

Облітеруючий атеросклероз — оклюзійне ураження артерій, найчастіше нижніх і верхніх кінцівок, при якому в судинах утворюються відкладення з ліпідів, сполучної тканини та кальцію (атеросклеротичні бляшки). Внаслідок їх накопичення звужується просвіт судин, порушується кровопостачання тканин та виникають симптоми ішемії: озноб, біль у м’язах, оніміння. У запущених випадках це може призвести до трофічних змін у вигляді гангрени або виразок та ампутації кінцівок.
Атеросклероз облітеруючий спочатку не викликає жодних симптомів. Перші ознаки захворювання можуть з’явитися після 40 років.
Симптоми атеросклерозу кінцівок варіюються в залежності від тяжкості стану. Нижче представлені деякі загальні прояви, які вказують на атеросклеротичне ураження судин ніг та рук:
Спочатку закупорка артерій проявляється як порушення кровообігу. Першою помітною ознакою облітеруючого атеросклерозу судин є оніміння рук або ніг. Відстань ходьби зменшується через болі в гомілці, а перерви стають частішими (переміжна кульгавість). Стійка нестача кисню призводить до відмирання уражених тканин.
У хворих на облітеруючий атеросклероз нижніх кінцівок при швидкій або тривалій ходьбі зазвичай з’являються ознаки недостатності м’язового кровообігу, які називаються кульгавістю.
Постійний біль (у спокої) виникає через виражену недостатність кровообігу в ногах у стані функціонального спокою. Він буває настільки сильним, що його часто не вдається зняти знеболюючими препаратами. Вночі, зазвичай, біль посилюється. Хворий спить з опущеними ногами, або сидячи із зігнутими колінами. Через 10-14 днів постійного сидячого стану розвиваються набряки гомілок і стоп. Шкіра пальців ніг стає блідою або синюшною, холодною на дотик.
Термінальними проявами вираженої артеріальної ішемії можуть бути осередкові некрози, виразки та гангрена пальців ніг. Цьому зазвичай передує тривалий період облітеруючого атеросклерозу, що супроводжується переміжною кульгавістю, похолоданням шкіри та її трофічними змінами у вигляді атрезії, атрофії м’язів, випадання волосся, дистрофії та порушення росту нігтів. Некротичні зміни, як правило, спочатку розвиваються на пальцях ніг.
На ранніх стадіях атеросклероз верхніх кінцівок є відносно безсимптомним або прихованим захворюванням, яке не викликає помітних симптомів. В міру поступового прогресування воно супроводжується тимчасовим болем, дискомфортом, судомами або тяжкістю у руці та/або кисті, які людина відчуває лише при фізичному навантаженні на цю руку. Дії, що вимагають підняття рук, такі як миття або розчісування волосся, часто викликають біль, який зазвичай стихає під час відпочинку.
Оскільки облітеруючий атеросклероз продовжує прогресувати, у пальцях може відчуватись дискомфорт чи навіть біль у період спокою. Людина також може помітити зміни шкіри на пальцях і руках — пальці можуть стати блідими або навіть синюшними, а вся рука стає чутливішою до холоду.
Багато людей з прогресуючим захворюванням відчувають постійну слабкість або тяжкість в руках, повільний ріст нігтів і волосся, виразки, які не загоюються. Деякі не можуть визначити пульс на зап’ясті.
У найважчих випадках облітеруючий атеросклероз може супроводжуватись гангреною або повною загибеллю тканин. Оскільки інфекційна гангрена може призвести до смерті, уражену частину тіла зазвичай ампутують.
Діагноз встановлюється на підставі типових клінічних симптомів, фізикального обстеження та результатів апаратних досліджень. Для діагностики облітеруючого атеросклерозу використовують кілька методів:
Облітеруючий атеросклероз вимагає клінічної диференціації з облітеруючим ендартеріїтом — неатеросклеротичним сегментарним запальним захворюванням, яке найчастіше вражає дрібні та середні судини кінцівок. Облітеруючий ендартеріїт розвивається переважно у молодих чоловіків у віці до 40 років. Виникнення захворювання тісно пов’язане зі зловживанням тютюном, а його прогресування — з тютюнопалінням.
Облітеруючий ендартеріїт та атеросклероз також мають відмінності у симптоматиці. На ранніх стадіях захворювання у хворих на облітеруючий атеросклероз біль з’являється при ходьбі або фізичному навантаженні та відсутній у спокої. Для облітеруючого ендартеріїту характерний постійний тупий біль навіть на початку захворювання.
При облітеруючому ендартеріїті відсутня артеріальна пульсація на стопі, рідше на підколінній артерії. Пульс на стегновій артерії зазвичай зберігається і не змінюється. Переміжна кульгавість також частіше виникає в області склепіння стопи, рідше в гомілці й дуже рідко вражає стегно або кульшовий суглоб.
Водночас облітеруючий атеросклероз найчастіше вражає поверхневі стегнові та підколінні артерії. Тому біль при переміжній кульгавості зазвичай локалізується в ділянці гомілки.
Лікування атеросклерозу артерій кінцівок може бути консервативним та хірургічним. Консервативна терапія показана при І-ІІ стадії хронічної ішемії, а також у хворих з високою небезпекою ускладнень та атеросклеротичним ураженням артеріальної системи нижніх кінцівок, яке не піддається оперативному лікуванню. У разі неефективності консервативної терапії чи виникненні ускладнень застосовується оперативне втручання. Схеми лікування облітеруючого атеросклерозу визначає лікар серцево-судинний хірург в залежності від ступеня та тяжкості захворювання.
Жоден препарат не є ефективним проти самого атеросклерозу кінцівок. У будь-якому випадку необхідно лікувати основне захворювання. Для полегшення симптомів при лікуванні облітеруючого атеросклерозу застосовують:
Показання до відновлювальних операцій при облітеруючому атеросклерозі визначаються тяжкістю ішемії, місцевими змінами, ступенем операційної небезпеки. Хірургічне лікування зазвичай проводять на ІІ-ІІІ стадіях, іноді на ІV стадії ішемії. До такого виду операцій належать:
Джерела:
Це одне з найчастіших захворювань артерій нижніх і верхніх кінцівок, яке виникає внаслідок ущільнення судин через відкладення на стінках холестеринових бляшок. В міру накопичення атеросклеротичних бляшок артерії звужуються, що обмежує кровотік і викликає симптоми ішемії: оніміння, біль, переміжну кульгавість, а також гангрену і виразку.
Розвитку облітеруючого атеросклерозу сприяє нездоровий спосіб життя, надмірна вага, неправильне харчування та недостатнє фізичне навантаження у поєднанні з такими факторами ризику, як тютюнопаління, гіперліпідемія та високий артеріальний тиск. Серед пацієнтів з атеросклеротичним ураженням судин кінцівок при першому обстеженні від 70% до 90% є курцями, 75% мають гіперліпідемію і 30% гіпертонію.
Не існує підтверджуючих досліджень про те, що при облітеруючому атеросклерозі можливе чищення судин природними методами або за допомогою певних харчових продуктів. Видалити бляшки зі стінок артерій без хірургічного втручання неможливо. Але можна зупинити та знизити ймовірність утворення бляшок у майбутньому за допомогою правильного харчування, фізичних вправ, відмови від тютюнопаління, контролю рівня холестерину та артеріального тиску.