Інтервал не менше шести тижнів між дозами Pfizer дає більш високий рівень антител

Дата створення: 31 Серпня 2021
Дата оновлення: 18 Квітня 2023
Інтервал не менше шести тижнів між дозами Pfizer дає більш високий рівень антител

The Bmj публікує дані дослідження, профінансованого Міністерством охорони здоров’я та соціальної охорони Англії, оприлюдненого в кінці червня 2021 р., результатами якого встановлено – «інтервал не менше шести тижнів між двома дозами вакцин Pfizer-BioNTech covid-19 підвищує концентрацію нейтралізуючих антитіл».

Як відмічається у повідомленні, в ході дослідження вивчалась імунна реакція 503 медичних працівників, які отримали вакцину Pfizer. За результатами було виявлено, що «після введення другої дози вакцини, концентрації нейтралізуючих антитіл були вищі після інтервалу в 6-14 тижнів, ніж під час початково рекомендованого 3-4-тижневого режиму».

Автори дослідження також розглядали дельта-варіант. Відносно штаму Delta тенденції були аналогічними. Зокрема, учені резюмували наступне: «хоча були хороші рівні антител після короткого інтервального дозування, при більш тривалому – рівні були вищими в 2,3 рази».

Дослідники відзначили, що «збільшення інтервалу дозування є ефективним імуногенним протоколом».

Важливо звернути увагу і на ще один висновок авторів дослідження, стосовно ефективності вакцин. Вони, зокрема, зазначили: «отримані дані свідчили про те, що вакцина Oxford-AstraZeneca була більш ефективною при тривалому інтервальному дозуванні. З вакциною Pfizer ефект був менш очевидним».

Важливі деталі.

Виступаючи на брифінгу в Центрі наукових ЗМІ, головний науковий спіробітник дослідження Сюзана Дуанчі з Оксфордського університету розповіла, що восьмитижневий інтервал – це «золота середина». Крім того, вона вважає, що вакцина Pfizer «дуже гарна в індукції імунного захисту, незалежно від того, який режим використовується. Як короткий, так і довгий режим дозування дають хорошу відповідь, як антитілами, так і Т -клітинами», – уточнила Сюзанна Даунчі.

Важливо відзначити, що дослідження захисного імунітету від Т-клітин до Covid-19 у медичних працівників (PITCH), яке проводиться у п’яти британських університетах при співпраці з Public Health England також показало, що через чотири тижні після перших доз вакцини було «зафіксоване зниження рівня нейтралізуючих антитіл проти SARS-CoV-2. При цьому залишилась дуже стійка Т-клітинна відповідь на спайковий білок».

Сюзанна Дуанчі уточнила: «після перших доз, якщо ви знаходитесь у тривалому інтервалі дозування, нейтралізуючі антитіла слабнуть протягом 10 тижнів, поки ви очікуєте на другу дозу вакцини. Особливо це характерно по відношенню до дельта-вірусу. Т-лімфоцити у реакції-відповіді утримуються дуже добре».

Підводячи підсумок.

Головний науковий співробітник дослідження Сюзанна Дуанчі за підсумками проведеної роботи зробила такий висновок: «Порівнюючи довгі та короткі інтервальні дозування, ми помітили, що кількість нейтралізуючих антитіл була приблизно в два рази вищою після другої вакцини – більш тривалий інтервал дозування трохи менше Т –клітин, коли ми дивимось на ці еффекторні клітини-кіллери в порівнянні з коротким режимом. Але, якщо ми подивимось детальніше на характер Т-клітин, ми виявимо що більш довгий інтервал дозування приводить до появи Т-клітин, які є більш типовими для Т-хелперів і Т-клітин довготривалої пам’яті, які забезпечують пам’ять та вироблення антитіл»,- пояснила Сюзанна Даунчи.

Т.ч. дослідники зробили висновок, що витримування інтервалу не менше шести тижнів між дозами Pfizer ефективніше для захисту від Covid-19.

Нагадаємо, Великобританія, зокрема, вже збільшила інтервал дозування вакцин проти COVID-19 у рамках свого рішення щодо прискорення темпів вакцинування однією дозою. 

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама