Два віруси герпесу можуть збільшити ризик діабету

Дата створення: 02 Червня 2022
Дата оновлення: 20 Квітня 2023
Два віруси герпесу можуть збільшити ризик діабету

Стверджують дослідники Мюнхенського університету Людвіга-Максимиліана та Гельмгольца (Німеччина) 

Герпес є одним із найпоширеніших вірусів у людей. Сьогодні відомо вісім його типів: вірус простого герпесу (ВПГ) 1 та 2, вірус вітряної віспи (VZV), вірус Епштейна-Барра (EBV), цитомегаловірус (ЦМВ) та віруси герпесу людини (HHV) 6, 7 та 8. Усі вони викликають інфекції, що залишаються латентними протягом життя. Хвороба зазвичай протікає у легкій формі чи безсимптомно.

Згідно зі статистикою, діабет ІІ типу або інсулінорезистентний діабет уражує 9,3% населення світу. Серед відомих факторів ризику: ожиріння, малорухливий спосіб життя та куріння. Проте вчені стверджують, деякі інфекції можуть також сприяти появі цього захворювання.

Фахівці провели дослідження за участю 1967 осіб. Усі вони проходили медичні обстеження у період з 2006 по 2008 рік та повторно — з 2013 по 2014 рік. Спочатку діабет був діагностований у 8,5% учасників на початку дослідження та 14,6% під час спостереження. За шість років спостережень із 1257 добровольців із нормальною толерантністю до глюкози у 364 розвинувся переддіабет та у 17—  діабет.

Аналізи крові на початку дослідження показали, що вірус Епштейна-Барра (вірус мононуклеозу) був найпоширенішим герпесвірусом, причому 98% зразків були позитивними. За ними слідували ВПГ1 (88%), HHV7 (85%), VZV (79%), ЦМВ (46%), HHV6 (39%) та HSV2 (11%). Учасники дали позитивний результат у середньому на 4,4 герпесвіруса на початку та 4,7 при подальшому спостереженні.

Суб’єкти з ВПГ2 були на 59% більш схильні до розвитку переддіабету, ніж серонегативні суб’єкти, тоді як ЦМВ-інфекція була пов’язана зі збільшенням захворюваності на переддіабет на 33%. Дослідження показало, що як ВПГ2, так і ЦМВ сприяли розвитку переддіабету навіть після врахування всіх інших відомих факторів ризику розвитку діабету. ВПГ2 також був пов’язаний із найгіршими рівнями глікованого гемоглобіну.

Механізми, за допомогою яких ці віруси можуть сприяти розвитку діабету, ще належить відкрити. Як ВПГ2, так і ЦМВ викликають хронічні інфекції, які можуть модулювати імунну систему, стимулюючи або пригнічуючи її активність, що, своєю чергою, може вплинути на функцію ендокринної системи.

— Ці дані підтверджують можливість того, що існує зв’язок між вірусною інфекцією та діабетом, — коментує президент Італійського товариства діабетології, професор Університету К’єті-Пескара Агостіно Консолі, повідомляє ANSA.

Вчені планують продовжити вивчення вірусу, що дозволить надалі розробити вакцини проти герпесу.

Дослідження було опубліковано в журналі Diabetologia («Діабетологія»).

Читайте також: Герпес: як позбутися назавжди

medpravda
Автор: Редакція Медправда
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама