Хвороба Паркінсона починається у кишківнику: вчені

Дата створення: 10 Березня 2023
Дата оновлення: 21 Квітня 2023
Хвороба Паркінсона починається у кишківнику: вчені

Фахівці Медичного коледжу Джорджія при Університеті Августи (США) хочуть використовувати хробаків — крихітних нематод, які, як і люди, мають нервову систему в системі травлення. Це може сприяти розробці ефективного методу лікування

Хвороба Паркінсона викликає неконтрольований тремор, погіршення когнітивних функцій та шлунково-кишкові розлади, такі як запори. Липка, токсична форма білка альфа-синуклеїну, виявлена при цьому захворюванні, прилипає до нервових клітин і змушує їх вмирати.

Згідно з раніше проведеними дослідженнями, токсичний білок спочатку накопичується у нейронах, розташованих у кишківнику, і лише потім шкодить нейронам у головному мозку. Альфа-синуклеїнові відкладення, які називають тільцями Леві, також були виявлені в стінці шлунково-кишкового тракту у пацієнтів з ранньою стадією хвороби Паркінсона.

Американські вчені за допомогою нематод Caenorhabditis elegans вирішили перевірити теорію, згідно з якою хвороба Паркінсона починається в кишківнику і поширюється на мозок.

Нематоди, як і люди, мають нервову систему у своїй травній системі. Її нейрони координують такі функції, як травлення та поглинання поживних речовин. Саме тут дослідники хочуть знайти перші сліди альфа-синуклеїну.

— Ми моделюємо передачу альфа-синуклеїну з кишківника у головний мозок. Це найімовірніший варіант виникнення хвороби Паркінсона. І тепер збираємося перевірити когнітивну функцію — здатність до навчання та пам’ять черв’яків, — пояснила керівник дослідження Даніель Мор.

Експерт надала нематодам токсичну версію людського білка. В результаті протягом кількох днів у них відбулася дегенерація нейронів.

— Це викликало проблеми з руховою функцією, — каже дослідник, передає Radio ZET.

Проведені досліди доводять зв’язок «кишківник-мозок», проте необхідно продовжити досліди далі, щоб довести, що хвороба Паркінсона починається у кишківнику. Це допоможе зрозуміти механізм виникнення психічного розладу та способи боротьби з ним.

Читайте також: Хвороба Паркінсона діагностуватимуть під час сну

medpravda
Автор: Редакція Медправда
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама