Лариса Гераськевич: «Предракові захворювання можуть не мати активної симптоматики, тому й рекомендується відвідувати лікаря-гінеколога 1 раз на рік»

Лариса Гераськевич: «Предракові захворювання можуть не мати активної симптоматики, тому й рекомендується відвідувати лікаря-гінеколога 1 раз на рік»

Сьогодні в гостях «Медправди» досвідчений акушер-гінеколог, лікар вищої категорії – Лариса Гераськевич, яка відповість на запитання наших читачів. 

– Лариса Миколаївна, хотілося б почати з актуального для багатьох питання – чи вакцинувалися Ви від коронавірусу? Якщо так, то якою вакциною?

– Відповім коротко: так, вакцинувалася, вакциною Pfizer.

– Хочемо адресувати Вам найбільш часті запитання від наших читачів: скажіть будь ласка, який період найбільш оптимальний для відвідування гінеколога (до місячних або після)?

– Найбільш актуальним періодом для відвідування гінеколога, звичайно, є 10-13 день менструального циклу. Але не потрібно прив’язуватися до цього дня, якщо в інший день менструального циклу у Вас є час і бажання відвідати гінеколога. Можна відвідати в будь-який день менструального циклу. Звичайно, краще не в місячні. 

Якщо знайдуться після огляду якісь зміни, які потрібно буде відслідкувати в певний період менструального циклу, Вам лікар це порадить. Якщо під час огляду виявиться, що все добре, тоді лікар Вам просто порадить прийти через рік ще раз на огляд.

– Що означає, коли в циклі не було овуляції?

– Коли тривалий час у декількох циклах немає овуляції – це може бути абсолютною нормою. Якщо жінка пройшла гінекологічне обстеження, ультразвукове обстеження і не виявилося ніяких патологічних змін, вона не має скарг, то це є нормою. Саму овуляцію лікар починає відслідковувати, коли є скарги і є підозра на певні захворювання та при плануванні вагітності.

– Чи можливо самостійно приймати протизаплідні засоби?

– Протизаплідні препарати у вигляді оральних контрацептивів, звичайно, як і будь який лікарський препарат, бажано приймати за рекомендацією лікаря, тому що кожен з них має крім протизаплідного ефекту ще й додаткові лікувальні ефекти. Щоб правильно підібрати препарат, можливо знадобиться додаткове обстеження (щоб мати менше побічних ефектів). Якщо протизаплідний препарат вибрати правильно, враховуючи особливості конкретної жінки, то побічні ефекти (якщо такі виникнуть) минуть швидше.

Лікар розкаже, як правильно розпочати приймати препарат, які можуть бути несподіванки на початку прийому препаратів, на що звернути увагу, що вважати нормою і коли треба прийти на консультацію до лікаря. Лікар уточнить, що робити в таких випадках, коли забуваєш іноді випити таблетку та як закінчити приймати препарат. Такі поради може давати тільки лікар, звичайно.

– Підкажіть, будь ласка, що потрібно враховувати при виборі засобів інтимної гігієни: які компоненти бажано, щоб були у складі, а яких не повинно бути, щоб підтримувати здорову мікрофлору?

– При виборі засобів гігієни важливо враховувати вік жінки, тому що рH слизової піхви різний в різні вікові періоди. Є поділ на жінок фертильного віку та жінок в менопаузі. Зараз досить широкий вибір таких засобів є в аптечних мережах, де можна за даним критерієм вибрати засоби гігієни.

– Як Ви вважаєте, чи можливо назавжди позбутися від ендометріозу? Бо кажуть, що він не лікується. Чи є альтернатива лікування, крім спіралі і дієтичних добавок?

– Це таке складне і оптимістичне запитання. Тому що, наприклад, визначення терміну «ендометріоз» починається так: «ендометріоз – це хронічне невиліковне захворювання…»

В залежності від поширеності ендометріозу в організмі жінки йде вибір шляху лікування. Це залежить від скарг, симптомів, які викликає цей ендометріоз у жіночому організмі. Чому я говорю про те, що це поширене в жіночому організмі, тому що ендометріоз може виникати не тільки в жіночих статевих органах, а й виходити за межі органів малого тазу. 

В залежності від поширеності ендометріозу, ми вибираємо лікування. Зрозуміло, що методи лікування є індивідуальними для кожної пацієнтки, і вони вибираються після її повного обстеження.

Лікування може починатися як від спостереження 2-3 рази на рік, так і з оперативного втручання (в залежності від того, що ми виявили під час обстеження). Звичайно, що при лікуванні ендометріозу ми використовуємо препарати комбінованих оральних контрацептивів і внутрішньоматкові левоноргестрелові системи (спіралі). 

На сьогоднішній день є дуже багато препаратів з різними шляхами введення для лікування ендометріозу, в тому числі: нестероїдні протизапальні препарати, дієтичні добавки, рослинні препарати і ін.

– Читачка запитує: чи є медикаментозне лікування міоми матки до певних розмірів, тобто безопераційне, але не емболізація?

– Так, звичайно, до певних розмірів є, але це не лікування самої міоми, а симптоматичне лікування (коли ми маємо якийсь дискомфорт, порушення менструального циклу, можливо рясні місячні, кровотечі). 

Медикаментозним лікуванням ми впливаємо саме на симптоматику, яку може викликати міома матки, але саму міому матки вилікувати будь-якими медичними препаратами неможливо.

– Які знеболюючі реально знімають больовий синдром при дисменореї (крім Но-Шпи) і при хроніці ШКТ з колітом (болі локального і постійного характеру)?

– Больовий синдром при дисменореї – розберемо що це таке. Дисменорея – це порушення менструального циклу, яке може характеризуватися больовим синдромом і не тільки. Тому запитання з приводу вживання Но-Шпи, порушення роботи ШКТ, болю локального і постійного характеру як симптомах коліту – тут може бути біль, не як симптом дисменореї, а біль, який загострюється саме під час місячних. Така пацієнтка потребує більш детального обстеження, і якщо це дійсно больовий синдром при дисменореї, то потрібно підходити комплексно до цього лікування: не лікувати сьогодні, коли є місячні і це болить, а попереджувати цей біль. 

– Чи можете Ви порадити ставити спіраль жінці, що вже народжувала? Якщо так, то яку саме, якщо ні – то чому? Скільки років можна використовувати внутрішньоматкову спіраль?

– Звичайно, я можу порадити жінці, яка народжувала, використовувати такий метод контрацепції, як внутрішньоматкові спіралі. 

Дати таку відповідь, якщо так, то яку саме, якщо ні, то чому – дуже складно. Тому що перед кожним призначенням будь-якого медичного лікарського засобу потрібне обстеження, і після цього можна давати якісь поради в лікуванні. Спіралі, які є в Україні, як правило, рекомендується до використання від 3 до 5 років. В кожній з них є інструкція, яка говорить скільки кожна спіраль може бути в організмі жінки. Носити її більше ніж рекомендується не потрібно, менше – можна. Коли жінка запланувала вагітність, тоді цю спіраль видаляють, і жінка починає планувати вагітність.

– Дуже актуальне запитання від читачів: чим небезпечна дисплазія шийки матки, як її потрібно лікувати та як можна профілактувати рак шийки матки?

– Дисплазія шийки матки відноситься по класифікації до передракових захворювань шийки матки. Вона поділяється на легку, середню й тяжку ступінь. Зрозуміло, що тяжкий ступінь найбільш наближений до онкозахворювань шийки матки. 

Лікування залежить від того який ступінь: легкий, середній чи тяжкий; від наявності вірусу папіломи людини та від віку пацієнтки. Наявність папіломавірусу завжди ускладнює перебіг дисплазії шийки матки. При легкій формі дисплазії певний період часу можна спостерігати пацієнтку без оперативних втручань.

Профілактика раку шийки матки – це, звичайно, вакцинація. На сьогодні в Україні є одна вакцина – «Церварикс». Рекомендовано вакцинувати дівчаток до початку статевого життя, інші варіанти вакцинації потрібно погоджувати з лікарем. Вакцинація у жінок фертильного віку проходить в три етапи, тобто потрібно зробити три ін’єкції: 0, 1 та 6. Нуль означає сьогодні, 1 – означає через місяць від сьогодні, а 6 – через шість місяців від сьогодні. 

Чому ми говоримо про те, що вакцинуючись від папілома вірусу, ми профілактуємо рак шийки матки? Тому, що за різними дослідженнями у жінок, в яких виявили рак шийки матки, від 70 до 90% виявили вірус папіломи людини.

– Наступне запитання від читачки: якщо мазки на флору «хороші», чи гарантує це відсутність захворювань, що передаються статевим шляхом?

– Коли мазки на флору хороші – це не гарантує ні наявність, ні відсутність захворювань, що передаються статевим шляхом. Коли є підозра про можливу наявність цих інфекцій, потрібно безпосередньо здавати аналіз саме на ці інфекції…

– Що Ви могли б порекомендувати дівчатам і жінкам в контексті профілактики ракових захворювань, чи рекомендуєте вакцинацію дітей до 12 років від вірусу папіломи людини?

– Всім дівчаткам і жінкам для профілактики онкозахворювань хотілося б порекомендувати відвідувати лікаря-гінеколога як мінімум один раз на рік при відсутності будь-яких скарг. 

Дуже багато пацієнтів приходять із запущеними онкозахворюваннями. Коли я запитую, «чому ви не приходили раніше», пацієнт каже: мене нічого не турбувало. Тому потрібно пам’ятати, що якраз передракові захворювання можуть не мати активної симптоматики, тому і рекомендовано відвідувати лікаря-гінеколога 1 раз на рік. Для чого? Для того, щоб Ви прийшли до лікаря-гінеколога і він Вам сказав: «у Вас все добре, чекаю Вас в наступному році». 

Огляд лікаря-гінеколога не може змінити Ваше життя, не може змінити захворювання, які запрограмовані Вашим організмом. Але він може виявити захворювання на ранніх етапах, коли це захворювання можна активно, добре і повністю пролікувати, без наслідків! Це дуже важливо!

Реклама
До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
Реклама
Неатрофічний гастрит
Причини розвитку неатрофічного гастритуХронічний н...
Атрофічний гастрит
Причини розвитку атрофічного гастритуСтадії розвит...
Реклама
Чи треба пити кисневий коктейль здоровим людям
Кисневий коктейль є сумішшю кисню та інших газів, ...
Вчені пояснили, чому людям похилого віку корисно користуватися Інтернетом
Інтернет, як і будь-яка інша технологія, має шкідл...
Реклама