Молочниця у дітей на геніталіях
Table of Contents
Генітальний кандидоз, чи молочниця у дітей на геніталіях, — це грибкова інфекція, викликана грибами роду Candida. Найчастіше вона проявляється у вигляді білих виділень на слизових геніталіях і супроводжується почуттям сверблячки та печіння. Медправда з’ясувала, чим небезпечна молочниця у дітей на геніталіях і як лікувати її.
Причини появи молочниці у дітей на геніталіях
Причиною розвитку генітального кандидозу у дітей є ослаблення імунітету та зміна мікрофлори, що призводить до зростання грибів роду Candida. Найчастіше до цього захворювання схильні дівчатка у віці від восьми до 14 років, у яких аж до статевого дозрівання недостатній рівень естрогену в крові. При цьому шкіра всередині та навколо піхви може бути тонкою, ніжною та легко піддаватися роздратуванню. Також анатомічно близьке розташування піхви та ануса підвищує ризик можливого інфікування та подальшої появи молочниці.
У хлопчиків генітальний кандидоз може розвинутись через недостатню гігієну інтимної зони.
За даними сайту WebMD, близько 25% випадків генітального кандидозу у дітей мають інфекційну причину.
Фактори ризику розвитку молочниці у дітей на геніталіях
- Тривале приймання антибіотиків;
- неправильна гігієна інтимної зони;
- використання неправильно підібраних засобів гігієни;
- синтетичний одяг, що обтягує;
- хронічні захворювання, такі як діабет.
Генітальний кандидоз проявляється характерними ознаками. Але чим молодша дитина, тим важче розпізнати молочницю. Маля може не казати про симптоми, особливо якщо вони йому не доставляють особливого дискомфорту. Старші діти можуть соромитися говорити про свої недуги з дорослими. Тому необхідно проявити такт та самостійно обстежити дитину.
Молочниця у дітей на геніталіях: симптоми
Почервоніння та подразнення в області головки статевого члена та крайньої плоті; набряк крайньої плоті або головки статевого члена | Почервоніння та подразнення в області вульви та навколо піхви; набряк вульви та навколишніх тканин |
Белый налет на головке полового члена | Білі або сирні виділення з піхви |
Неприятный запах в области половых органов | Біль чи дискомфорт у сфері геніталій |
Молочниця у дітей на геніталіях: чим лікувати
Діагностувати молочницю у дітей на геніталіях може лише лікар. Він огляне зовнішній вигляд зовнішніх статевих органів дитини та за необхідності візьме мазок з уражених ділянок тканини для мікробіологічного дослідження.
При легкій течії генітального кандидозу лікар може рекомендувати місцеві протигрибкові препарати із вмістом клотримазолу або ністатину. Такі засоби у вигляді кремів чи мазей наносять на уражені ділянки тіла для придушення грибка Candida та зменшення симптомів подразнення.
Також полегшити свербіж допоможуть ванни з оцтом чи харчовою содою. Посадіть на 15 хв дитини в неглибоку ванну з теплою водою, попередньо додавши до неї ½ склянки оцту або 1-2 ст. л. харчової соди. Процедуру можна проводити залежно від стану малюка, але не більше двох разів на день. У міру зменшення симптомів можна скоротити приймання ванн до одного разу на тиждень.
При тяжкому перебігу генітального кандидозу у дітей використовують системні протигрибкові препарати, такі як флуконазол. Вони допомагають придушити гриби Candida та покращити самопочуття хворого.
Чи призначають антибіотики дітям із генітальним кандидозом? Ні. Такі препарати призначені для боротьби з бактеріями, а не грибами роду Candida, які викликають молочницю у дітей на геніталіях. Після антибіотиків мікрофлора може погіршитися, що дозволить грибкам активно розмножуватися.
Для профілактики генітального кандидозу у дітей важливо дотримуватися простих, але ефективних заходів.
- Регулярне підмивання теплою водою без використання агресивних мильних засобів допомагає підтримувати природний баланс мікрофлори.
- Нижня бавовняна білизна добре вбирає вологу і дозволяє шкірі дихати, що знижує ймовірність створення вологого середовища, сприятливого для росту грибків.
