Ліки від ГРВІ
ГРВІ — це респіраторні інфекції, які викликані вірусами. Вони можуть характеризуватися різними клінічними проявами: від легких інфекцій верхніх дихальних шляхів до більш серйозних станів, що вражають нижні дихальні шляхи. Респіраторні вірусні інфекції можуть виникати цілий рік або сезонно (часто восени та взимку). У цьому огляді редакція Медправди розглядає сучасні варіанти лікування та ліки від ГРВІ, які застосовуються для дорослих.
Ліки при легких респіраторних вірусних інфекціях
Ліки при ГРВІ без температури можуть включати: анальгетики, нестероїдні протизапальні, антигістамінні, болезаспокійливі, протикашльові засоби та муколітики. Вони сприяють зменшенню симптомів та загального дискомфорту. Препарати для лікування ГРЗ у дорослих слід приймати відповідно до інструкцій на упаковці або за вказівкою лікаря.
Ліки при ГРВІ з температурою та болями в тілі (наведені нижче дози рекомендуються для дорослої людини середнього зросту та ваги):
- парацетамол — 500-650 мг кожні 4 години, не більше 4000 мг протягом 24 годин;
- ібупрофен — 400-600 мг кожні 6 годин.
Ліки при ГРЗ для полегшення закладеності носа та пазух:
- судинозвужувальні краплі та спреї;
- засоби, що містять фенілефрин;
- сольові розчини для промивання порожнини носа.
Ліки при ГРВІ для зменшення кашлю та закладеності грудної клітки: амброксол, мукалтин.
Нижче в таблиці наведено інформацію Центру з контролю та профілактики захворювань CDC щодо ліків для симптоматичної терапії. Ліки від ГРВІ для дорослих можуть полегшити симптоми, але не доведено, що вони скорочують тривалість хвороби.
Стан | Епідеміологія | Діагностика | Лікування |
ГРВІ | Третій за частотою діагноз, більшість дорослих хворіють від 2 до 4 разів на рік. Понад 200 вірусів можуть спричинити ГРВІ. | Виражені симптоми включають підвищену температуру, кашель, нежить, закладеність носа, біль у горлі, головний біль та міалгії. | Комплексне лікування ГРВІ протинабряковими препаратами (псевдоефедрин та фенілефрин) та антигістамінними препаратами першого покоління можуть забезпечити короткочасне полегшення нежитю, закладеності носа та кашлю. Для полегшення симптомів можуть бути призначені нестероїдні протизапальні препарати при ГРЗ для дорослих. Докази, що підтверджують ефективність антигістамінних препаратів (в якості монотерапії), опіоїдів, інтраназальних кортикостероїдів та промивання носа фізіологічним розчином, відсутні. |
Гострий неускладнений бронхіт | Гострий бронхіт найчастіше діагностується у дорослих пацієнтів із сильним кашлем. | Обстеження має бути зосереджене на виключенні пневмонії. Забарвлене мокротиння не вказує на бактеріальну інфекцію. У більшості випадків рентгенографія грудної клітки не показана. | Рутинне лікування неускладненого гострого бронхіту антибіотиками не рекомендується незалежно від тривалості кашлю. Варіанти симптоматичної терапії таблетками при ГРВІ включають: ліки від кашлю (кодеїн, декстрометорфан); антигістамінні препарати першого покоління (димедрол); протинабрякові ліки (фенілефрин). |
Фарингіт | Єдиним поширеним показанням до антибіотикотерапії є бета-гемолітична стрептококова інфекція групи А (СГА). Лише 5–10% випадків фарингіту у дорослих спричинено СГА. | Клінічні ознаки не дозволяють відрізнити СГА від вірусного фарингіту. Для встановлення діагнозу СГА-фарингіту необхідний експрес-тест на виявлення антигену. Посіви з горла дорослим зазвичай не рекомендуються. | Лікування антибіотиками НЕ рекомендується пацієнтам із негативними результатами тесту на СГА. При виявленні СГА терапією першої лінії є амоксицилін та пеніцилін. Все частіше зустрічається стійкість СГА до азитроміцину та кліндаміцину. |
Лікарські препарати при тяжких ГРВІ
Більшість респіраторних вірусів можуть викликати тяжкі захворювання, особливо у людей похилого віку, осіб із супутніми захворюваннями (особливо з імуносупресією), а іноді й у раніше здорових людей, а також призводити до вторинних інфекцій. У пацієнтів з тяжкими респіраторними інфекціями зазвичай спостерігається гіпоксична дихальна недостатність.
Основні положення щодо лікування ГРВІ препаратами:
- основу лікування тяжких респіраторних вірусних інфекцій становить доказова підтримуюча терапія;
- раннє лікування інгібіторами нейрамінідази, наприклад, таблетками від ГРЗ та грипу Таміфлю, пов’язане зі зниженням смертності при тяжкому грипі;
- продовжуються ефективні дослідження для перевірки різних терапевтичних засобів від грипу та ГРВІ, які використовуються як окремо, так і в комбінації.
