Кір

Кір

Кір – антропонозне вірусне захворювання, яке супроводжується високою температурою, кашлем, нежиттю, кон’юнктивітом, ураженням слизових оболонок ротової порожнини та специфічним шкірним висипом. Збудником інфекції є вірус кору, який має високий рівень контагіозності (заразності).

Хвороба може мати серйозні ускладнення, особливо у немовлят і людей похилого віку, такі як коровий енцефаліт, втрата зору та слуху, стеноз гортані, пневмонія, гепатит. Останнім часом щороку від кору помирає понад 100 тисяч людей, більшість із них – діти до 5 років. Захиститись від хвороби можна за допомогою вакцинації.

Причини виникнення

Захворювання на кір викликає дуже заразний РНК-вірус морбілівірус (Morbillivirus), який зустрічається тільки у людей. Тому зараження завжди здійснюється від хворої людини.

Інфекція поширюється такими шляхами:

  • повітряно-крапельним – при розмові, кашлі, чханні;
  • трансплацентарним та вертикальним – від матерів дітям при вагітності, пологах або годуванні груддю.

Інкубаційний період після зараження становить 6-21 день. Хвора людина заразна приблизно за 4 дні до появи висипів та ще 4 дні від початку висипань. Найвищим ризик зараження є безпосередньо перед появою висипу.

Кір висококонтагіозне захворювання. Контагіозність становить до 90%. Заражаються практично всі, хто мав контакт із хворою людиною. І майже всі заражені хворіють. Але якщо людина щеплена або перехворіла раніше, у неї виробляється стійкий імунітет, і вона не захворіє повторно.

Клінічні симптоми

Інфекція починає виявляти себе через 7-14 днів після зараження і протікає в декілька етапів. На кожній стадії ознаки захворювання відрізняються. Але можна виділити основні найпоширеніші симптоми кору:

  • висока температура;
  • слабкість;
  • гавкаючий кашель;
  • нежить;
  • кон’юнктивіт;
  • хвороблива чутливість очей до світла;
  • висипання у вигляді білих точок у роті;
  • висипи на шкірі, які починаються на обличчі і потім поширюються вниз по тілу.

Висипання мають плямисто-папульозний характер, діаметр папул становить від 10 мм. Висипи місцями зливаються в суцільну пляму з фестончастими краями. У деяких випадках можуть спостерігатися крововиливи (петехії). Як виглядають висипи при корі, показано на фото.

Діагностика

Діагноз зазвичай ставиться лікарем на підставі симптомів. Для підтвердження хвороби можуть бути призначені лабораторні аналізи на виявлення РНК вірусу та існування антитіл:

  • серологічні тести – перевірка крові на наявність антитіл до вірусу кору;
  • ПЛР-аналіз – виявлення вірусу в мазках із носоглотки.

Якщо хворий має ускладнення з боку дихальних шляхів, тоді за показаннями призначається рентген органів грудної клітки, ЕКГ, коагулограма. Якщо є зміни з боку нервової системи, то проводиться люмбальна пункція.

Також за показаннями проводяться консультації отоларинголога, офтальмолога, невропатолога та кардіолога. В залежності від того, яка клінічна картина, та які ускладнення виникли у хворого.

Стадії розвитку та перебіг хвороби

Кір характеризується трифазним перебігом. Типові шкірні висипи з’являються тільки в другій фазі захворювання. Розглянемо, як проявляється інфекція на кожній із стадій.

  • Катаральний період. Початкова стадія у дітей у перші 3-5 днів нагадує застуду – висока температура, почервоніння очей (кон’юнктивіт), кашель та нежить. Також на цьому етапі може спостерігатися хвороблива чутливість очей до світла. Початкова стадія у дорослих, крім застудних симптомів, характеризується слабкістю, головним болем, порушеннями сну. Першою ознакою корової інфекції є плями Бєльського-Філатова-Копліка. Це дрібні висипання білого кольору на слизовій оболонці ротової порожнини, схожі на вапняний наліт, які зникають через 2-3 дні.
  • Стадія формування висипів. Через 3-7 днів після перших симптомів розвиваються типові рожево-коричнево-червоні висипи на шкірі. Висипка зазвичай починається на обличчі, за вухами, далі поширюється по всьому тілу. Висипання при кору продовжуються протягом 4-7 днів і супроводжуються високою температурою до 40 °C.
  • Стадія реконвалесценції. При поступовому спаді температури на 5-7 день хвороби класичний перебіг корової інфекції добігає кінця. Відбувається процес загоєння, зникають червоно-коричневі шкірні висипи, а на шкірі утворюються дрібні лусочки. Після того, як людина перехворіла на кір, у неї виробляється імунітет до цього захворювання на все життя.

До якого лікаря звертатися

При підозрі на кір необхідно терміново звернутися за медичною допомогою, але не відвідувати поліклініку, а викликати сімейного лікаря, педіатра чи терапевта додому.

Як лікувати

Швидкого лікування та ліків від вірусу кору не існує. Тому терапія переважно спрямована на полегшення симптомів. У гострій стадії хворі повинні залишатися в ліжку, показаний спокій та рясне пиття.

Як лікується корова інфекція? В залежності від симптомів застосовуються такі препарати, які допоможуть пацієнтові відчути себе краще:

  • жарознижуючі знеболювальні засоби Парацетамол, Ібупрофен – при болях або високій температурі;
  • вітамін А, Ретинол – для запобігання ураженню очей;
  • відхаркувальні препарати, муколітики – при сильному кашлі;
  • розчин із засобом Деласкін – для зменшення свербіння;
  • антибактеріальні краплі Левоміцетин, Альбуцид – при кон’юнктивіті.

Бактеріальні ускладнення, такі як вушні інфекції або пневмонія, лікують антибіотиками Амоксицилін, Азитроміцин, Цефазолін. У тяжких випадках використовуються кортикостероїди Преднізолон та препарати інтерферону Інтерферон альфа-2b.

Якщо у хворого виникли судоми, призначається дегідратаційна терапія препаратами Манітол, Фуросемід, а також протисудомні засоби Фенобарбітал. Якщо виник набряк головного мозку, обов’язково проводиться оксигенотерапія.

Домашні засоби

Деякі домашні засоби допоможуть полегшити симптоми, що спричиняють подразнення. Для промивання очей при хворобі можна використовувати содовий розчин або міцний чай. Рот можна полоскати чаєм, содо-сольовим розчином, настоєм ромашки або використовувати для приготування розчину Хлоргексидин, Фурацилін.

Ускладнення

Після хвороби можуть виникнути серйозні наслідки, пов’язані з роботою ЦНС, дихальною системою та травним трактом: енцефаліт, менінгіт, втрата зору та слуху, гепатит, бронхіт, пневмонія, отит, діарея.

Гострий коровий енцефаліт зустрічається у 1 з 1000 хворих на кір. Від 10% до 20% постраждалих від нього вмирають. У 20-30% випадків виникають незворотні серйозні наслідки, такі як розумова відсталість або параліч.

Підгострий склерозуючий паненцефаліт виникає через 6-8 років після зараження на кір. Захворювання починається з психологічних та інтелектуальних змін та закінчується втратою всіх функцій мозку. Це пізнє ускладнення вражає 4-11 пацієнтів із 100 000 хворих на кір. Маленькі діти піддаються значно вищому ризику: 20-60 пацієнтів на 100 000 хворих.

Особливі ситуації

Діти

Заражену дитину необхідно ізолювати від інших дітей, їй показаний постільний режим та абсолютний спокій. При високій температурі призначаються жарознижувальні препарати Ібупрофен, Парацетамол. Щоб не допустити зневоднення організму, необхідно обов’язково дотримуватися питного режиму. Так як у дитини з’являється хвороблива чутливість до світла, вікна слід завісити шторами, а ввечері користуватися нічником. Крім застосування ліків для усунення симптомів, необхідно провітрювати кімнату та проводити вологе прибирання двічі на день.

Лікування в стаціонарі при корі показано рідко, тільки тоді, коли хвороба супроводжується тяжким перебігом. Якщо в дітей були ускладнення з боку нервової системи, серця, нирок, очей, після одужання вони підлягають диспансерному спостереженню у відповідних фахівців.

Вагітні та мами, які годують грудьми

Кір особливо важко переноситься вагітними жінками, тому що імунна система в цей період працює не так ефективно. Захворювання часто викликає ускладнення при вагітності у матерів та їхніх дітей. Ризик випадків зараження дитини під час пологів становить 25%. Також існує велика ймовірність викиднів та мертвонародження.

Якщо у вагітної або жінки, що годує, відсутній імунітет від кору, їй рекомендується ввести внутрішньовенно імуноглобуліни IgG протягом 2-6 днів після інфікування. Антитіла допоможуть знешкодити вірус та захистити її від розвитку захворювання.

Якщо інфікування відбулося за 10 днів до пологів, то народженій дитині рекомендується ввести імуноглобуліни (внутрішньом’язово) протягом перших 5 днів життя. Також, профілактична доза імуноглобулінів бажана для дітей до 1 року у разі інфікування кором їхніх матерів.

Люди похилого віку

Лікування кору у дорослих та літніх людей є симптоматичним. Воно передбачає попередження розвитку ускладнень та полегшення стану хворого. Лікар орієнтується на симптоми та визначає заходи щодо їх усунення. Усі препарати призначаються з урахуванням вікових змін та існуючих хронічних захворювань.

Поширення

Кір поширений по всьому світу. У деяких країнах Африки та Азії вона потрапляє до десятки найпоширеніших інфекційних захворювань. Багато випадків у період епідемій закінчуються смертельним наслідком через низький рівень надання медичної допомоги.

У 2017 році кількість хворих на кір різко зросла по всьому світу. Внаслідок недостатньої вакцинації спалахи відзначалися у всіх країнах. У 2017 році ВООЗ виявила 6,7 мільйона заражень та 110 тисяч смертей, пов’язаних із кором. У 2018 році у світі від кору загинуло близько 140 тисяч людей.

Профілактика

Найкращий спосіб, як не захворіти та запобігти коровій інфекції – це вакцинація. Для цього робиться щеплення від кору, краснухи та паротиту комбінованою вакциною.

Хворі з ослабленим імунітетом, вагітні жінки та діти віком до 6 місяців схильні до підвищеного ризику захворіти на кір з ускладненнями.

Для профілактики цих категорій може бути призначене введення імуноглобуліну IgG протягом 2-6 днів після зараження, що захистить їх від захворювання.

Дітей, які контактували з хворим на кір і не отримували імуноглобулін, ізолюють з 7 по 18 день. Якщо вони отримали імуноглобулін, то мають бути ізольовані з 7 до 21 дня з моменту контакту. Хворого ізолюють на 5 днів від початку висипів. Якщо розвинулося ускладнення у вигляді пневмонії, тоді хворого необхідно ізолювати на 10 днів.

Вакцинація

Для захисту від кору, епідемічного паротиту та краснухи використовуються комбіновані вакцини КПК Пріорікс (Priorix) та М-М-Р II (M-M-R II).

Дітям вакцину КПК вводять двома дозами. Роблять перше щеплення у віці 1 року, а друге – у 6 років. Після другої дози зберігається гарантований тривалий захист на 20-25 років, інколи до кінця життя.

Коли вакцина від кору потрапляє до організму, клітини імунної системи розпізнають проникнення збудника. Але оскільки це модифікований, слабкий патоген, імунна система може впоратися з ним. Таким чином, імунні клітини людського організму вчаться розпізнавати вірус та захищатися від нього.

Після щеплення проти кору може виникнути реакція навколо місця уколу, яка проявляється почервонінням, набряклістю та хворобливістю. Загальні симптоми, такі як підвищення температури, головний біль і ломота в тілі, також можливі, але вони проходять через кілька днів. Так званий кір від щеплення зустрічається приблизно у 5-15% щеплених. Він протікає легко і безпечний для оточуючих.

Основні положення

  • Кір – гостра вірусна інфекція з високою контагіозністю, що передається повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової.
  • Основним симптомом захворювання є типовий шкірний висип, який складається з папул і великих плям, схильних до злиття.
  • Можливі небезпечні ускладнення хвороби, включаючи енцефаліт, який може призвести до смерті або незворотного пошкодження головного мозку.
  • Останнім часом кір є причиною понад 100 тисяч випадків смерті у світі щорічно, переважно це діти віком до 5 років.
  • Ліків від корового вірусу немає. Зупинити поширення хвороби допоможе вчасна вакцинація.

Лікарі призначають

Реклама
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Реклама
Бактеріальний синусит
Бактеріальний синусит — симптоми, причини та факто...
Хронічний гастрит
Класифікація хронічного гастриту за формами, видам...
Реклама
Вітамін D допоможе при лікуванні важкої форми раку шкіри: відкриття
Меланома — це вид раку, який розвивається з клітин...
Консервовані помідори містять більше лікопіну, ніж свіжі
Багато людей уникають заморожених продуктів, вважа...
Реклама