Противірусні препарати при ГРВІ

ГРВІ — це респіраторні вірусні інфекції, які є основною причиною захворюваності людей різного віку. На відміну від великого арсеналу антибіотиків для лікування бактеріальних інфекцій, існує дуже мало схвалених противірусних препаратів при ГРВІ.

На сьогоднішній день розроблено кілька противірусних засобів. Деякі з них проходять клінічні випробування, інші знаходяться на різних стадіях доклінічної розробки. Але переважна більшість препаратів ще не схвалена для клінічного використання. У цьому огляді редакція Медправди розглядає основні види збудників ГРВІ та актуальні противірусні препарати для боротьби з ними.

Респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ)

РСВ — одна з основних причин бронхіоліту у дітей, пневмонії у недоношених новонароджених та дітей з факторами ризику, такими як захворювання серця або легень. Інфекції RSV також були виявлені у дорослих, людей похилого віку та осіб з ослабленим імунітетом, які піддаються більш високому ризику.

Існує єдиний варіант запобігання важким ГРВІ, викликаним RSV, — це терапія на основі палівізумабу (Synagis). Палівізумаб є моноклональним антитілом проти білка F РСВ і рекомендується як для профілактики, так і для лікування немовлят з групи високого ризику та ускладнень, пов’язаних з РСВ.

За даними медичного ресурсу Medscape, більшість терапевтичних підходів включають використання противірусного препарату від ГРВІ Рибавирина. Він схвалений в якості єдиного варіанту лікування RSV та інших інфекцій, викликаних РНК- і ДНК-вірусами.

Вірус парагрипу людини (hPIV)

Наприкінці XX століття у 30% госпіталізованих дітей ГРВІ були пов’язані з вірусом парагрипу I-III типів. Інфекції hPIV найчастіше вражають верхні дихальні шляхи (наприклад, викликають застуду). Але зустрічаються також ІНДП на основі hPIV, які викликають тяжкі захворювання, такі як бронхопневмонія та бронхіоліт.

Схвалених противірусних при ГРВІ, викликаних вірусом парагрипу, немає. Лікування складається переважно з підтримуючої терапії.

Метапневмовірус людини (hMPV)

У 2001 році ван де Хуген виявив новий респіраторний вірус, що викликає симптоми ГРВІ, подібні до RSV. Назва метапневмовірус людини (hMPV) була заснована на її біологічних властивостях.

Виявлено, що противірусний препарат від ГРВІ Рибавірин пригнічує розмноження серотипів 1 і 2 hMPV. Нещодавнє дослідження виявило цікаву активність проти ентеровірусів та метапневмовірусів з використанням TriplatinNC, який блокує проникнення вірусу. Інше дослідження показало, що препарат Інгавірин здатний знижувати розмноження вірусу hMPV через 24 години після зараження. Але випробування цих препаратів ще продовжуються.

Вірус грипу

Відомо три віруси грипу, заразних для людини: A, B та C, які були основною причиною кількох пандемій у новітній історії людства. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), наразі доступні ефективні та безпечні вакцини для профілактики грипу, але їхня специфічність обмежена через різноманітність та генетичну мінливість штамів. Тому вакцини часто неактивні щодо певного циркулюючого підтипу або стають неефективними через деякий час.

Альтернативні противірусні засоби запобігають проникненню та злиттю вірусів грипу. В Україні зареєстровано три схвалені противірусні препарати проти грипу: осельтамівір (Таміфлю), занамівір (Реленца) та балоксавір (Ксофлуза).

Нижче в таблиці наведено противірусні препарати при ГРВІ, рекомендовані для лікування та хіміопрофілактики грипу. Дані взяті з офіційного сайту Центру контролю та профілактики захворювань CDC.

[table id=11 /]

Амантадин, який раніше вважався корисним противірусним від ГРВІ, викликаним вірусом грипу, виявився неефективним проти вірусів грипу B. Штами віруса грипу А також стали стійкими до адамантанів, тому ці препарати більше не використовують для лікування.

Коронавірус людини (HCoV)

Коронавіруси легко мутують і можуть створювати нові генетичні комбінації, коли два різні штами одночасно заражають одну і ту ж клітину. Коронавіруси, що вражають людину, поділяються на дві основні групи: I — альфакоронавіруси, II — бетакоронавіруси. Віруси HCoV-229E та HCoV-NL63 (з групи I), а також HCoV-OC43 та HCoV-HKU1 (з групи II) є збудниками ГРВІ (наприклад, застуди). Але вони також були пов’язані з пневмонією у дітей, пацієнтів з пригніченим імунітетом і людей похилого віку, викликаючи серйозні клінічні стани і навіть смерть.

Спеціальної лікарської терапії для боротьби з цим сімейством вірусів немає. В даний час кілька противірусних препаратів від ГРВІ пройшли випробування в якості можливих кандидатів для лікування коронавірусних інфекцій.

Тяжкий гострий респіраторний синдром, викликаний коронавірусом-2 (SARS-CoV-2)

У грудні 2019 року в м. Ухань (Китай) з’явився новий коронавірус, який призвів до мільйонів смертей по всьому світу. 11 березня 2020 року ВООЗ оголосила про початок пандемії, спричиненої Covid-19 (офіційна назва захворювання, спричиненого SARS-CoV-2). Після мільйонів підтверджених випадків та смертей вона стала однією з найгірших пандемій в історії людства.

Згідно з даними Журналу клінічних досліджень, в даний час противірусними препаратами при ГРВІ, схваленими для боротьби з Covid-19, є ремдесивір (Ковіфор) та Молнупіравір. Деякі препарати були протестовані з перспективними результатами і проходять подальші випробування.

Аденовірус людини (HAdV)

Аденовіруси (HAdV) є дуже поширеною причиною ГРВІ у людей різного віку. Понад 50 серотипів аденовірусу можуть викликати інфекції у людини.

В даний час немає спеціального противірусного препарату, схваленого для лікування аденовірусу. Клінічне лікування аденовірусних інфекцій ґрунтується на підтримуючій терапії.

Були розроблені багатообіцяючі препарати проти ГРВІ, які показали ефективність від деяких серотипів аденовірусу. Але дослідження щодо їхньої користі та побічних ефектів ще тривають.

Риновірус

Риновірус людини — найпоширеніша причина легких ГРВІ, наприклад, застуди. Але іноді цей підклас вірусів викликає тяжкі випадки ІНДП: бронхіоліт, пневмонію та загострення хронічних захворювань легень.

За результатами клінічних досліджень Вапендавір та Рупінтрівір проявили противірусну активність щодо риновірусу. Але через побічні ефекти жоден з них не був схвалений або рекомендований для лікування.

На даний момент для лікування ГРВІ розроблено кілька противірусних препаратів, але вони ще мають пройти клінічні випробування, щоб довести ефективність на людях. Існуючі методи противірусної терапії також стикаються з проблемами лікарської стійкості та побічних ефектів. Тому розробка нових ліків та комбінованих методів лікування ГРВІ триває.

Чи потрібно пити противірусні при ГРВІ?

Найчастіше ГРВІ викликаються вірусами, від яких специфічного противірусного лікування немає. Деякі противірусні препарати можуть призначати при грипі людям із хронічними захворюваннями. Ухвалення рішення про застосування противірусних засобів найкраще довірити лікарю, який оцінює клінічну картину та фактори ризику.

Яке противірусне краще при ГРВІ?

ГРВІ викликаються різними вірусами, тому єдиного кращого противірусного препарату немає. Противірусні засоби, що використовуються при грипі, включають осельтамівір (Таміфлю), занамівір (Реленца) та балоксавір (Ксофлуза). Вони допомагають скоротити тривалість захворювання, якщо їх приймають на ранній стадії.

Чи можна вилікувати грип без противірусних препаратів?

Лікування грипу можливе без противірусних препаратів. Воно спрямоване на полегшення симптомів та підтримання організму під час боротьби з інфекцією. Спокій та достатній сон допомагають організму відновитись. Регулярне пиття важливе для запобігання зневодненню. Прийом жарознижувальних препаратів (парацетамол, ібупрофен та ін.) сприяє зниженню високої температури. Використання зволожувача повітря допоможе зволожити суху слизову оболонку та полегшити дихання.

Чи можна одночасно приймати антибіотики та противірусні?

При одночасній наявності бактеріальної та вірусної інфекції лікар може призначити обидва типи препаратів. Але такі випадки потребують індивідуального підходу, самолікування не рекомендується. Неправильне використання антибіотиків при ГРВІ може призвести до резистентності бактерій, а також до виникнення побічних ефектів.

Чим небезпечні противірусні препарати?

Противірусні препарати можуть бути ефективними для лікування деяких ГРВІ, але, як і будь-які лікарські засоби, мають певні ризики. Загальні потенційні загрози, пов’язані з їх використанням, включають побічні ефекти, алергічні реакції, токсичність для органів, резистентність до препарату.

Реклама
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Для усунення паралічу будуть проводити трансплантацію клітин
Вперше у світі польські хірурги у співпраці з вчен...
Реклама
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Чи можна померти від ГРВІ
У більшості випадків ГРВІ не становлять небезпеки ...
Реклама
На капустяній дієті можна за тиждень схуднути на 6 кг
На капустяній дієті можна за тиждень схуднути на 6...
Вітамін D зміцнює імунітет, але не захищає від COVID-19: лікарі
Вітамін D відіграє важливу роль у підтримці імуніт...
Реклама