Противірусні препарати від ГРВІ та грипу
Згідно з інформацією з довідника MSD, у деяких випадках корисні наступні противірусні ліки для лікування ГРВІ та грипу у дорослих:
- осельтамівір та занамівір — ліки проти грипу;
- рибавірин — пригнічує розмноження багатьох РНК- та ДНК-вірусів. Цей засіб розглядається для дітей і дорослих з важким імунодефіцитом та інфекцією нижніх дихальних шляхів, спричиненою РСВ;
- нірматрелвір у поєднанні з ритонавіром — після появи симптомів COVID-19 може розглядатися для запобігання прогресу захворювання до тяжкого ступеня у пацієнтів з групи високого ризику;
- ремдесивір та моноклональні антитіла — ці ліки можуть розглядатися для лікування тяжкого перебігу COVID-19.
Найбільш повно вивчені противірусні ліки для лікування грипу, які коротко розглядаються нижче. Низка інших противірусних ліків від грипу та ГРВІ проходять клінічні дослідження.
Інгібітори нейрамінідази
Найбільш широко використовуваним інгібітором нейрамінідази для лікування грипу є осельтамівір. Дані свідчать, що раннє застосування цих таблеток від грипу (протягом 2 днів після появи симптомів) пов’язане зі зниженням смертності у пацієнтів. Дані спостережень також вказують на зниження смертності від грипу A(H5N1) при своєчасному лікуванні осельтамівіром до дихальної недостатності.
Тривалість лікування цими таблетками проти грипу зазвичай становить 5 днів. Але воно продовжується до 10 днів для тяжкохворих пацієнтів з ГРДС або пневмонією, а також хворих з ослабленим імунітетом.
Балоксавір
Два дослідження, проведені серед пацієнтів з грипом, показали, що одноразова доза балоксавіру перевершувала плацебо у полегшенні симптомів. Але при монотерапії спостерігалася висока частота випадків зі зниженою чутливістю.
Проводиться подвійне сліпе РКД, в якому осельтамівір порівнюється з комбінацією осельтамівіру та балоксавіру у госпіталізованих пацієнтів. Балоксавір схвалений у США, Японії, Україні та ще більш ніж у десяти країнах.
Додаткові ліки від грипу та ГРВІ
Для профілактики грипу та ГРВІ раніше використовувався препарат римантадин. Він запобігав розвитку близько 50% інфекцій, викликаних грипом А. Але повідомлялося також про резистентність деяких штамів грипу до римантадину вже після кількох днів терапії. Тому його призначення більше не рекомендується.
На сьогоднішній день запропоновано безліч ліків, які мають імуномодулюючу дію. До препаратів від ГРВІ, що дійшли до клінічних досліджень, належать макроліди, кортикостероїди, інгібітори циклооксигенази-2, інгібітори mTOR, такі як сиролімус, статини та високі дози вітаміну С. Але перед тим, як їх приймати, важливо проконсультуватися з лікарем, щоб вибрати найбільш підходящі ліки для лікування ГРВІ та грипу у дорослих і уникнути ускладнень.
Антибактеріальна терапія
При респіраторних вірусних інфекціях можуть спостерігатися коінфекції бактеріальними збудниками. Згідно з даними ресурсу для лікарів Medscape, на додачу до засобів від ГРВІ пацієнтам може бути показана антибактеріальна терапія при наступних захворюваннях:
- стрептококовий фарингіт групи А;
- бактеріальний синусит;
- епіглоттит;
- кашлюк;
- дифтерія.
Антибіотики не призначають пацієнтам із нежиттю, ларингітом або іншими формами ГРВІ за відсутності приєднаної бактеріальної інфекції. Розумне використання антибактеріальних препаратів при ГРВІ для дорослих запобігає побічним ефектам та лікарській стійкості.
Поширені питання
Зменшити температуру та полегшити біль допоможуть парацетамол або ібупрофен. Ліки, що містять вітамін С і цинк, можуть бути корисними для підтримки імунітету, але їх ефективність є предметом суперечок. Таблетки при ГРВІ з муколітичною та відхаркувальною дією допомагають при симптомах кашлю.
Звузити судини в носі та зменшити його закладеність допомагають препарати, що містять псевдоефедрин або оксиметазолін. Але вони не рекомендуються для тривалого застосування. Можна також використовувати фізіологічний розчин або назальні краплі та спреї з морською водою для промивання носа. Використання зволожувача повітря у приміщенні допоможе зменшити сухість слизових оболонок та полегшити дихання.
Парацетамол має жарознижувальний та знеболюючий ефект, що може полегшити симптоми (головний біль, біль у м’язах та суглобах). Тому його можна приймати проти ГРВІ та грипу, навіть якщо немає підвищеної температури. Але важливо дотримуватись дозування, вказаного на упаковці, або рекомендації лікаря. Не слід перевищувати максимальну допустиму добову дозу, оскільки це шкідливо для здоров’я.
Вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. ГРВІ лікування препаратами зазвичай включає симптоматичну терапію, наприклад, прийом рідини, спокій, застосування жарознижувальних ліків. При підозрі на бактеріальну інфекцію необхідно звернутися до лікаря для отримання відповідного діагнозу ГРЗ та лікування препаратами, можливо, включаючи антибіотики.
Римантадин раніше використовувався в якості препарату для профілактики та лікування грипу та ГРВІ, зокрема грипу A типу H1N1 та H3N2. Він відноситься до класу противірусних ліків, його дія полягає у запобіганні проникненню вірусу в клітини та його розмноження. Але варто зазначити, що ефективність римантадину може бути обмежена, і більшість штамів грипу стали стійкими до цих ліків.