Лікування ГРВІ в домашніх умовах

Лікування ГРВІ в домашніх умовах цілком можливе і найчастіше призводить до потрібного результату, тільки не потрібно налаштовуватися на те, що все відбудеться за один день. Вірус атакує тоді, коли людина найменше цього очікує: робочі плани, навчання, подорож — все раптом відходить на другий план, тоді як на перший виходить погане самопочуття.
Симптоми ГРВІ
Щоб розпочати лікування ГРВІ вдома, потрібно розуміти, з чим доведеться боротися. Отже, найчастіше вірус дасть себе знати такими симптомами:
- чхання;
- сльозогінність очей;
- першіння в горлі;
- підвищення температури (від 37,5 до 39 градусів);
- ломота у тілі;
- сонливість тощо.
Пацієнт може скаржитися на головний біль і загальну слабкість, постійне бажання лягти, а також на те, що йому заважають яскраве світло і гучний звук.
Як лікувати ГРВІ в домашніх умовах — промивання, полоскання та інші методики
Перше, з чого можна почати — це прості промивання носопролига та полоскання горла сольовими розчинами. Якщо йдеться про дорослого пацієнта, то промивати ніс потрібно від трьох до шести разів на день, а за необхідності можна частіше. Для дітей існують різні аптечні спреї — вони зручні у використанні, проте останніми роками з’явилися і спеціальні пристрої, в які можна залити розчин.
Полоскати горло можна так званою морською водою — на одну склянку теплої води додають по чайній ложці соди й солі та капають одну-дві краплі йоду. Ще добре зарекомендували себе відвари ромашки, арніки (по столовій ложці квіток на 0,5 літра води, готувати на водяній бані близько пів години).
Полоскання рекомендовано робити кожні півтори години. Дитину теж можна навчити полоскати горло, перетворивши це на гру — зазвичай, навіть дворічний малюк здатний потримати розчин у горлі, побулькавши ним, а потім виплюнути. Важливо, щоб процедура проводилася під контролем дорослого, бо в іншому випадку вона може бути небезпечною для дітей.
Якщо у пацієнта ГРВІ, лікування в домашніх умовах включає тепле пиття. У хід йдуть трав’яні чаї, звичайний чорний чай з лимоном, ягідні компоти та морси — все, що допоможе впоратися з поганим самопочуттям. Заморожені ягоди можна просто залити окропом, а потім трохи потовкти — такий напій дасть максимум вітамінів, полегшить стан. Протягом дня рекомендовано випивати близько 2 літрів рідини, причому дуже важливо, щоб напої були теплими. Холодне або гаряче питво погіршуватиме ситуацію, дратуватиме і без того напружене горло, а іноді викликатиме нові болючі відчуття. Виключити на час лікування ГРЗ у домашніх умовах варто каву та міцні чаї (як чорний, так і зелений), газовані напої (як солодкі, так і звичайну воду).
Для посилення ефекту теплого питва в нього можна додавати корінь імбиру: натерти очищений корінь і додати в чай із медом, малиновий чай або просто зробити імбирний напій з невеликим шматочком вершкового масла — це смачно, корисно, а на додаток пом’якшує гортань.
Інгаляції при ГРВІ
Найчастіше на стадії захворювання рекомендовані парові інгаляції. Їхня суть проста — дихати гарячою парою, причому найчастіше у складах використовуються ефірні олії — евкаліпта та ялівцю, чайного дерева та гвоздики. Використовувати їх треба небагато — буквально кількох крапель вистачить на об’єм води до 0,5 літра. Є спеціальні прилади — інгалятори, але іноді можна спорудити таку конструкцію вдома за допомогою термоса, невеликої каструльки тощо. Бути обережними мають батьки із маленькими дітьми — опік від неправильно зробленої інгаляції принесе ще більше дискомфорту, а у випадку із малечею до трьох років парові інгаляції мають чіткі протипоказання.
Якщо у пацієнта ГРЗ. лікування вдома може потребувати й небулайзерів, ось тільки склади для них краще обговорити з лікарем. Добре зарекомендували себе такі інгаляції з мінеральною водою «Боржомі», відварами трав, фізрозчином. Вони добре допомагають при нежиті, загальної закладеності носопролига.
Харчування, режим сну та неспання та інші моменти — як лікувати ГРВІ вдома
Одна з найважливіших умов, коли ми лікуємо ГРВІ вдома, — це режим дня пацієнта. Сон та повноцінний відпочинок ведуть до одужання, а це означає, що краще влаштувати постільний режим та максимально скоротити активність. Робота або навчання в такому стані все одно не принесуть плодів, а от організм, який втомлюватиметься, призведе до знесиленого стану. Найкраще лягати спати не пізніше 22 години, а вставати при цьому не раніше 8 ранку. Дитину можна вкласти в ліжко і створити можливість перебувати там майже весь час хоча б два-три дні.
Їжа при ГРВІ або ГРЗ має бути легкою та корисною. Варто на якийсь час прибрати з раціону смажені та жирні страви, а ось пісне м’ясо, риба, легкі супи вітаються. Також корисні й салати із сезонних овочів, не екзотичні фрукти, квашені овочі (особливо в осінньо-зимовий період).
Примушувати пацієнта є через силу — не найрозумніше рішення. Поради бабусь «їж, бо не буде сил на одужання» — відлуння минулого століття, їх краще не брати до уваги. Як лікувати ГРВІ в домашніх умовах? Їсти рівно стільки, скільки хочеться, щоб організм акумулював сили на боротьбу з вірусом, а не витрачав їх на перетравлення їжі.
Якщо говорити про те, як лікувати ГРЗ у домашніх умовах із залученням народних рецептів, то тут можна використовувати:
- сік чорної редьки з додаванням меду (у великій редьці зробити зверху конусоподібний виріз та налити туди ложку меду);
- відвар калини з медом чи цукром;
- чай з малиновим варенням (або просто ложка варення, залита половиною склянки окропу);
- такий же напій із чорної смородини, перекрученої влітку з цукром.
Під час хвороби потрібне свіже повітря. Якщо пацієнт може вийти на прогулянку, варто це робити хоча б 2 рази на день по 30 хвилин. При цьому квартира повинна провітрюватися, а краще, щоб вікно було відкрито в режимі провітрювання цілодобово.
Заборонені прийоми для лікування ГРВІ вдома
Існує так званий стоп-лист — методики та засоби, які не можна застосовувати. Тут на першому місці збивання температури, адже саме її підвищення — один із дієвих способів, якими організм бореться з вірусами та інфекціями. Так, у переважній більшості випадків рекомендують збивати температуру, що перевищує +38°С у дітей та +38,5°С у дорослих, проте якщо пацієнт погано переносить такий стан, можна почати збивати температуру й за нижчих показників.
Інші заборонені дії:
- застосування алкоголю, оцту для обтирання — особливо критично для дітей;
- горілка з перцем, горілка з медом як напій — призводить до додаткової інтоксикації та не допомагає організму подолати вірус;
- заборона на душ або ванну — токсини виділяються з потом, а значить, душ тільки прискорить одужання, а ось гаряча ванна і справді протипоказана, тільки тепла;
- закривання всіх вікон і штучний підігрів приміщення тепловентилятором або обігрівачем — при ознобі краще тепло одягтися або лягти в ліжко, а ось повітря в кімнаті має бути на рівні 18-19 градусів.
ГРВІ чи ГРЗ відмінно подається домашньому лікуванню, якщо не ускладнюється бактеріальними інфекціями. Відштовхуватися в такому випадку потрібно тільки від стану пацієнта. Якщо хворіє дитина, необхідно передбачити можливість звернення до лікаря при погіршенні стану.
Поширені питання
Так, у переважній більшості випадків можна. Як вилікувати ГРВІ в домашніх умовах? Дотримуватись балансу сну, активності (дуже невеликої) та додаткового відпочинку, уникати перегріву та переохолодження, налагодити правильне харчування (легке, збалансоване) та багато пити. Зазвичай, вистачає 5-7 днів, щоб подолати вірус.
Це питання особливо гостро стоїть, коли на ГРВІ хворіє маленька дитина. Не рекомендується збивати температуру до 38 градусів, оскільки в такий спосіб організм бореться із вірусом. «Дитячий» поріг — +38,1°С, але батьки повинні бути уважними до стану дитини. Загалом тенденція така: якщо пацієнт добре переносить підйом температури (немає слабкості, сильного ознобу чи інших симптомів), можна підвищувати дозволений поріг.
Жоден із таких рецептів при ГРВІ не рекомендовано. Організм, який зазнає навантаження від вірусу та супутніх йому симптомів, отримає ще один удар — інтоксикацію від алкогольного «лікування». Так само протипоказані розтирання з горілкою, спиртом та оцтом.
Так, на початку захворювання, коли ніс закладений і нічим дихати, можна робити парові інгаляції з ефірними оліями, відварами трав. Трохи пізніше, на 3-4 день, можна підключити інгаляції з небулайзером — вони допоможуть доставити потрібні речовини до верхніх дихальних шляхів.
Так, можна і треба. Токсини виводяться через пори разом із потом, тому важливо своєчасно очищати шкіру. Теплий душ майже завжди приносить полегшення, а ванна дозволяє розслабитись. Єдина заборона щодо цього питання стосується гарячої води — вона лише посилить навантаження на всі органи та системи.