Молочниця у дітей

Кандидоз, або молочниця, у дітей — це інфекція, яку викликають дріжджоподібні грибки роду Candida. Вона може вразити різні частини тіла, включаючи шкіру, слизові оболонки органів та травну систему. Ось чому так важливо вчасно розпізнати прояви кандидозу та призначити терапію. Медправда розповідає, чим небезпечне це захворювання та як лікувати молочницю у дітей.

Чим небезпечна дитяча молочниця

У невеликій кількості грибки роду Candida присутні в організмі — на шкірі, слизових оболонках шлунка, рота, горла, геніталій — і не завдають шкоди. Однак їх зростання може активізуватися на тлі ослаблення імунітету та провокаційних факторів розвитку. Так, тривале приймання антибіотиків, кортикостероїдів або інших препаратів сприяє розмноженню грибків Candida. А харчування із високим вмістом цукру збільшує ризик розвитку грибкової інфекції.

Чинники ризику розвитку молочниці у дітей

  • Тривале приймання антибіотиків;
  • хронічні захворювання, такі як цукровий діабет;
  • зловживання випічкою та солодощами;
  • недостатня інтимна гігієна.

Симптоми кандидозу можуть відрізнятися залежно від того, яку частину тіла уразила інфекція.

Види молочниці у дітей

Вид захворювання
Причини розвитку
Симптоми
Кандидоз ротової порожниниОслаблений імунітет, приймання антибіотиківБілі плями на язику, внутрішній стороні щік, небі, яснах
Генітальний кандидозНосіння тісного, синтетичного одягуСвербіж та печіння в області геніталій, білі виділення сирного типу
Кандидоз нігтів (оніхомікоз)Травми нігтьової пластини, часте миття рукПочервоніння, набряк, болючість навколо нігтів, можливе потовщення або зміна кольору нігтя
Системний кандидозХронічні захворювання, тривале приймання імунодепресантівВисока температура, слабкість, симптоми, пов'язані з ураженням різних органів
Кандидоз куточків ротаЗвичка облизувати губи, авітаміноз організмуПочервоніння, тріщини та хворобливі ділянки у куточках рота

Найбільш поширеними симптомами цієї грибкової інфекції є почервоніння та висипання на шкірі. Також можуть спостерігатися підвищене потовиділення, свербіж та сухість шкіри, діарея, метеоризм, біль у животі та нудота.

Крім видимих змін на шкірі та слизових оболонках, дитяча молочниця може проявлятися стомлюваністю, слабкістю, дратівливістю та порушеннями сну.

Розвиток кандидозу у дітей проходить через кілька стадій, починаючи від поверхневої форми до інвазивної. Кожна стадія характеризується певними симптомами та ступенем ураження організму.

Стадії розвитку молочниці у дітей

Стадія молочниці
Особливості розвитку
Симптоми
ПочатковаАктивне зростання грибків Candida на поверхні шкіри та слизовихБілий наліт у роті;
почервоніння, свербіж та подразнення шкіри;
поява невеликих тріщин
ПоступальнаУражені ділянки стають більшимиСимптоми більш виражені
ГлибокаГрибок проникає в глибші шари шкіри або слизових оболонокЗапалені ділянки стають більш болючими;
може з'явитися температура
ІнвазивнаГрибок проникає в кров і вражає внутрішні органиЛихоманка, проблеми з диханням, болі в животі

Перехід кандидозу до інвазивної форми зазвичай починається з локалізованої інфекції, наприклад, молочниці у роті або кандидозного дерматиту. Ослаблений імунітет не може боротися з грибками, які проникають у кров і викликають системні інфекції.

Важливо: згідно з дослідженням Національного центру біотехнологічної інформації (NCBI), у 441 дитини було виявлено інвазивний кандидоз. З них 84 пацієнти померли. 6 (7%) дітей загинули безпосередньо через активний інвазивний кандидоз, 34 (40%) дитини — від основного захворювання, течію якого посилив інвазивний кандидоз, 2 (2%) пацієнта — через іншу інфекцію, що супроводжувала інвазивний кандидоз.

Дослідження показує, що лише 9% смертей були безпосередньо пов’язані з молочницею у тяжкій стадії, а 91% — з іншими причинами. Однак кандидоз часто посилює перебіг хронічних захворювань. Тому слід якомога раніше виявити молочницю у дітей та призначити необхідну терапію.

Лікування молочниці у дітей

Поверхневий кандидоз може виявлятися симптомами, які характерні для інших бактеріальних чи вірусних інфекцій, екзем, дерматитів. Тому для встановлення правильного діагнозу слід звернутися до лікаря, бажано — дерматолога. Він огляне дитину та візьме мазок з осередку поразки: рота, шкіри чи області геніталій. Подальше дослідження мазка під мікроскопом дозволить ідентифікувати вид гриба Candida та визначити його чутливість до протигрибкових препаратів.

Інвазивний кандидоз важче діагностувати, оскільки інфекція, поширюючись у всьому організмі, викликає різноманітні симптоми. У таких випадках можуть бути призначені додаткові аналізи.

  • Посів крові;
  • молекулярні методи, такі як полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР);
  • тести на виявлення антигенів грибків (наприклад, β-D-глюкан);
  • біопсія тканин внутрішніх органів;
  • ультразвукове дослідження (УЗД) при ураженні внутрішніх органів.

Рання та правильна діагностика кандидозу дозволяє призначити ефективне лікування, яке залежить від форми захворювання та тяжкості його перебігу.

При легкій формі молочниці у дітей можна використовувати домашні засоби, такі як содовий розчин (1 ч. л на склянку теплої кип’яченої води) для протирання запалених ділянок. Содовий розчин створює лужне середовище, несприятливе для розмноження грибка, що сприяє одужанню.

Також можна використовувати протигрибкові засоби місцевої дії у вигляді кремів мазей, такі як ністатин та міконазол. Їх наносять на уражені ділянки шкіри або слизової оболонки для придушення грибків роду Candida та зменшення таких симптомів, як свербіж та подразнення.

У разі інвазивного кандидозу може виникнути необхідність застосування пероральних протигрибкових препаратів, таких як флуконазол.

Важливо: Американське товариство інфекційних захворювань (IDSA) оновило свої рекомендації щодо лікування кандидозних інфекцій. Згідно з ними, для лікування кандидозу краще використовувати препарати, які містять таку діючу речовину, як ехінокандин, а не флуконазол. Це пояснюється тим, що ехінокандини вбивають, а чи не пригнічують ці патогени. Флуконазол вказаний як альтернативний засіб.

При молочниці у дітей лікування передбачає як приймання медикаментів, так і зміцнення імунітету. Для цього необхідно дотримуватись правильного харчування, вести активний спосіб життя, висипатись. Також з метою профілактики кандидозу необхідно уникати надмірної вологості, виключити з раціону солодощі та здобу, які сприяють росту грибків роду Candida, а також стежити за інтимною гігієною. Всі ці заходи дозволять уникнути дитячої молочниці або полегшити її перебіг.

Поширені питання

Як довго триватиме молочниця у дітей?

При правильному та своєчасному лікуванні молочниця може пройти за 7–14 днів. У деяких випадках покращення може настати вже через кілька днів після початку лікування.

Однак у тяжкіших випадках кандидозу або при ослабленому імунітеті дитини інфекція може затягтися і вимагати тривалішої терапії. Важливо продовжувати лікування стільки часу, скільки рекомендував лікар, навіть якщо симптоми покращилися, щоб уникнути рецидиву інфекції.

Як виглядає молочниця у дітей?

Молочниця найчастіше проявляється у вигляді кремово-білуватих нальотів на слизових оболонках: язиці, горлі, геніталіях. Консистенція нальотів нагадує кисле молоко. Вони можуть виявлятися як поодинокі плями, так і зливатися.

Діти старшого віку можуть скаржитися на симптоми сверблячки та печіння. За відсутності лікування мікоз ротової порожнини може поширитися на частини травного тракту (стравохід, кишківник), що призведе до зниження ваги.

Якими ускладненнями небезпечна молочниця у дітей?

Кандидоз, якщо його не лікувати, може перейти в інвазивну форму. В результаті грибкова інфекція може вразити внутрішні органи та спричинити розвиток важких ускладнень.

Можливі ускладнення інвазивного кандидозу

• Сепсис;
• кандидозний ендокардит (ураження клапанів серця);
• кандидозний нефрит (ураження нирок);
кандидозний менінгіт (запалення оболонок мозку);
• кандидоз печінки та селезінки;
• кандидозний ендофтальміт (запалення внутрішніх структур ока);
• тромбоемболія (затикання судин).

Інвазивний кандидоз, особливо у дітей зі слабким імунітетом та хронічними захворюваннями, може призвести до смерті. Щоб цього уникнути, слід за перших симптомів молочниці у дитини звернутися до лікаря, який призначить необхідне лікування.

Чи можна лише за допомогою домашніх засобів вилікувати молочницю у дітей?

Домашні засоби допоможуть полегшити симптоми молочниці, такі як свербіж та подразнення шкіри, проте вони не замінять медикаментозного лікування. Тільки протигрибкові препарати, які призначить лікар, допоможуть придушити грибки роду Candida і домогтися одужання.

У якому віці найчастіше виникає молочниця у дітей?

Найчастіше молочницю діагностують у немовлят, віком до пів року. Це пов’язано з тим, що у немовлят ще слабкий імунітет, а слизові оболонки вразливіші до інфекцій. Вони можуть розвинутися у ротовій порожнині або в області геніталій.

Діти до двох років також схильні до молочниці, оскільки вони продовжують носити підгузки, що може сприяти розвитку кандидозу в області геніталій.

У дітей віком від двох років молочниця зустрічається рідше. Як правило, вона характерна для дітей з ослабленим імунітетом, діабетом або тих, хто довго приймає антибіотики.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Дієта при гастриті
Переваги дієти при гастритіЯк дієта допомагає впор...
Препарати при синуситі
Як правильно підібрати ліки при синуситіЛіки проти...
Реклама
Реклама