомендують починати ранок зі склянки в...
У якому віці не варто робити лазерну корекцію зору
Лазерна корекція зору, також відома як рефракційна...
Реклама