Чи справді кава вранці допомагає нам прокинутися: дослідження

Для багатьох людей день починається з філіжанки гарячої чорної кави, необхідної для пробудження від нічного сну. Але чи справді кава має таку властивість, чи це просто данина традиції?
Щоб відповісти на це запитання, вчені спостерігали за 47 добровольцями, які починали ранок з філіжанки кави та пили її також протягом дня. Усіх учасників розділили на дві групи. Тим, хто увійшов до першої групи, давали пити каву, а учасникам другої — добавки з кофеїном.
Усі респонденти пройшли два МРТ: одне перед прийманням напою, а інше — через 30 хв після нього.
Як виявилося, у головному мозку, як у тих, хто пив каву, так і у тих, хто пив кофеїн, спостерігалася тісніша інтеграція мозкових мереж, пов’язаних з функцією виконавчої пам’яті (префронтальна кора) та самоаналізом та саморефлексією (мережевий режим за умовчанням). Однак реакція на приймання тієї чи іншої речовини була різною. Ті, хто пив каву, виявилися активнішими та пильними, ніж ті, хто приймав добавки з кофеїном.
На думку вчених, ефект бадьорості пояснюється не лише безпосередньо кофеїном, а й дією випитої чашки кави. Це підтверджує частковий ефект плацебо, який надає напій. Проте вплив кофеїну було підтверджено магнітно-резонансною томографією. Ця речовина у поєднанні з ритуальними жестами, що виконуються щоранку, гарантує відчуття пробудження тим, хто п’є каву.