Свічки від молочниці для вагітних
Згідно зі статистикою, вагінальна дріжджова інфекція, або молочниця, вражає 10–14% жінок під час вагітності. Зміна гормонального балансу у цей період провокує зростання грибів роду Candida. Це викликає почервоніння та набряклість вульви; білі, сирного типу виділення з піхви; дискомфорт під час сечовипускання. Погіршення самопочуття потребує лікування грибкової інфекції, інакше вона може спричинити передчасні пологи та негативно вплинути на масу тіла немовляти. Лікарі зазвичай рекомендують майбутнім мамам утриматися від приймання пероральних препаратів. Медправда з’ясувала, які свічки від молочниці можна при вагітності застосовувати та які з них краще вибрати.
Свічки від молочниці при вагітності
Якщо інфекція протікає безсимптомно, лікар може рекомендувати внести до способу життя зміни, які зміцнюють імунітет та пригнічують ріст грибів Candida. Для цього необхідно дотримуватися правильного харчування, виключити з раціону солодощі та продукти, що містять дріжджі, частіше гуляти.
Якщо вагінальний кандидоз супроводжується симптомами, необхідне прийняття протигрибкових препаратів. Інакше інфекція посилюватиметься, що може вплинути на стан плода. Кандидоз може передатися новонародженому під час проходження родовими шляхами або викликати молочницю ротової порожнини.
При лікуванні кандидозу у вагітних застосовують препарати, які є безпечними для плода. Лікарі рекомендують місцеві засоби, такі як вагінальні свічки (супозиторії), оскільки вони мінімально впливають на організм загалом.
Свічки для вагітних від молочниці не мають таких побічних ефектів, як пероральні засоби. Останні підвищують ймовірність викидня або народження немовляти з вродженими дефектами.
Які свічки можна при вагітності від молочниці? Лікарі вважають, що найбільш ефективними та безпечними для майбутньої мами й малюка є ті супозиторії, які містять такі активні речовини, як ністатин, натаміцин і міконазол.
Ністатин та натаміцин належать до групи полієнових антибіотиків. Їх застосовують для лікування інфекцій, спричинених грибами, особливо грибами роду Candida.
Ністатин порушує цілісність клітинної мембрани грибів роду Candida, викликаючи їхню загибель. Однак його дія обмежена, тому що вона неактивна проти інших видів грибів.
Натаміцин має ширший спектр протигрибкової активності у порівнянні з ністатином. Він ефективний проти дріжджових грибів Candida, дерматофітів та деяких цвілевих грибів. Він практично не всмоктується через слизові оболонки, тому не надає системного впливу на організм матері та плода, що робить його безпечним для застосування на будь-якому терміні вагітності.
Міконазол діє шляхом руйнування клітинних мембран грибів, що призводить до їхньої загибелі.
Свічки від молочниці під час вагітності
У першому триместрі вагітності лікування молочниці потребує особливої обережності, оскільки у цей період відбувається формування органів та систем плода. Деякі протигрибкові препарати можуть бути небезпечними, тому вибір свічок обмежений.
Найбільш безпечними свічками від молочниці при вагітності в 1-му триместрі є ті, що містять такі активні речовини, як натаміцин або ністатин. Натаміцин не всмоктується через слизові оболонки та не впливає на плід, а ністатин має низьку всмоктуваність і діє локально.
Вибір свічок від молочниці при вагітності у 2-му триместрі дещо ширший. На цей час органи та системи плода вже сформовані, та ризики знижуються. Як і раніше, одними з найбезпечніших залишаються супозиторії, які містять натаміцин або ністатин.
Можливе використання свічок з такими активними речовинами, як міконазол або клотримазол. Останній може спричинити побічні ефекти, такі як подразнення або печіння в області вульви. Рішення про використання свічок із клотримазолом приймає лікар-гінеколог. Якщо інфекція, викликана грибками, розвивається інтенсивно, існує ризик виникнення більш небажаних наслідків, ніж застосування клотримазола.
Свічки при молочниці вагітним
1-й триместр | Натаміцин, ністатин |
2-й триместр | Натаміцин, ністатин, міконазол, клотримазол |
Свічки, що містять таку активну речовину, як флуконазол, приймати вагітним не рекомендується. Хоча місцеві протигрибкові препарати з флуконазолом мають менше побічних ефектів, ніж пероральні, вони підвищують ризик розвитку ускладнень у плода.
Поширені питання
Дослідження показали, що у 20–30% жінок під час вагітності розвивається дріжджова інфекція. Збільшення рівня гормону естрогену створює сприятливіший клімат для колонізації піхви дріжджами, оскільки вони зв’язуються з білковим фактором H на поверхні клітин, що викликають вульвовагінальний кандидоз.
Деякі жінки генетично схильні до розвитку дріжджових інфекцій. Мутації кількох генів можуть впливати на здатність імунної системи захищатись від грибків Candida, що призводить до рецидивів інфекцій. Використання свічок від молочниці вагітним дозволяє придушити ріст грибів Candida та покращити самопочуття.
Іноді під час вагітності для лікування молочниці замість вагінальних свічок можуть використовуватись інші форми препаратів, які також вважаються безпечними для мами та дитини.
Серед них — креми або мазі з ністатином, які наносять зовнішньо для зменшення сверблячки й печіння піхви. З цією ж метою можна використовувати антисептики з мирамістимом або хлоргексидином диглюконатом для підтримки чистоти інтимної зони та зниження симптоматики кандидозу. Для підтримки мікрофлори піхви використовують пробіотичні добавки (у капсулах чи розчинах). Рішення про використання того чи іншого протигрибкового засобу ухвалює лікар.
Препарати, які мінімально впливають на організм і викликають менше побічних реакцій, є кращими для майбутніх мам. Як правило, їм рекомендують супозиторії з ністатином. Також вони можуть використовувати зовнішньо для обробки інтимної зони розчин із хлоргексидином для лікування запального процесу.
Місцеві протигрибкові препарати, такі як свічки від молочниці, вагітним можуть бути протипоказані з наступних причин.
У вагітних жінок шкіра та слизові можуть бути більш чутливими. Протигрибкові свічки можуть спричинити печіння, свербіж або алергічну реакцію. Крім того, застосування свічок може вплинути на мікрофлору піхви, що іноді призводить до інших інфекцій. Також свічки, які містять флуконазол, не слід приймати у першому триместрі вагітності, оскільки це підвищує ризик уроджених дефектів у дитини.
Найбільш безпечними для майбутніх мам є свічки, які містять ністатин чи клотримазол. Однак призначати їх повинен тільки лікар-гінеколог.
Тяжкий токсикоз може ускладнити застосування будь-яких препаратів, у тому числі вагінальних свічок.
• При токсикозі у жінок часто спостерігається підвищена чутливість до запахів та компонентів ліків, що може спричинити нудоту, блювання або погіршення загального самопочуття.
• Якщо жінка страждає від сильної блювоти, це може впливати на всмоктування препаратів, навіть місцевих через слизові оболонки.
• Через загальний ослаблений стан організму при токсикозі ймовірність розвитку алергічних реакцій вища, навіть на ті препарати, які зазвичай добре переносяться.
У таких ситуаціях лікар може запропонувати використовувати м’якіші та безпечніші свічки з мінімальною кількістю активних компонентів. Також він може рекомендувати альтернативні методи лікування, наприклад обробку інтимної зони за допомогою антисептичних розчинів. У деяких випадках можлива короткочасна відмова від препаратів до покращення стану. У будь-якому випадку рішення про використовувані методи терапії приймає лікар.