Більше не доведеться щороку робити щеплення від грипу: вчені

Дата створення: 04 Січня 2022
Дата оновлення: 18 Квітня 2023
Більше не доведеться щороку робити щеплення від грипу: вчені

Фахівці університету Чикаго та Медичної школи Ікана центру Маунт-Сінай (США) знайшли антитіла вірусу, які допоможуть розпізнати різні його штами

Щороку тільки в США на грип хворіють близько 20 млн людей, з них 20 тисяч гинуть. До цього часу найкращим засобом проти цього вірусного захворювання залишається вакцина. Вона змушує імунну систему генерувати антитіла, які розпізнають верхню частину білка вірусу грипу гемаглютиніну (НА). Але через його здатність до мутації біологам постійно доводиться шукати нові формули вакцини.

В експериментальних цілях дослідники розробили більш універсальні вакцини проти грипу, які допомогли б розпізнати більшу частину вірусу грипу гемаглютиніну (НА) як верхню, так і нижню. І вакцинували нею учасників експериментів.

Результати дослідження показали: у крові у респондентів було виявлено 358 різних антитіл. Крім тих, що розпізнавали звичну частину гемаглютиніну, вчені виявили й такі, що були пов’язані з найнижчою частиною, де кожна молекула НА прикріплюється до мембрани вірусу грипу.

Фахівці Джуліанна Хан та Дженна Гатміллер іменували її «якорем» та ідентифікували стосовно неї 50 різних антитіл, які виявили у 21 респондента.

Виявилося, що антитіла розпізнають безліч вірусів грипу H1, які становлять багато штамів сезонного. Деякі з антитіл також змогли розпізнати пандемічні штами грипу H2 та H5 у лабораторних тестах. А миші антитіла успішно захищали від зараження трьома різними вірусами грипу H1.

– Залишається застосувати сучасні методи білкової інженерії, щоб створити вакцину, яка може індукувати ці антитіла у достатній кількості, – вважає Дженна Гатміллер.

Раніше вчені, які розробляли універсальні вакцини, не звертали уваги на те, чи включено нижню частину НА в якості мішені. І тільки тепер дослідники хочуть розробити таку вакцину, яка безпосередньо буде націлена на «якір» HA різних штамів грипу.

Avatar photo
Автор: Наталія Болховецька
Редактор
Луганський педагогічний університет Регіональний інститут менеджменту
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама