Covid-19: у 40% пацієнтів з ослабленою імунною системою спостерігається більш низька відповідь на вакцини

Дата створення: 08 Вересня 2021
Дата оновлення: 10 Квітня 2023
Covid-19: у 40% пацієнтів з ослабленою імунною системою спостерігається більш низька відповідь на вакцини

Як зазначає Bmj, дослідження Octave (обсерваційне когортне випробування Т-клітин, антитіл та ефективності вакцини при SARS-CoV-2) – одне з найбільших в світі, в якому вивчалася реакція на вакцинацію проти Сovid-19 у пацієнтів з ослабленим імунітетом. У дослідженні порівняли 600 пацієнтів, у яких була ослаблена імунна система через процес захворювання або лікування, з реакцією антитіл здорових людей з дослідження Pitch (захисний імунітет від Т-клітин у медичних працівників).

У дослідження були включені пацієнти з раком певних органів та гематологічним раком, термінальною стадією захворювання нирок і печінки, трансплантатами органами та іммуноопосредованними запальними захворюванням, такими як запальне захворювання кишечника, васкуліт або ревматоїдний артрит – пацієнти, які не були включені в вихідні дані випробувань вакцини .

Результати показали, що у 89% пацієнтів з ослабленим імунітетом сталася сероконверсія (вироблення організмом антитіл) протягом чотирьох тижнів після введення другої дози вакцини, у порівнянні з 100% здорових учасників випробування Pitch.

В цілому, 60% пацієнтів з ослабленим імунітетом мали відповідь антитіл, еквівалентній тій, що мали здорові реципієнти вакцини, але 11% пацієнтів – з ослабленою імунною системою так і не змогли виробити ніяких антитіл.

Відмова від сероконверсії була особливо високою у певних групах: 72,4% пацієнтів з ANCA-асоційованим васкулітом та 98% пацієнтів із запальним артритом. Примітно, що всі пацієнти з ANCA-асоційованим васкулітом отримували ритуксимаб – цільову терапію виснаження B-клітин, і дослідники підозрюють можливий зв’язок між низькою сероконверсією і ритуксимабом через важливість B-клітин в імунній відповіді на covid-19.

Хоча існувала стурбованість з приводу відсутності сероконверсії у деяких людей, дослідники відзначили, що у майже у всіх пацієнтів спостерігалася клітинна (Т-клітинна) реакція, «резервна» система організму. Це говорить про те, що вакцина імунологічно активна у всіх пацієнтів, але тип і якість цієї реакції розрізняються.

Більш детально з результатами дослідження можна ознайомитися за посиланням.

Як писала «МП», вчені планують поєднати вакцини від грипу і Сovid-19.

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама