Молочниця при вагітності
Вагінальний мікоз (молочниця) під час вагітності — це інфекція, спричинена грибками роду Candida. Вона розвивається на тлі зміни гормонального балансу жінки. Це викликає зміну pH піхви та її слизової оболонки. Такий стан порушує природну бактеріальну флору репродуктивних органів та сприяє розмноженню грибків Candida.
Медправда спробувала з’ясувати, чим небезпечна молочниця під час вагітності та як запобігти її появі.
Чому виникає молочниця при вагітності
Дріжджоподібні грибки роду Candida у невеликій кількості присутні в організмі людини, особливо на шкірі, слизових оболонках рота, кишківника та статевих органів. Вони не викликають проблем, поки їх зростання контролюється імунною системою та корисною мікрофлорою організму.
Однак під час вагітності в організмі жінки відбувається перебудова гормонального тла для розвитку плода. Це призводить до зміни мікрофлори піхви та створює не тільки сприятливе середовище для росту грибків Candida, але й для подальших рецидивів.
Гормон естроген (сприяє зростанню матки та плаценти) порушує цілісність епітеліальних клітин піхви проти таких збудників, як Candida, і при цьому збільшує вироблення цукру у піхві, що сприяє зростанню дріжджоподібних грибків. А прогестерон (важливий для підтримки вагітності) пригнічує здатність нейтрофілів боротися з Candida.
Молочниця при вагітності проявляється характерними симптомами: свербінням та печінням у ділянці статевих органів, а також білими, сирного типу виділеннями з піхви. Також можуть виникнути почервоніння та набряк статевих губ, відчуття сухості у піхві. Деякі пацієнтки відчувають хворобливий тиск на сечовий міхур та дискомфорт під час статевого акту.
Симптоми молочниці під час вагітності
- Свербіж та печіння в інтимній зоні;
- білі, густі та в’язкі, сирного типу виділення з піхви;
- набряклість та почервоніння статевих губ;
- біль при сечовипусканні та/або статевому акті.
Молочниця у вагітних розвивається поступово та проходить кілька стадій. Кожна з них характеризується певною вираженістю симптомів та ступенем поширення грибкової інфекції.
Як розвивається молочниця при вагітності
Початкова | Невелика сверблячка або печіння в області вульви, незначні білі виділення з піхви | Інфекція безпечна | Місцеві протигрибкові препарати |
Середня | Посилені білі виділення сирного типу; біль при сечовипусканні; посилення сверблячки та печіння | Інфекція може поширитися на інші області слизової оболонки та погіршити запальний процес | Місцеві або пероральні протигрибкові препарати |
Тяжка | Рясні сирні виділення; сильний свербіж, печіння; почервоніння та набряклість слизових оболонок | Загроза передчасних пологів Ризик передачі інфекції дитині | Комплексне лікування з використанням безпечних для плоду препаратів |
Хронічна | Симптоми менш виражені, можуть періодично зникати й з'являтися | Зниження місцевого імунітету | Тривале та комплексне лікування включає імуномодулятори |
Часто діагностують молочницю на ранніх термінах вагітності. У цей період жіночий організм активно продукує гормони, що порушує їхній звичний баланс. В результаті природний захисний бар’єр слабшає, та організм стає сприйнятливішим до інфекцій.
Молочниця при вагітності в 1-му триместрі не несе особливої загрози для матері та дитини. Однак запалення, викликане цим грибковим захворюванням, підвищує ймовірність викидня, особливо якщо інфекція зачіпає внутрішні тканини та органи. При серйозних формах кандидозу, у поєднанні з іншими інфекціями, зростає ризик розвитку ускладнень. Це може викликати передчасні пологи до 37 тижня вагітності та стати причиною недостатньої ваги немовляти.
Молочниця при вагітності у 2-му триместрі хоч і становить певні ризики для здоров’я матері та плода, вони набагато менші, ніж у першому триместрі. У цей період загроза викидня менша. Але можливий розвиток запальних процесів, які можуть спровокувати передчасні пологи у жінки, що загрожує підвищеним ризиком розвитку кровотечі та інфікування.
Молочниця при вагітності у 3-му триместрі може бути особливо небезпечною за відсутності лікування. Вона може викликати запалення слизових оболонок піхви та шийки матки, що ускладнює пологи та сприяє травмам пологових шляхів. Крім того, під час пологів грибок Candida може передатися дитині та викликати оральний кандидоз (молочницю порожнини рота), пелюшковий дерматит або навіть ураження шкіри та слизових оболонок. І хоча, згідно зі статистикою, лише у 2% випадках новонародженим передається інфекція, вона може бути небезпечною для дітей зі слабким імунітетом.
- Найчастіше вагінальний кандидоз спостерігається у третьому триместрі вагітності. У цей період поширеність молочниці становить 68,09%, тоді як у 2-му триместрі вагітності — 21,28%, а у першому триместрі вагітності — всього 10,63%.
Незалежно від того, чи носить молочниця при вагітності на ранніх термінах первинний або рецидивний характер, при появі симптомів необхідно звернутися до гінеколога.
- Вагінальний мікоз можна сплутати з іншими інфекціями, які передаються переважно статевим шляхом, такими як бактеріальний вагіноз та хламідіоз. Тому діагноз має ставити лише лікар.
Для діагностики грибкової інфекції фахівець візьме зразки мазка для сівби, що дозволить визначити точний вид збудника та його чутливість до препаратів. Ґрунтуючись на лабораторному аналізі, лікар підбере ефективне та безпечне лікування для вагітної жінки.
Як лікувати молочницю при вагітності
Для того, щоб позбавитися хвороботворних мікроорганізмів і вилікувати вагінальний мікоз, не нашкодивши при цьому плоду, необхідно дотримуватися порад лікаря. Самолікування, особливо у перші три місяці вагітності, може бути небезпечним для майбутньої дитини.
Лікування молочниці при вагітності в 1-му триместрі
Лікування захворювання в цей період (з 1-го по 14-й тиждень) вимагає обережного підходу, бо деякі ліки можуть бути небезпечними для плода. Безпечними вважаються препарати місцевого застосування — вагінальні креми й свічки, у складі яких є такі діючи речовини, як клотримазол або ністатин.
Слід уникати самостійного призначення пероральних протигрибкових препаратів, які містять флуконазол.
Лікування молочниці при вагітності у 2-му триместрі
Лікування молочниці у вагітних у цей період (з 14-го по 27-й тиждень) також потребує обережності, але вибір препаратів стає дещо ширшим. Лікар може рекомендувати такі місцеві препарати у вигляді вагінальних свічок або кремів, як клотримазол, пімафуцин або ністатин.
Системні антимікотики, такі як флуконазол, у другому триместрі, як і першому, не призначають. Їхня безпека для плода не підтверджена.
Лікування молочниці при вагітності у 3-му триместрі
У цей період вагітності (з 27-го по 40-й тиждень) лікарі призначають місцеві препарати, які не викликають побічних ефектів. Як правило, гінекологи рекомендують використовувати свічки від молочниці при вагітності у 3-му триместрі: пімафуцин, клотримазол, ністатин. Вони пригнічують розмноження дріжджових грибків, що допомагає одужати.
За даними Американської асоціації вагітних, щоб позбавитися інфекції та відчути полегшення, може знадобитися 10–14 днів. Після того, як свербіж та печіння пройдуть, можна використовувати порошок ністатин, щоб запобігти повторному рецидиву.
Якщо молочницю не лікувати, то вона може спричинити запалення слизових оболонок та підвищити ймовірність розвитку інших інфекцій, таких як бактеріальний вагіноз. Крім того, вагінальний кандидоз може поширитись на інші органи, що ускладнить процес одужання.
Щоб уникнути можливих ускладнень, а також появи молочниці у вагітних лікарі рекомендують дотримуватися наступних правил профілактики.
- Слідкуйте за гігієною інтимних місць;
- уникайте тісного одягу;
- носіть спідню білизну із натуральних тканин;
- не зловживайте прийманням антибіотиків.
Поширені питання
Так, завагітніти при молочниці можна. Вона не впливає на здатність до зачаття, оскільки не торкається овуляції або інших процесів, необхідних для настання вагітності. Однак варто враховувати наступні моменти.
• Симптоми молочниці, такі як свербіж, печіння та хворобливі відчуття, можуть ускладнювати статеві контакти, що може вплинути на можливість зачаття.
• Кандидоз може передаватися статевим шляхом. І якщо у партнера розвинуться аналогічні симптоми, такі як свербіж і печіння в галузі геніталій, це може викликати почуття дискомфорту під час статевого акту.
Рекомендується вилікувати молочницю до зачаття, щоб уникнути можливих ускладнень під час вагітності.
Молочниця при вагітності може виявлятися більш вираженими симптомами, ніж зазвичай, через гормональні зміни та зниження імунітету, що сприяє зростанню грибків роду Candida. Основні симптоми, такі як свербіж, печіння в ділянці вульви, густі білі виділення сирної консистенції, можуть викликати дискомфорт. З появою таких симптомів слід звернутися до гінеколога, який підбере лікування.
Ні, не можна. Ознаками вагітності є: затримка менструації, нудота та блювання, підвищена чутливість грудей, слабкість. Молочниця в цей період може розвинутись на тлі гормональної перебудови організму.
При підозрі на вагітність слід зробити тест та звернутися до гінеколога. За підтвердження діагнозу «вагінальний кандидоз» він призначить необхідне лікування.
Домашні засоби проти вагінального кандидозу допоможуть полегшити симптоми, але не замінять призначеної лікарем терапії. Існує кілька безпечних методів, які можна додатково застосовувати до основного лікування, але після узгодження з гінекологом.
Кокосова олія має натуральні протигрибкові властивості. Можна наносити її на уражені ділянки для зменшення сверблячки та запалення.
Відвари лікувальних трав. Ромашка має протизапальні та заспокійливі властивості, а календула — протигрибкові та антисептичні. Можна використовувати відвари цих трав для зовнішніх промивань для зняття сверблячки та подразнення.
Содові ванни можуть допомогти нейтралізувати кислотність і полегшити симптоми. Додати 1-2 ст. л. соди в теплу воду і приймайте ванни 10–15 хв.
Відмовтеся від спринцювання. Вони можуть порушити природний баланс мікрофлори та посилити симптоми молочниці.
Правильне харчування допоможе зміцнити імунну систему, знизити ризик розмноження грибків роду Candida та, відповідно, прояви молочниці у вагітних. Для цього необхідно ввести до раціону наступні продукти.
Пробіотики (кефір, натуральний йогурт, квашена капуста) сприяють підтримці здорової мікрофлори в організмі, що допомагає боротися із надмірним зростанням грибків.
Часник має природні протигрибкові властивості, тому його можна включати в раціон для боротьби з молочницею.
Овочі та фрукти багаті на клітковину, яка очищає кишківник і підтримує його здоров’я, що зміцнює імунітет.
Горіхи та насіння містять корисні жири та мікроелементи, необхідні для імунітету.
Білок (пісне м’ясо птиці та риби жирних сортів) є важливим для імунної системи, а також для загального здоров’я.
Важливо виключити з раціону продукти, що спричиняють зростання грибків: солодощі, випічку, каву, молочні продукти. Також слід стежити за правильною гідратацією організму, що дає змогу виводити з організму токсини.