- Збалансоване харчування з достатньою кількістю пробіотиків (наприклад, йогурт, кефір) підтримує нормальну мікрофлору кишківника та знижує ймовірність розвитку кандидозу.
- Приймати антибіотики слід лише за показаннями лікаря. Надмірне використання антибіотиків може зруйнувати корисну мікрофлору організму та сприяти зростанню грибків.
- Здоровий спосіб життя допомагає зміцнити імунітет, який зможе самостійно боротися із патогенами, у тому числі з грибками.
Поширені питання
Генітальний кандидоз у дітей, якщо його не лікувати, може перейти у хронічну форму. Це може призвести до погіршення якості життя дитини через частий дискомфорт та сверблячку в галузі геніталій.
У важких випадках кандидоз може поширюватися на сусідні ділянки шкіри, наприклад, пахвинну область, сідниці або навіть живіт. Крім цього, генітальний кандидоз може сприяти розвитку вторинної бактеріальної інфекції, що може призвести до запалення та нагноєння.
У поодиноких випадках, якщо кандидоз вражає уретру, можуть виникнути труднощі при сечовипусканні, що супроводжується болем або печінням.
Тому при перших симптомах молочниці у дітей на геніталіях слід звернутися до лікаря. Він призначить необхідне лікування, яке допоможе уникнути розвитку ускладнень та прискорити процес одужання.
За підозри молочниці у дітей на геніталіях необхідно звернутися до педіатра. Він проведе первинний огляд, призначить аналізи та за необхідності направить до вузького фахівця: дерматолога, дитячого гінеколога (уролога) або інфекціоніста.
Якщо у дитини, крім кандидозу, є проблеми зі шкірою (наприклад, попрілості або висипання), дерматолог підбере правильне лікування.
Якщо інфекція сильно виражена або потрібне специфічне лікування статевих органів, то дівчаткам необхідний огляд дитячого гінеколога, а хлопчикам — уролога.
Якщо інфекція поширилася чи спостерігаються ознаки системного кандидозу, необхідно консультація інфекціоніста.
Безсимптомний генітальний кандидоз можливий у дітей із міцним імунітетом, який пригнічує грибки роду Candida, особливо на ранній стадії розвитку та інфекції. Однак під впливом факторів ризику (стрес, хвороба, зниження імунітету) хвороба може перейти в активну стадію з появою характерних симптомів (свербіж, подразнення, виділення).
Крім того, весь цей час дитина залишається контагіозною, оскільки грибок може передаватися через предмети гігієни, рушники або при прямому контакті з навколишніми. Тому при перших симптомах погіршення самопочуття слід звернутися до лікаря, який діагностує хворобу та призначить лікування.
Відсутність лікування активізує зростання грибків Candida, що посилює прояв симптомів: свербіж та печіння в ділянці геніталій, білі, сирного типу виділення з піхви або головки пеніса. Згодом геніальний кандидоз може вразити внутрішні органи, що загрожує госпіталізацією та можливими ускладненнями.
При генітальному кандидозі, або молочниці у дітей на геніталіях, важливо враховувати раціон, щоб знизити ймовірність розмноження грибків роду Candida. Вони харчуються вуглеводами, особливо простими цукрами, тому деякі продукти слід обмежити або виключити на час лікування.
Що не можна їсти при молочниці
• Солодощі (цукерки, шоколад) та десерти (печиво, торти);
• білу здобу (булочки, пиріжки);
• макаронні вироби з білого борошна;
• крупи з високим глікемічним індексом, такі як манка;
• молочні продукти із лактозою;
• продукти, що містять дріжджі.
Що можна їсти при молочниці
• Овочі з низьким вмістом вуглеводів (огірки, кабачки, капуста, броколі, шпинат);
• зелень (петрушка, кріп);
• продукти з пробіотиками (кефір, натуральні йогурти);
• ферментовані продукти (квашена капуста);
• пісне м’ясо (курка, індичка);
• крупи з низьким глікемічним індексом (гречка);
• фрукти з низьким вмістом цукру (зелені яблука, груші, ягоди).
Зміни у харчуванні допоможуть контролювати рівень грибків Candida та прискорять одужання.