Деякі симптоми хвороби Паркінсона передаються людям, які доглядають за хворими

Дата створення: 10 Вересня 2021
Дата оновлення: 17 Квітня 2023
Деякі симптоми хвороби Паркінсона передаються людям, які доглядають за хворими

Аналіз симптомів хвороби Паркінсона (ХП) і зокрема, такого симптому, як стигма, був проведений в ході роботи під назвою «Деякі немоторні симптоми хвороби Паркінсона».

Як відзначають автори роботи, на перший погляд ХП характеризується руховими симптомами. Чотири основні ознаки цієї патології – тремор у спокої, ригідність, акінезія (або брадикинезия) та постуральна нестабільність. Проте немоторні симптоми не менш важливі, навіть якщо вони невидимі або не виявляються відразу, і вони часто мають негативний вплив на якість життя, пов’язану зі здоров’ям. Важливим з них є стигма, яку відчувають не тільки пацієнти з паркінсонізмом, а й люди, які доглядають за ними. Фактично стигма має найсильніший вплив на якість життя пацієнтів. Більш того, стигма може характеризувати повсякденне життя похмурим фільтром, позначеним інвалідністю та ізоляцією.

Загальне значення слова «стигма» пов’язане зі складним переживанням, що стосуються знецінення та дискомфорту. Стигма – має на увазі дискредитацію хворої людини, яку на думку хворого – вважають «поганою, небезпечною або слабкою». Таким чином,  у свідомості хворий перетворюється з цільної і звичайної людини в «зіпсовану, знецінену». Стигматизована людина – це та, якій здається, що вона у зв’язку з хворобою змінилася і тепер відрізняється від того, що вважається нормальним і прийнятим у суспільстві. Як наслідок, суб’єкт може бути ізольований, а його соціальна ідентичність може опинитися під серйозною загрозою і підірвана, вважають автори роботи.

Вчені говорять про те, що це велика психологічна проблема, яка має свої особливості у кожного пацієнта і у людей, які за ним доглядають. І по суті, об’єктивно описати стигму науково – досить важко, бо у кожного хворого є свої особливості стигми.

Мета роботи вчених – провести опис стигми, для того, щоб пацієнти з ХП усвідомлювали цю проблему, навчилися правильно її сприймати, щоб не допускати її негативного відображення на якості життя як хворих, так людей, що за ними доглядають.

За результатами роботи було виявлено, що люди, які здійснюють догляд за пацієнтами з ХП, також стикаються зі стигмою по асоціації (тобто – зі стигмою з боку партнерів). Дані опитування для аналізу були зібрані в клініках ХП при державних академічних медичних центрах США та Мексики.

Результати

За підсумками аналізу пацієнтів і осіб, що за ними доглядали, було виявлено, що особливості стигматизації людей, які доглядають за хворими БП залежали від різних моделей самих симптомів хвороби у пацієнтів. Стигма була вищою в США в порівнянні з Мексикою, а взаємозв’язок між симптомами з боку кишечника/сечового міхура була значно сильніше виражені у хворих у США.

На думку авторів дослідження симптомів людей з нейродегенеративними захворюваннями пов’язані з партнерською стигмою, з якою стикаються особи, які здійснюють догляд, і ці відносини можуть відрізнятися в різних культурах. Крім того, багато що залежить від настрою людини, яка проводить догляд за хворим пацієнтом і того, як вона ставиться до симптомів хворого і яке їхнє сприйняття вона формує своїми діями і словами у свідомості пацієнта.

Негативне ставлення суспільства до проблем сечового міхура, а також до фізичних симптомів, які супроводжують БП, залишається джерелом стигми для осіб, які здійснюють догляд, і їх сімей, особливо в США. Дуже важливо, щоб пацієнтам з хворобою Паркінсона правильно проводили призначення і лікування, щоб максимально стримувати негативні симптоми і зробити їх життя комфортнішим як для них самих, так і для осіб, що за ними доглядають.

Більш детально з результатами дослідження можна ознайомитися за посиланням.

Як писала «МП» раніше, в останньому звіті компанії GlobalData під назвою «Хвороба Паркінсона – глобальний прогноз ліків і аналіз ринку до 2029 г.» йде мова про те, що лікування хвороби, як правило, направлено на полегшення симптомів з доступністю леводопи, основного засобу лікування БП, і інших класів препаратів, які використовуються в якості додаткових методів лікування.

У звіті також говориться, що жоден з поточних методів лікування не задовольняє гостру потребу в терапії, що модифікує захворювання. В результаті існують різні стратегії і тенденції розвитку пізніх стадій хвороби Паркінсона, які спрямовані або на уповільнення прогресування захворювання, або на поліпшення якості життя.

Аналітик компанії по неврології Сара Ельсайед уточнює, що біопрепарати і нові системи доставки – це майбутнє терапії в області БП. 

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама