Хто б міг подумати: молоко несе ризики в контексті онкозахворювань, але користь безперечна, головне не забувати про вітамін D

Хто б міг подумати: молоко несе ризики в контексті онкозахворювань, але користь безперечна, головне не забувати про вітамін D

Проблематика питання

Всі ми з дитинства чули: щоб швидше рости, а кістки та зуби були міцними, потрібно пити молоко і їсти молочні продукти. Мовляв, пийте діти молоко – будете здорові…

Але водночас існує чимало наукових досліджень про користь молока, результати яких досить суперечливі. Оглядовий матеріал на цю тематику був узагальнений в одній статті під назвою «Молоко і здоров’я», опублікованій у відомому медичному журналі Nejm.

Важливі деталі

Молочні продукти вважаються основними компонентами традиційної західної дієти, особливо у холодному кліматі. Рекомендоване споживання молока або еквівалентних порцій сиру, йогурту або інших молочних продуктів у Сполучених Штатах становить три порції по 8 унцій (237 мл) на день для дорослих та дітей віком від 9 років і більше.

Вчені відзначають, що обробка молока має безліч потенційних наслідків для здоров’я. Пастеризація знижує передачу бруцельозу, туберкульозу та інших патогенів. Але при цьому ферментація для виробництва витриманого сиру, йогурту, кефіру та інших продуктів денатурує пептидні гормони, змінює білкові антигени, знижує вміст лактози та впливає на склад бактерій.

Вчені пояснюють, що коров’яче молоко містить значну кількість амінокислот з розгалуженим ланцюгом лейцину, ізолейцину та валіну, які є ключовими для якості білка. Споживання цих амінокислот людьми збільшує плазмові концентрації IGF-I, що опосередковує дію гормону росту, а лейцин специфічно активує шлях рапаміцину (mTOR) у ссавців, що сприяє реплікації клітин та інгібує апоптоз.

Дослідження та його результати

Почнемо з такого критерію, як міцність кісток

Зараз Ви точно будете здивовані, бо у метааналізі перспективних досліджень загальне споживання кальцію в діапазоні від 555 мг на день до більш ніж 1100 мг на день не знижувало ризик перелому стегна. Автори пов’язували це з тим, що споживання кальцію для оптимального засвоєння потребує паралельного прийому вітаміну D.

У метааналізі п’яти випробувань, в яких загалом 6740 пацієнтів з 814 хребетними переломами, учасники отримували або добавки, що містять тільки кальцій, або плацебо. За підсумками не було виявлено значного поліпшення прийому кальцію в зниженні числа всіх хребетних переломів.

У подальших дослідженнях спостерігалися як позитивні, так і зворотні асоціації. Але в цьому дослідженні загальні дані не підтверджують користь більш високого споживання молочних продуктів для запобігання переломам шийки стегна.

У Сполучених Штатах рекомендована добова доза кальцію становить 1000 мг на день для дітей віком від 4 до 8 років, тоді як у Сполученому Королівстві від 450 до 550 мг на день вважається оптимальною. У дівчаток на ранніх стадіях статевого дозрівання баланс кальцію був позитивним навіть при споживанні менше 400 мг на день, а у дітей віком від 4 до 8 років споживання кальцію не корелювало з мінеральною щільністю кісток.

Діабет

Вчені відзначають, що в наукових колах було висунуто припущення, що коров’яче молоко є причиною діабету 1-го типу через перехресну реактивність між молочними білками та клітинами острівців підшлункової залози.

При цьому споживання молочних продуктів було пов’язане з помірно нижчим ризиком діабету 2-го типу у деяких когортних дослідженнях.

Генетичний маркер толерантності до лактози і, отже, більш високе споживання молока було пов’язане з ризиком діабету. При аналізі заміщення ризик діабету був нижчим при споживанні молока, ніж при споживанні напоїв, що містять цукор, або фруктові соків.

Рак

Вчені звертають увагу на те, що в міжнародних порівняннях споживання молочних продуктів сильно корелює і з частотою раку простати та інших видів раку.

Зокрема, у проспективних когортних дослідженнях споживання молока найбільш послідовно пов’язане з підвищеним ризиком раку простати, особливо агресивними або летальними формами, але не з підвищеним ризиком раку грудей.

Загальне споживання молочних продуктів було пов’язано з вищим ризиком розвитку раку (ендометрію), особливо серед жінок у постменопаузі, які не одержують гормональної терапії. На думку вчених, можливо, це може бути пов’язане з вмістом статевих гормонів у молочних продуктах.

Алергія та нетерпимість

Алергія на білки коров’ячого молока може вражати до 4% дітей грудного віку. У подвійному сліпому перехресному дослідженні дітей з непереносимістю коров’ячого молока у 44 із 65 дітей спостерігалося зменшення симптомів при вживанні соєвого молока, тоді як у дітей у групі, яка отримувала коров’яче молоко, зменшення симптомів не спостерігалося.

Смертність від усіх причин, пов’язана із джерелами білку

У метааналізі, що включав 29 когортних досліджень, споживання молока (загальне, з високим та низьким вмістом жиру) або загальне споживання молочних продуктів не були пов’язані із загальною смертністю.

Цікаво зауважити, що найнижчий ризик на рівень смертності мало споживання рослинного білку, дещо вищий, але не дуже значний був ризик від споживання молочних білків, а найвищий ризик смертності був пов’язаний зі споживанням м’ясних білків.

Органічне та трав’яне виробництво

Як відомо, тренд останніх років – рослинні молочні продукти, рибні, замінники м’яса з рослинної сировини. Споживання органічного молока замість молока традиційного виробництва заохочується через побоювання щодо використання рекомбінантного соматотропіну, наявності залишків пестицидів та антибіотиків у молоці, виробленому традиційним способом, а також через очікування, що органічне молоко матиме кращий поживний склад. Нагадаємо, що після великих оглядів Канада та Європейський Союз заборонили продаж молока від корів, які отримували соматотропін великої рогатої худоби.

«МП» також писала про результати дослідження, які виявили, що збільшення споживання кальцію та білка за рахунок натуральних молочних продуктів на 33% знижує ризик переломів.

Реклама
Боротьба з туберкульозом відновлюється після пандемії COVID-19, але все ще відстає від мети
Згідно з доповіддю Всесвітньої організації охорони...
З 1970 року вдвічі подвоїлася кількість народжених близнюків
За даними Бази даних метаболомів людини (HMBD), з ...
Реклама
Профілактика ГРВІ
Захисні заходи в сезон ГРВІ та ГРЗЛікарські препар...
С-реактивний білок при ГРВІ
Що таке С-реактивний білокАналіз на С-реактивний б...
Реклама
Ін`єкційна косметологія та пластика: чому виникають набряки та як їх зменшити
Бажання покращити або дещо змінити зовнішність сьо...
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Зима відступила, і щодня ми відчуваємо подих весни...
Реклама