Алергія та антигістамінні препарати: відповіді на важливі запитання

Алергія та антигістамінні препарати: відповіді на важливі запитання

Вітання друзі! Сьогодні ми поговоримо про дуже важливу тему. Можна пожартувати й сказати, що наша тема багатьом свербить у носі, бо це – алергія. На актуальні запитання на тему алергії та антигістамінних препаратів відповість лікар-педіатр Юлія Жарікова

– Пані Юлія, сьогодні антигістамінні препарати стали дуже популярними. Що таке антигістамінні препарати, коли вони взагалі доречні і коли їх можна застосовувати?

– Антигістамінні препарати – це препарати, які перш за все застосовуються при алергічних реакціях негайного типу, наприклад, кропив’янці або анафілактичному шоку. Звичайно, що частим проявом алергії є також свербіння, про яке Ви згадали на початку. Антигістамінні препарати – це препарати, які блокують гістамінові рецептори певного типу і припиняють цю алергічну реакцію.

– Тобто можна сказати, що антигістамінні препарати застосовуються коли вже є якісь симптоми й фізіологічні прояви?

– Так, це симптоматична терапія, при таких симптомах, як свербіж, виділення з носа й ін., які виникають у відповідь на стимуляцію алергеном.

– Алергія і гіперчутливість – це одне й те саме, чи ні?

– Можна так сказати. Алергічна реакція була вперше описана в 1906 р. австрійським педіатром Клеменсом фон Пирке. Але згодом, у зв’язку зі стрімким розвитком молекулярної біології було з’ясовано, що це не зовсім алергічна реакція, яка впливає на весь організм. Це патологія саме імунної системи, тобто – це патологічна імунна реакція. Тому термін трохи змінили і зараз поширений термін у медицині – гіперчутливість негайного типу. Термін алергія є більш знайомим для людей, бо він широко використовується на побутовому рівні.

– Повертаючись до антигістамінних засобів, поясніть будь ласка, в чому полягає особливость дії антигістамінних препаратів проти алергії?

– Існує аж цілих три типи антигістамінних препаратів і вони відрізняються між собою, перш за все, особливостями взаємодії з центральною нервовою системою.

Справа в тому, що гістамінні рецептори трьох типів знаходяться крім внутрішніх органів  ще й у в нейронах нервової системи.

Тому основне питання в тому, чи проникне цей антигістамінний препарат у центральну нервову систему і чи буде він блокувати ці антигістамінні рецептори? Також важливим питання при застосуванні антигістамінного препарату є виникнення подальшої седації, тобто сонливості як побічної дії препарату. Бо препарати першого типу покоління, які ми всі добре знаємо, діазолін наприклад, проникають через гематоенцефалічний бар’єр і викликають сонливість. Тобто, людина випила таблетку і буде цілий день сонливою. Вона не зможе потім виконувати якісь точні роботи або сідати за кермо автомобіля, і в цьому є проблема.

– А є препарати від алергії, які не викликають сонливості?

– Так, такі препарати є. Це препарати другого та третього покоління. Особливо нас цікавить друге покоління препаратів. Вони не викликають седацію. Вони вже поширені в лікарській практиці і їх дуже люблять пацієнти.

Практично усі антигістамінні препарати ІІ покоління за винятком цетиризину та акривастину є проліками, дія яких зумовлена активними метаболітами, що утворюються в печінці. Тобто механізм дії препарату залежить від активності ферментів печінки. Якщо печінка в нормі, При нормальній роботі ферментів печінки препарат починає швидко діяти і ця дія є тривалою, що обумовлює одно чи двохкратний прийом препарата на добу.

– Тобто, ми можемо говорити, що при використанні антигістамінних препаратів, (простими словами ліків від алергії) другого покоління, потрібна менша кількість таблеток?

– Говорячи простою мовою, так. І людина почуває себе спокійнішою, бо їй не потрібно слідкувати за часом, їжею, яку вона вживає разом з препаратом, і ін. так би мовити, режимними моментами.

– Нерідко доводиться бачити, що люди самі вибирають собі антигістамінні препарати для лікування, виходячи тільки з того, чи подобається їм малюнок на упаковці, чи викликає він у них довіру. Умовно, людина бачить на упаковці усміхнене обличчя, фото чистого красивого неба та природи і приймає рішення, що саме цей препарат їй потрібен. Але антигістамінний препарат – це лікарський засіб, який має призначати тільки лікар. Чи наскільки безпечні антигістамінні препарати, як це здається людям, чи є у них якісь серйозні протипоказання?

– У зв’язку з поширеністю алергії у населення, ця тема дуже активно досліджуються. Існує дуже багато досліджень різної категорії, в тому числі дуже серйозні, з виваженим підходом до теми дослідження, які свідчать про те, що в цілому, профіль безпеки антигістамінних препаратів доволі високий, а серйозні побічні ефекти виникають вкрай рідко. Це не правило, а скоріше поодинокі випадки.

Але протипоказання до кожного препарату існують. Наприклад, ці препарати не можна приймати або можна приймати тільки після рекомендацій лікаря людям, які страждають на порушення серцевого ритму. Тому, що антигістамінні препарати здатні подовжувати інтервал QT на кардіограмі і викликати важку шлуночкову аритмію, що є небезпечним для життя. (Інтервал QT – це час у секундах, що вимірюється на електрокардіограмі (ЕКГ) від початку комплексу QRS до кінця зубця T. Інтервал QT також називають електричною систолою шлуночків серця, – прим. «Медправда»).

– Після генерального прибирання, я наприклад, маю кашель як реакцію на пил, який проходить через декілька годин. В якому випадку алергічних проявів обов’язково потрібно звертатись до лікаря, а в яких ці алергічні прояви не несуть загрози?

– Якщо при прибиранні виникає якийсь кашель, це скоріше ознака подразнення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів. Алергія – це інше, це завжди небезпечний стан.

Алергія негайного типу може бути загрозою для життя і вона характеризується швидкістю реакції. Її проявами може бути набряк, зростання температури до лихоманки, зміна свідомості, дуже важка виражена втома і ін.

Алергія не виникає просто на пил. Алергія, перш за все, виникає на дію антигену, а антигенів існує безліч і вони навколо нас. Людина може прожити життя, маючи схильність до алергічної реакції, але може і не знати про це. А може і навпаки, знати про свої особливості. Коли ж дійсно виникає алергія негайного типу, я рекомендую не йти до аптеки, а викликати невідкладну допомогу і звертатися до лікаря, бо це дійсно небезпечний стан.

– Особливо це важливо, коли мова йде про алергічні реакції у дітей. Зараз мами почнуть нас прискіпливо читати. Повертаючись до теми антигістамінних препаратів скажіть, чи є якісь правила, особливості або заборони, якщо ми говоримо про антигістамінні препарати для дітей?

– Є певні особливості препаратів, які призначаються при алергічному риніті. Це теж дуже поширена патологія, особливо серед дітей, тому такі препарати застосовуються.

Іншою причиною застосування антигістамінних перпаратів у дітей може бути подразнення шкіри, різноманітні дерматити, атопічний дерматит, котрий дуже часто виникає у маленьких дітей і з подальшим розвитком бронхіальної астми. Це теж серйозний стан, коли лікар приймає рішення про призначення антигістамінних препаратів.

Але я ще раз хочу підкреслити, що самостійно лікувати такі стани у дітей не можна. Потрібно сходити до лікаря, бо ця проблема комплексна і потребує дослідження дитини з подальшим призначенням адекватної терапії.

Здоров’я вам та вашим малюкам

Реклама
У Європі спостерігається зростання інфекцій, що передаються статевим шляхом
Згідно з новими даними за 2022 рік, опублікованим ...
COVID-19 вдвічі підвищує ризик серцевого нападу: дослідження
Дослідження показують, що ризик розвитку серцевого...
Реклама
Вилікувати гайморит за 3 дні
Як лікувати гайморит у домашніх умовах — препарати...
Алергічний синусит
Причини розвитку алергічного синуситу — хто в груп...
Реклама
Симптоми екземи змінюються кожні 20 років: експерти
Екзема, також відома як атопічний дерматит, є поши...
Різка зміна поведінки може бути симптомом деменції
Деменція, або недоумства, характеризується погірше...
Реклама