

Такі висновки були зроблені вченими в ході дослідження, опублікованого в авторитетному медичному виданні Bmj. Вчені висловили припущення, що, крім генетичних факторів, мікробіом кишківника може відігравати певну роль у розладах аутистичного спектру. На думку вчених, шлях між кишковими бактеріями та центральною нервовою системою, званий віссю «кишківник-мозок», має глибокий вплив на соціальну поведінку.
Чому це важливо?
Діагностика розладу аутистичного спектра може бути складною, тому що не існує остаточного медичного тесту, а діагноз ґрунтується на оцінці лікаря. Тому дослідники хотіли з’ясувати, чи можуть діти 3-6 років з аутизмом мати мікробіом, що значно відрізняється від мікробіому дітей без захворювання, що можна було б використовувати для полегшення ранньої діагностики та лікування.
Дослідження
Вчені порівняли діапазон, об’єм і пов’язані функції бактерій у зразках випорожнень 128 китайських дітей, 64 з яких страждали на розлад аутистичного спектру, а 64 – ні. Факторами, найбільш сильно та незалежно пов’язаними зі складом мікробіома у зразках калу, були: вік, аутизм та вага (ІМТ). Дієта не мала великого значення.
Результати
Зразки випорожнень дітей з аутизмом показали більшу різноманітність мікробів, ніж ті, які відповідали нормованим показникам по віку і вазі у дітей, що не страждали на це захворювання.
Склад кишкового мікробіому у дітей з аутизмом суттєво відрізнявся від того, який був у дітей без цього захворювання. Причому різниця значною мірою пояснюється п’ятьма видами бактерій: Alistipes indistinctus; кандидат поділу TM7 ізолят TM7c (одноклітинний організм); Streptococcus cristatus; Eubacterium limosum; та Streptococcus oligofermentans. Ці відмінності були додатково підтверджені в окремій групі з 18 дітей, 8 з аутизмом і 10 без.
Важливо, що з аутизмом значно знизилася кількість бактерій, що мали нейромедіаторну активність. Близько 26 вікових видів бактерій були ідентифіковані як індикатори типового розвитку мікробіома кишечника за віком. Але ці асоціації були відсутні у дітей з аутизмом, що свідчить про ненормальний розвиток мікробіому кишківника у ранньому віці цих дітей, кажуть дослідники.
Чи може окситоцин зменшити соціальні порушення у людей із розладами аутистичного спектру? Відповідь тут.