Молочниця у новонароджених
Кандидоз, або молочниця, у новонароджених — це інфекція, спричинена грибами роду Candida, найчастіше Candida albicans. Вона може виявлятися у вигляді білого нальоту на слизовій оболонці рота (на язиці, яснах, внутрішній стороні щік), геніталій або між складками шкіри. Медправда розповідає, чим небезпечна молочниця у немовлят і як її лікувати.
Чому розвивається молочниця у новонароджених
Молочниця у новонароджених, яка спричинена грибами роду Candida, розвивається з низки причин. Першою є ще слабка імунна система, яка може боротися з інфекціями, зокрема і грибковими. Крім цього, молочницю у немовлят можуть викликати інші причини. Ось деякі з них.
- Якщо у матері є вагінальний кандидоз, то дитина могла заразитися ним під час проходження через родові шляхи. Якщо у матері — кандидоз пипок або молочних залоз, грибок може передаватися дитині під час годування груддю.
- Якщо новонароджена або мати, що годує, приймає антибіотики, це може призвести до порушення балансу мікрофлори, що сприяє росту грибів Candida.
- Недостатня або неправильна стерилізація пустоб’як, пляшечок та інших предметів, які дитина бере до рота, може стати причиною розвитку молочниці.
Травми слизової оболонки рота, спричинені неправильним прикладанням до грудей або використанням пустоб’як, можуть сприяти розвитку молочниці.
У новонароджених кандидоз може виявлятися у кількох формах залежно від місця ураження.
Види молочниці у новонароджених
Оральний | Білий наліт на язику, внутрішній стороні щік, яснах або губах | Супроводжується хворобливістю |
Пілювальний | Запалення шкіри в області підгузків | Яскраво-червоні подразнення на шкірі, можливі пустули та дрібні висипання |
Кандидоз шкіри й слизових | Роздратування між складками шкіри в області шиї, пахв, паху | Почервоніння, лущення, свербіж |
Генералізований | Грибкова інфекція поширюється на внутрішні органи | Різноманітні симптоми залежно від ураженого органу |
Як виглядає молочниця у новонароджених? Характерні білі плями проступають на ураженій грибами області: рота, геніталій, складках шкіри. Крім цього можуть спостерігатися інші ознаки кандидозу.
Молочниця у новонароджених: симптоми
- Роздратування та почервоніння у місцях нальоту. Після спроби видалити наліт може залишатися почервоніння або навіть невелика кровотеча.
- Занепокоєння чи дратівливість під час годування немовляти: молочниця може викликати болючі відчуття.
- Поганий апетит або відмова від їжі через біль у ротовій порожнині.
Діагностувати кандидоз може лише лікар-педіатр. Він обстежить немовля та візьме посів крові для виявлення виду гриба Candida. Це допоможе підібрати ефективне лікування.
Молочниця у новонароджених: чим лікувати
Лікування кандидозу необхідно розпочати відразу після встановлення діагнозу, оскільки захворювання може перейти у хронічну форму. При молочниці у новонароджених лікування передбачає використання протигрибкових препаратів: місцевих — при легкому перебігу захворювання та системних — при тяжких формах кандидозу.
При локальному ураженні молочниці у немовлят, наприклад пілювальному, використовують місцеві протигрибкові засоби, які містять ністатин або міконазол. Ці засоби у вигляді кремів або гелів наносять на запалені ділянки тіла протягом 7–14 днів.
При системному ураженні молочниці у немовлятвикористовують такий протигрибковий препарат, як флуконазол. Він активно пригнічує багато видів грибка (Candida albicans, Candida lusitaniae, Candida tropicalis та Candida parapsilosis). Однак гриби Candida krusei й Candida glabrata мають природну стійкість до флуконазолу, що робить препарат неефективним проти них. У таких випадках використовують протигрибкові засоби, як амфотерицин або ехінокандини (наприклад, каспофунгін або мікафунгін).
Крім терапії, необхідно стежити за гігієною дитини. Щоб усунути молочницю у дитини на геніталіях, треба протирати цю зону слабким розчином соди. Також слід вчасно змінювати підгузки та не допускати подразнень шкіри. Це допоможе впоратися з молочницею та не допустити її рецидиву.
Поширені питання
Якщо не лікувати інфекцію, то вона може поширитись через кровотік та викликати ураження органів: мозку, серця, нирок. Це загрожує розвитком небезпечних ускладнень, таких як менінгіт, ендокардит, ниркова недостатність та навіть сепсис. Тому при перших симптомах молочниці у немовляти слід звернутися до лікаря, який призначить необхідне лікування.
Для лікування орального кандидозу у новонароджених лікарі призначають місцеві антигрибкові препарати, такі як розчин ністатину або клотримазолу. Ними протирають уражені ділянки язика та внутрішньої сторони щік, що пригнічує гриби Candida та сприяє швидкому одужанню.
При молочниці у дитини на геніталіях для лікування використовують місцеві антимікотики у вигляді кремів та мазей, які містять такі діючі речовини, як клотримазол, міонзол або тербінафін. Їх завдають на уражені ділянки тіла до зникнення симптомів у дитини.
Також слід стежити за гігієною тіла дитини: уникати використання ароматизованих мил та гелів, своєчасно змінювати підгузки, підтримувати чистоту та сухість у ділянці геніталій.
Якщо симптоми (подразнення шкіри, виділення білих сирного типу виділень) не проходять, слід проконсультуватися з педіатром або дерматологом для корекції лікування.
Для лікування домашніми засобами можна використовувати харчову соду. Приготуйте содовий розчин (1 ч. л. на склянку теплої води) і обережно обробіть ним запалені ділянки шкіри дитини. Сода має антисептичні властивості та допоможе зменшити прояви симптомів.
Також для нормалізації мікрофлори давайте дитині пробіотики (кефір, йогурт). Якщо годуєте малюка грудьми, то зменшить споживання солодощів: вони сприяють росту грибків.
Однак молочницю неможливо вилікувати лише за допомогою домашніх засобів. Для придушення Candida необхідно приймати протигрибкові препарати, підібрати які може лікар.
Тривалість молочниці у новонародженого може змінюватись в залежності від тяжкості перебігу інфекції та ефективності лікування. При правильно підібраній терапії симптоми молочниці зазвичай починають покращуватись протягом декількох днів. Повне одужання може вимагати від одного до двох тижнів лікування.