Температурний хвіст при ГРВІ

Температурний хвіст при ГРВІ — стан після хвороби, при якому у пацієнта зберігається температура вище 37 градусів. Відомо, що в більшості випадків нормальним показником температури вважається 36,6 градуса, а ось підвищена трохи температура (від 37 до 37,9 градуса) вважається лише слідом, залишеним вірусною інфекцією. Виявлятись такий хвіст може по-різному — все залежить від того, як протікала вірусна інфекція, як з нею справлявся імунітет тощо.

Саме собою це явище не виглядає загрозливим для організму. У кожному конкретному випадку необхідно спостерігати за станом пацієнта та створювати умови, щоб самопочуття стабілізувалося. Температурний хвіст може бути від кількох годин до кількох днів (зазвичай, не більше трьох). Таку температуру також називають субфебрильною, а саме явище субфебрилітетом.

Найчастіше зустрічається температурний хвіст після ГРВІ у дитини до 12 років. Це пов’язано з особливостями дитячого організму: системи саморегуляції ще не сформовані, ще й система терморегуляції не остаточно розвинена — це проявляються тим, що кровоносні судини не можуть швидко реагувати на зміни в організмі.

Фізіологічні прояви

ГРВІ поділяють на три основні стадії:

  • перша — альтерація, період, коли вірус впроваджується в епітеліальні клітини й потім розвивається там;
  • друга — ексудація, коли хвороба досягає свого піка;
  • третя — проліферативна, заключна, коли відбувається відновлення всіх пошкоджених клітин та структур.

Саме під час третьої стадії з’являється температурний хвіст при ГРВІ, який лікарі ще називають фізіологічною субфебрильною лихоманкою. Сам собою стан не повинен викликати тривог, оскільки не є небезпечним для здоров’я. Однак якщо температурний хвіст є, то важливо продовжити щадний режим для пацієнта — не поспішати активно рухатися, скасувати фізнавантаження тощо.

Якщо субфебрильна температура зберігається понад 3-5 днів, слід звернутися по допомогу до лікаря. Особливо це стосується маленьких пацієнтів — дітей до 10 років. Така тривалість вимагає уваги, оскільки ослаблений вірусом організм міг зазнати повторної атаки ззовні. Можливо знадобиться додаткова діагностика для призначення адекватного лікування.

Лікарі призначають:
флавовір ФЛАВОВІР – Лікування та профілактика грипу та ГРВІ. Пряма противірусна дія. Дозволений від народження. Дiзнатися більше

Фізичні прояви та відчуття пацієнта при температурному хвості

У ситуації, коли пацієнт після ГРВІ має субфебрилітет, можливі різні фізичні його прояви. Зокрема, найчастіше йдеться про озноб, але не тільки:

  • часами є сильна слабкість (пацієнт дуже швидко втомлюється, його кидає у піт);
  • знижений апетит, причому це стосується не лише їжі, але навіть не хочеться пити;
  • постійно хочеться спати, навіть після тривалого відпочинку відновлення сил немає.

Загалом симптоми можна умовно розділити на дві групи — ті, які не вимагають посиленої уваги з боку лікарів, та інші, при яких важливо піти до лікаря, щоб не пропустити початку нового захворювання. До другої групи належать:

  • задишка;
  • кашель з мокротинням (як жовтим, так і зеленим);
  • запаморочення та непритомність;
  • порушення в роботі кишківника (діарея, запори) та сечового міхура;
  • больові відчуття (у грудях, спині тощо).

Все це важливо, оскільки температурний хвіст після ГРВІ може виявитися набагато серйознішою проблемою — зокрема, такий стан може бути проявом аутоімунних захворювань, туберкульоза тощо.

Чи потрібно лікувати температурний хвіст після ГРВІ

Сам собою поствірусний субфебрилітет лікування не потребує. Разом із тим, вживання чаїв від застуди, у складі яких є не тільки парацетамол, але й фенілефрин, сприятиме швидкому полегшенню стану пацієнта та дозволено для використання при температурі вище за 37 градусів. Водночас можна організувати пацієнтові режим, який сприятиме одужанню:

  • фізичний та емоційний спокій;
  • повноцінне харчування (прийом їжі розбити на 4-5 разів на добу, забезпечити баланс білкової, вуглеводної їжі, ввести до раціону до 400-500 грамів овочів та фруктів на день);
  • питний режим — чай з лимоном, інші вітамінізовані напої, вода;
  • відсутність перегрівів та переохолоджень;
  • режим сну та активного часу, прогулянки на свіжому повітрі (до 30 хвилин);
  • прийом полівітамінів, рекомендованих лікарем.

Зазвичай, температурний хвіст після ГРВІ у дитини або дорослої при дотриманні всіх вищезгаданих умов зникає за 3-5 днів.

Поширені питання

Чи небезпечний температурний хвіст після ГРВІ?

Найчастіше безпечний, стан покращується протягом 3-5 днів. Однак варто уважно ставитися до стану пацієнта, а при найменших погіршеннях звернутися до лікаря.

Яка температура характерна для хвоста після хвороби?

Температура, яка називається субфебрильною, знаходиться в межах між 37,1 та 37,9 градуса. Така температура не передбачає прийому жарознижувальних препаратів, але це й не заборонено у випадках, коли пацієнт погано переносить цей хворобливий стан.

Хто більше схильний до температурного хвоста — дорослі чи діти?

Найчастіше температурний хвіст після ГРВІ з’являється у дітей віком до 10-12 років. Це пов’язано з особливостями розвитку дитячого організму.

Чи потрібен постільний режим, якщо є температурний хвіст після ГРВІ?

Ні, лежати в ліжку не потрібно, а ось налагодити збалансований режим дуже бажано. Якщо пацієнт може, то йому рекомендовані прогулянки на свіжому повітрі тривалістю до 30 хвилин. Також важливо правильно харчуватися та пити достатню кількість рідини.

Чи може температурний хвіст стати початком серйозної хвороби?

У деяких випадках субфебрилітет вказує на серйозні аутоімунні захворювання, туберкульоз тощо. Якщо стан пацієнта не покращується, варто звернутися до лікаря та пройти додаткове обстеження.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Дієта при гастриті
Переваги дієти при гастритіЯк дієта допомагає впор...
Препарати при синуситі
Як правильно підібрати ліки при синуситіЛіки проти...
Реклама
Реклама