Експерт пояснив, чому концентрація алергенів у містах вища, ніж в інших місцях

Дата створення: 28 Березня 2023
Дата оновлення: 17 Квітня 2023
Експерт пояснив, чому концентрація алергенів у містах вища, ніж в інших місцях

Причиною агресивності пилку є стрес дерев

Як зміг впливає на появу алергії

Згідно статистиці, на алергію на пилок частіше страждають жителі мегаполісів, хоча зелені там менше, ніж в інших районах. Дослідники Ягеллонського університету (Польща) пояснюють це тим, що пилок беріз, що ростуть у містах, містить вищий рівень алергенних білків через смог.

— У Кракові, де високий рівень забрудненості повітря, ми виміряли концентрацію пилку берези та перевірили її алергенність. Білком, що найбільш сенсибілізує, став білок березової берези Betv1, — пояснює співробітник університету Дорота Мишковська.

Betv1 необхідний для розмноження дерев. Однак саме він є серйозним алергеном. Експерт зазначає, що є рослини, які запилюються сильніше, ніж береза. Але їхній пилок містить білки з низькою алергенністю.

— Концентрація алергенів виявилася найвищою на ділянках Кракова, особливо схильних до забруднення навколишнього середовища. За містом вона була меншою, — продовжує біолог.

Чим небезпечна алергія на пилок

Як показали дослідження вчених, дерева у місті та за його рисою не мали відмітних характеристик, які могли б вплинути на вміст білка Betv1 у пилку. Але у міських березах спостерігалися вищі концентрації рослинного стресового білка.

Як пояснюють вчені, забруднення довкілля може бути стресовою ситуацією для рослин. Цей може викликати у них захисну реакцію та секрецію захисних білків. Виходить замкнене коло: рослини виділяють захисні білки у відповідь на стрес, а разом з ними — більше тих, які містять алерген. Тому більше людей можуть реагувати алергією на березу у міських умовах.

— Алергію на пилок не можна недооцінювати. Вона може спричинити розвиток бронхіальної астми та атопічного запалення шкіри. Тому за перших ознак алергії, таких як риніт, свербіж шкіри чи задишка, слід звернутися до алерголога, — попереджає Дорота Мишковська, передає Radio ZET.

Дослідження опубліковано у журналі PLoS ONE.

Читайте також: Алергія та чутливість – це одне й те саме чи ні

medpravda
Автор: Редакція Медправда
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама