Чому хворі на діабет прокидаються ночами

Дата створення: 18 Серпня 2022
Дата оновлення: 21 Квітня 2023
Чому хворі на діабет прокидаються ночами

Лікарі радять перевірити рівень цукру в крові

Більшість хворих на цукровий діабет прокидаються майже щоночі в один і той же час, близько 3 години ночі. Але не через шум, а через раптовий «стрибок» рівня цукру в крові. Це може статися з двох причин: через феномен сходу сонця чи ефекту Сомоджі.

Феномен світанку

Як відомо, наш організм використовує глюкозу для виробництва енергії, яка потрібна для ранкового пробудження. Потім організм починає використовувати накопичену глюкозу для підготовки до наступного дня. Водночас печінка виділяє додаткову глюкозу в кров через гормони росту, кортизол і катехоламіну. Все це призводить до підвищення рівня цукру в крові вранці, що змушує хворого прокидатися.

Ефект Сомоджі

Друга причина високого рівня цукру в крові вранці пов’язана з ефектом Сомоджі, або фізіологічною відповіддю організму на гіперглікемію. Серед ночі організм виділяє гормони, які змушують печінку вивільняти накопичену глюкозу. При цукровому діабеті це супроводжується різким «стрибком» цукру в крові, що призводить до пробудження.

Велика різниця   

Відмінність між двома цими станами полягає в тому, що ефект Сомоджі призводить до гіпоглікемії, за якою слідує гіперглікемія. Один із найпростіших способів дізнатися, чи пов’язаний сплеск цукру в крові з цим ефектом — перевірити рівень цукру перед сном і відразу після пробудження. Також слід пам’ятати, що ефект Сомоджі може виникнути у будь-який час  доби, коли в організмі підвищується рівень цукру.

Якщо у вас з’явилися такі тривожні стани серед ночі, обов’язково зверніться до лікаря. Він допоможе скоригувати лікування.

Читайте також: Діабет ІІ типу прискорює старіння мозку: дослідження

medpravda
Автор: Редакція Медправда
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама