Що не можна при синуситі

Синусит, або запалення приносових пазух (синусів), відбивається на способу життя хворого. Він повинен не тільки дотримуватися рекомендацій лікаря та приймати призначені їм препарати, але й відмовитися від звичок, які можуть спричинити посилення симптомів. Медправда спробувала розібратися, що не можна при синуситі та чому.

Що не можна при синуситі хворому

При синуситі важливо вести здоровий спосіб життя. Це дозволяє зміцнити імунітет, зменшити запальний процес і, відповідно, багато характерних симптомів: головний біль, закладеність носа, слабкість. Для цього слід ввести в раціон продукти, багаті на антиоксиданти (овочі та фрукти), пити більше води, здійснювати легкі прогулянки, висипатися. Однак неправильне харчування, важкі фізичні навантаження та шкідливі звички (куріння) навпаки можуть послабити імунітет, збільшити вироблення слизу, що загострює перебіг синуситу.

Важливо: сайт Національного центру біотехнологічної інформації США (NCBI) опублікували дослідження польських учених. Вони обстежили 2458 дітей та підлітків віком від шести до 17 років із синуситом. Дослідження виявило, що розвитку синуситу сприяли такі фактори: малорухливий спосіб життя, тривала робота за комп’ютером, відсутність режиму харчування, пропуск сніданку, а також зловживання молоком та шкідливими продуктами (солодкими та гострими).

Експерти зазначають, що недостатня фізична активність сприяє виникненню застійних явищ. Це спричиняє накопичення слизу в носових пазухах, створюючи умови для зростання бактерій та вірусів. Шкідливі продукти, у тому числі молочні, також збільшують секрецію слизу. Тому від них краще відмовитись на час лікування.

Крім того, існують інші тригери, які можуть погіршити перебіг захворювання. Так, наприклад, плавання у басейні з хлорованою водою може дратувати носові ходи. Щоб цього не допустити, можна використовувати носійний затискач. Однак і прогулянки, особливо в посушливу чи холодну погоду, також можуть спричинити загострення запалення.

Що не можна за синуситу

Протипоказання
Вплив
Сухе повітряВикликає пересихання слизової носа
Перебування на холодіМоже спричинити ускладнення
АлергеніКонтакт з алергенами (пил, пилок, шерсть тварин) може посилити симптоми синуситу
Різкі запахи та хімічні речовиниДратують слизову оболонку носа
Куріння, у тому числі пасивнеУскладнює виведення слизу
з носових пазух
Заняття спортомПідсилюють головний біль
та закладеність носа

Чи можна гріти носа при синуситі?

Протипоказання при синуситі поширюються не тільки на спосіб життя, а й на підходи до лікування хвороби. Насамперед не слід самостійно діагностувати захворювання. Симптоми синуситу можуть бути схожі на симптоми інших захворювань, таких як алергічний риніт і гайморит. Неправильно поставлений діагноз і надалі помилково призначені собі препарати можуть посилити стан і спричинити важкі ускладнення, такі як менінгіт або абсцес мозку. Особливо небезпечне самостійне приймання антибіотиків, які можуть спричинити стійкість бактерій до ліків та ускладнити подальшу терапію.

Лікування, призначене лікарем, дозволяє уникнути побічних ефектів. Лікар також попередить, що не можна використовувати судинозвужувальні краплі або спреї понад п’ять днів. Вони можуть викликати звикання: без застосування цих препаратів слизова оболонка носа постійно набрякатиме, що ускладнює процес одужання.

Багато пацієнтів вважають за краще безмедикаментозне лікування запалення приносових пазух за допомогою народних засобів. При легких формах вірусного синуситу такий підхід виправданий: правильна гідратація організму та здорова дієта допомагають зміцнити імунітет та зменшити запалення.

Щоб прискорити одужання, деякі хворі роблять теплові процедури. Але чи можна гріти носа при синуситі? У жодному разі, запевняють лікарі.

Чому не можна гріти носа при синуситі

  • При гострому бактеріальному синуситі прогрівання може сприяти поширенню інфекції за межі носових пазух, у тому числі в очі та мозок. Це може призвести до серйозних ускладнень, таких як орбітальний целюліт, абсцес або менінгіт.
  • Тепло може посилювати запальний процес, викликаючи ще більший набряк слизових оболонок носа та пазух. Це призводить до погіршення відтоку слизу та збільшення болю та тиску в пазухах.
  • Через прогрівання та набряки, що посилюється, може статися звуження носових ходів, що ускладнює надходження повітря і погіршує вентиляцію пазух. Нестача кисню в пазухах може сприяти розвитку анаеробної інфекції.

Для того, щоб не допустити при лікуванні домашніми засобами розвитку побічних ефектів або ускладнень слід попередньо проконсультуватися з лікарем. Він оцінить стан пацієнта, його індивідуальні особливості та навіть вплив обраного методу лікування на організм.

Поширені питання

Чи можна робити пробіжки при синуситі?

Вважається, що не можна при синуситі багато бігати. Це не зовсім так. Якщо синусит протікає у легкій формі, наприклад, є закладеність носа, але немає сильного головного болю або підвищеної температури тіла, то біг може бути корисним. Фізична активність покращує циркуляцію крові та може полегшити відтік слизу з пазух.

Але якщо є важкі симптоми — сильний головний біль, лихоманка, слабкість — від фізичних навантажень краще відмовитись. Вони можуть посилити запалення та набряклість, що посилить симптоми та ускладнить процес лікування. Замість пробіжок можна тимчасово робити нетривалі прогулянки. Вони допоможуть зберегти форму без надмірного навантаження на організм.

Чи можна гріти носа сіллю при синуситі?

Прогрівання, з сіллю або без, при синуситі робити не можна. Така процедура посилює кровотік у ділянці носових пазух, що може сприяти поширенню інфекції у сусідні області, такі як очі та мозок. Це може спричинити такі тяжкі ускладнення, як орбітальний целюліт, абсцес мозку або менінгіт.

Прогрівання носа може посилити запалення та набряк слизової оболонки, посилити закладеність носа, тиск та біль у ділянці обличчя. Крім того, під час проведення такої процедури є небезпека отримання опіків шкіри.

Перед проведенням домашніх процедур слід проконсультуватися з лікарем, який підбере безпечний та ефективний спосіб лікування.

Що не можна при синуситі серцевим хворим?

Кардіологічним хворим при лікуванні синуситу необхідно особливо обережно підходити до деяких методів лікування, які можуть негативно вплинути на серцево-судинну систему. Ось що важливо враховувати.

Уникати судинозвужувальних препаратів, спреїв та крапель, у складі яких є такі діючі речовини, як оксиметазолін або ксилометазолін. Звужуючи судини, вони підвищують артеріальний тиск та посилюють навантаження на серце.

• Аналогічну дію мають пероральні препарати з псевдоефедрином. Вони не тільки підвищують артеріальний тиск, а й збільшують серцевий ритм чи тахікардію.

Також серцевим хворим слід помірно споживати рідину. Гіпергідратація може збільшити навантаження на серце та погіршити стан у пацієнтів із серцевою недостатністю. Крім цього, слід контролювати споживання солі, оскільки її надлишок може призвести до набряку та збільшити навантаження на серце. Це важливо враховувати при прийманні ліків, які можуть містити натрій.

Чи правильно говорять, що не можна при синуситі спілкуватися з навколишніми?

Якщо синусит викликаний вірусною інфекцією, такою як застуда чи грип, то хворий може бути заразним для інших. Віруси легко передаються повітряно-краплинним шляхом, особливо при кашлі, чханні або тісному контакті. І тут краще обмежити спілкування.

Бактеріальний синусит не заразний, але часто розвивається на тлі  вірусної інфекції. Тому, якщо хворий мав вірусну інфекцію, він може залишатися заразним навіть при розвитку бактеріального синуситу.

Алергічний і хронічний неінфекційний синусити не є контагіозними. Тому при таких формах запалення приносових спілкування з іншими людьми не становить ризику для їхнього здоров’я.

Крім природи розвитку синуситу, слід враховувати й тяжкість його течії. Якщо є висока температура, сильний біль голови, слабкість, спілкування краще обмежити. За таких симптомів організм ослаблений, і стрес від зустрічей із близькими може уповільнити процес одужання.

Чи можна гріти носа при синуситі за допомогою фізіотерапевтичних процедур?

При синуситі теплові фізіотерапевтичні процедури протипоказані, оскільки вони можуть погіршити стан або спричинити розвиток небезпечних для життя ускладнень. Не допускається проведення процедур за допомогою електромагнітних хвиль, таких як електрофорез або магнітотерапія. Їх проводять лише у випадках, якщо немає запального процесу в організмі.

Реклама
Епідемія СНІДу тільки починається
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Відкриття подвійної спіралі ДНК
28 лютого 1953 року вчені Кембридзького університе...
Реклама
Дієта при гастриті
Переваги дієти при гастритіЯк дієта допомагає впор...
Препарати при синуситі
Як правильно підібрати ліки при синуситіЛіки проти...
Реклама
Реклама